مراسم روز جهانی صلح در برج آزادی برگزار شد

موسیقی و هنر راهی برای ارتباط انسان‌ها

مراسم روز جهانی صلح در محوطه باز برج آزادی با اجرای «سمفونی نور» بر روی دیوارهای برج، برگزار شد

موسیقی و هنر راهی برای ارتباط انسان‌ها

گیلان خبر: شب گذشته چهارشنبه 29 شهریور 1396 محوطه بیرونیِ برج آزادی میزبان برگزاری مراسم روز جهانی صلح بود. این مراسم به همت دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران، بنیاد رودکی، کمیسیون ملی یونسکو و موسسه فرهنگی هنری «دی‌سان» برگزار شد. شعار مراسم امسال «همگی برای صلح؛ احترام، امنیت و کرامت برای همه» بود.

موسیقی و هنر راهی برای ارتباط انسان‌ها هستند

این مراسم چند سخنران داشت که مهمترین آن‌ها استر کیش لاروش مدیر و نماینده دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران بود.

کیش‌لاروش گفت: روز صلح ایجاد کننده مناسبتی جهانی برای تمامی انسان‌های متعهد به صلح فارغ از تفاوت‌هاست و در فرآیند بنا کردن فرهنگ صلح که در بطن ماموریت یونسکو قرار دارد، نقش مهمی را ایفا می‌کند.

او با تاکید بر این جمله که برگرفته از اساسنامه‌ی یونسکو است؛ «از آنجایی که جنگ ا ذهن انسان‌ةا آغاز می‌شود، لذا در همان ذهن هم باید دفاع از صلح را بنیان نهاد» گفت: ما نیازمند ایجاد همبستگی میان نوع بشر از طریق تقویت گفت‌وگو، تفاهم و اعتماد میان انسان‌ها هستیم.

مدیر و نماینده‌ی دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران تاکید کرد: نقش آموزش، علوم، فرهنگ و هنر به عنوان ابزاری مهم برای نزدیک ساختن انسان‌ها به یکدیگر و ایجاد فرهنگ صلح بسیار مهم است. موسیقی و هنر را ه ویژه‌ای برای پشت سر نهادن مرزها و ارتباط دادن انسان‌ها با یکدیگر در گوشه و کنار جهان محسوب می‌شوند.

از جمله‌ی حاضران در این مراسم حافظ ناظری آهنگساز و خواننده عرصه موسیقی بود.

همچنین در بخشی از این مراسم برنامه ویژه سمفونی نور با عنوان «سی‌مرغ صلح» به کارگردانی امیر رضا سالاری به نمایش گذاشته شد. این برنامه پروژه‌ای براساس ویدیو مپینگ بود که با موسیقی و صدای متن همراه می‌شد.

آیا «سیمرغ صلح» نخستین ویدیو مپینگ ایران است؟

برخی از سخنرانان این مراسم از سمفونی نور «سی‌مرغ صلح» به عنوان نخستین ویدیو مپینگ ایران یاد کردند در حالی که سابقه عملی کردن پروژه‌های ویدیو مپینگ در ایران به حدود سه سال پیش در کنسرت‌های فرزاد فرزین برمی‌گردد.

حتی در همین مرداد و شهریور سال جاری(1396) هم پروژه‌ی «سی» به خوانندگی همایون شجریان از  تکنیک ویدیو مپینگ بر دیوار کاخ ملت بهره برد.

روز جهانی صلح هر ساله در تاریخ 21 سپتامبر(30 شهریور) در نقاط مختلف دنیا برگزار می‌شود. این روز در سال 1981 به واسطه تصویب قطعنامه‌ای توسط سازمان ملل بنا نهاده شد که تا از این طریق فرصتی فراهم گردد تا تمامی انسان‌های متعهد به صلح فارغ از تفاوت‌هایشان بتوانند در ایجاد فرهنگ صلح مشارکت کنند.

وقتی سرود ملی را چهار بار ناقص پخش می‌کنند

در کنار تمام جذابیت‌های برنامه دیشب که البته بیشترش به خاطر دیدنِ «سی‌مرغ صلح» بر دیوارهای برج آزادی بود؛ ضعف‌های ناشیانه‌ای هم در برگزار مراسم به چشم می‌خورد.

شاید شاهکار برگزار کنندگان زمانی بود که در ابتدای مراسم می‌خواستند سرود ملی ایران را پخش کنند و برای این کار چهار بار تلاش کردند.

نخستین بار سرود ملی از میانه‌هایش پخش شد و خیلی زود قطع شد. حاضران در مراسم هم که با شنیدن صدای سرود ملی ایستاده بودند، منتظر برطرف شدن ایراد بودند.

بار دیگر سرود پخش اما باز هم خیلی زود قطع شد. این کار تا مرتبه‌ی چهارم ادامه داشت تا بالاخره توانستند سرود ملی ایران را به طور کامل پخش کنند و مراسم به طور رسمی آغاز شود.

سخنان کیش لاروش و ترجمه‌ی خاص

وقتی کیش لاروش مدیر و نماینده دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران به زبان انگلیسی سخنرانی می‌کرد، شخص مترجم بی‌توجه به آنچه خانم لاروش می‌گوید، متنی را می‌خواند که در اختیار داشت و گاهی آنچه او می‌خواند با آنچه لاروش می‌گفت هماهنگی نداشت.

انتظامات موجب بی‌نظمی

تعداد انتظامات برنامه دیشب از مردمی که برای دیدنِ «سیمرغ صلح» آمده بودند، بیشتر بود! هر چند نفر از این انتظامات در گوشه‌ای از مراسم برای خود جلسه‌ای مجزا تشکیل داده بودند.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 34387

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر