معصومه مرادی

شهیدی که نیمی از انقلاب از او بود

این جمله امام خمینی (ره) که " ما نیمی از انقلاب را از این شهید داریم" درباره وی گویای زحمات و جایگاه ایشان در مبارزه های پیش از انقلاب ست.

شهیدی که نیمی از انقلاب از او بود

گیلان خبر: این جمله امام خمینی (ره) که " ما نیمی از انقلاب را از این شهید داریم" درباره وی گویای زحمات و جایگاه ایشان در مبارزه های پیش از انقلاب ست.

به گزارش گیلان خبر سید علی اندرزگو سال 1318 در تهران متولد شد بعد از ترک تحصیلات آکادمیک با حضور در جلسه درس فقه و اصول با یکی از فدائیان اسلام آشنا شد و او سید مجتبی نواب صفوی بود. و این آغازی بود برای زندگی مبارزی زیرک و پر تلاش!

سید علی اندرزگو در حوزه قم با نام مستعار شیخ عباس تهرانی تحصیل می کرد اما به دلیل شناسایی شدن توسط ساواک نتوانست در آنجا بماند و مدتی را در افغانستان و سایر کشورها به سر برد و سرانجام به مشهد رفت.

وی سر پرشوری در مبارزه با استبداد شاه داشت، او در مسیر مبارزه با رژیم ستمشاهی تلاش وافری کرد و در این مسیر با افراد بسیاری در ارتباط بود و حتی امام را در نجف ملاقات کرد.

شاید یکی از مهم ترین ویژگی های زندگی سید علی، در میان مردم ناشناس ماندن بود، وی که توسط عمال ساواک در تعقیب بود و برای دستگیری اش جایزه تعیین کرده بود مجبورشد مخفیانه زندگی کند.

اما این امر سبب نشد تا سید علی از میان مردم برود و دست از مبارزه بردارد او راهی را انتخاب کرد که هم برای وی و هم برای خانواده اش مشکل ساز بود.

تغییر چهره و تغییر شغل و از شهری به شهر دیگر رفتن سبب شد تا به مرد هزار چهره معروف گردد.

حضور او در جمعیت موتلفه اسلامی که تجمیعی از هیئات مذهبی و بازاریان بود سبب ارتباط وی با شهید امانی شد واین ارتباط منجر به دخیل گشتن وی در ترور حسنعلی منصور گردید و این آغازی بود برای زندگی مخفیانه و طولانی 15 ساله او.

اما آنچه از شخصیت این شهید بزرگوار در سایه شخصیت مبارزاتی اش پنهان ماند شخصیت اعتقادی وی بود. او بسیار پایبند به مسائل دینی و مهربان و خشرو بود و لحظه ای از خودسازی و سلوک معنوی و روحانی غافل نبود.

سرانجام این اسوه مبارزه در شب 19 رمضان سال 57 ه.ش هنگامی که برای افطار به منزل حاج اکبر صالحی می رفت، توسط ماموران ساواک که در کمین وی بودند به رگبار گلوله بسته شد.

بیان کارهای بزرگ شهید اندرزگو در چند جمله امکان پذیر نیست و ناشناخته ماندن وی در کلام مقام معظم رهبری هویداست: "شهید سید علی اندرزگو چریک مبارز مسلمان ... فرزند علی بود، همنام علی بود، همگام و همراه علی بود. من لازم میدانم به امت مسلمان سفارش بکنم سعی کنید این چهره عزیز و ناشناخته را بهتر بشناسید."

 

 

کد مطلب: 3141

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر