از دیدار سوریه و ایران در ورزشگاه بدون امکانات تانکو

باران هم کج‌سلیقگی AFC را نشٌست/ همه چیز زشت مثل زمین، رختکن و نیمکت

برگزاری بازی روز گذشته تیم ملی ایران مقابل سوریه در ورزشگاه توانکو عبدالرحمن مالزی با آن وضعیت اسفبار قطعا جز لکه ننگ چیزی برای برگزار کنندگان این بازی نخواهد داشت.

باران هم کج‌سلیقگی AFC را نشٌست/ همه چیز زشت مثل زمین، رختکن و نیمکت

گیلان خبر: تیم ملی فوتبال کشورمان روز گذشته در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه به مصاف تیم ملی سوریه رفت که این بازی به دلیل شرایط خاص کشور سوریه در کشوری ثالث و به میزبانی مالزی برگزار شد که طبعاً بازی در این کشور در این فصل آب و هوای خاص خودش را دارد که این موضوع شرایط برگزاری بازی را مساعد نمی‌کند به طوری که در همین فصل لیگ مالزی تعطیل می‌شود. همانطور که در یکسری از کشورها به دلیل شرایط خاص اقلیمی این اتفاق رخ می‌دهد اما همین شرایط خاص اقلیمی و آب و هوای مالزی که روز گذشته شاهد آن بودیم یکی از بازی‌های مهم مقدماتی جام جهانی در آسیا را تبدیل به مضحکه‌ای کرده بود که یک بار دیگر نمره منفی را در کارنامه کنفدراسیون فوتبال آسیا به ثبت رساند.

برگزاری بازی‌های فوتبال در روزهای خاص که به فیفادی مشهور است از اقداماتی است که مسئولان برگزارکننده مسابقات رسمی در فیفا و کنفدراسیون ها روی آن اصرار ویژه‌ای دارند اما مشخص نیست ناظر بازی روز گذشته که تحت نظر فیفا فعالیت می‌کند به چه دلیل و با چه استدلالی مجوز برگزاری مسابقه فوتبالی را داد که زمین آن بیشتر از آنکه شبیه یک زمین فوتبال باشد شبیه زمین مسابقه اسب‌دوانی بود که بارها زیر سم اسب‌ها لگد شده است! در این میان توجه به سلامت بازیکنان و کیفیت فوتبال فدای بی‌تدبیری مسئولانی شد که می‌توانستند شرایط بهتری را ایجاد کنند. اتفاقی که روز گذشته رخ داد بیشتر از آنکه مسابقه فوتبال باشد یک آبروریزی بین‌المللی برای سردمداران فوتبال آسیا بود که به دنبال برگزاری بازی به هر قیمتی بودند.

با وجود پیشرفت فوتبال آسیا توسط چند کشور در سال‌های اخیر اما باز هم این مسئله به چشم می‌آید که فوتبال آسیا از نظر کیفی حتی از فوتبال آفریقا هم عقب‌تر است و این موضوعی است که در این سال‌ها همواره مسائل مختلفی را درباره آن شنیده‌ایم اما چه بهتر که مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا یک بار هم که شده به این موضوع بیندیشند که خودشان در این عقب‌افتادگی چقدر نقش دارند. برگزاری بازی به هر قیمتی تبعاتی دارد و این موضوع قطعا اگر در مسابقات معتبری مثل جام جهانی انجام می‌شد واکنش‌های شدیدتری با خود به همراه داشت.

برگزاری بازی روز گذشته ایران مقابل سوریه در مالزی را بدون اغراق می‌توانیم لکه ننگی برای کنفدراسیون فوتبال آسیا و حتی فیفا بدانیم. برگزاری بازی در چنین زمینی درصد مصدومیت بازیکنان را بسیار بالاتر می‌برد و برگزارکنندگان این بازی باید به این سوال پاسخ دهند که اگر در بازی دیروز بازیکنی از دو تیم به دلیل زمین نامناسب دچار مصدومیت می‌شد چه پاسخی می‌توانستند به مربیان این تیم‌ها بدهند که برای صعود به جام جهانی تلاش زیادی می‌کنند؟ 

اشتباهات مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا گویا تمامی ندارد چرا که بارها دیده‌ایم که آنها با گرفتن چنین تصمیم‌های عجیبی همه را شوکه می‌کنند. حالا از تقویم عجیب کنفدراسیون فوتبال آسیا در لیگ قهرمانان فاکتور می‌گیریم که بر اساس تیم‌های آسیای شرقی تهیه شده و در این میان تیم‌های غرب آسیا بارها از این مسئله ضرر کردند.

در این بین الحکیم سرمربی سوریه هم در نشست خبری‌اش یک حرکت رونالدینویی انجام داد و رو در روی خبرنگاران صحبت از این کرد که او هم راضی به انجام بازی در این زمین نبوده است اما این مربی اصرار عجیبی برای انجام بازی در زمینی داشته که بیشتر شبیه یک باتلاق بود تا زمین فوتبال و شاید آنها چون می‌دانستند بازیکنان ایرانی تکنیکی و تاکتیکی هستند به دلیل اینکه ملی‌پوشان کشورمان نتوانند از توانایی‌هایشان روی زمین استفاده کنند به همین دلیل بدترین زمین ممکن را برای این بازی انتخاب کردند تا با استفاده از آن و بهره‌ بردن از شگرد همیشگی تیم‌های عربی مبنی بر وقت‌کشی‌های اعصاب خوردکن بر روی عملکرد ملی‌پوشان ما تأثیر بگذارد. چه بسا اگر این بازی در یک زمین مناسب انجام می‌شد دروازه‌بان سوریه مجبور بود بارها توپ را از درون دروازه‌اش بیرون بیاورد.

نبود زمین مناسب، نداشتن نیمکت‌های استاندارد، عدم استفاده از سرویس‌های بهداشتی و تمیز، رختکن‌های فرسوده، نبود اینترنت برای خبرنگاران و ... همه و همه نشان از این دارد که این ورزشگاه به هیچ عنوان مناسب برگزاری یکی رقابت حساس در مسابقات مقدماتی جام جهانی نبود. چه بهتر که مسئولان کنفدراسیون فوتبال آسیا و حتی فیفا بابت آسیبی که از این جهت به تیم ملی ایران زدند برای یک بار هم که شده از کشورمان عذرخواهی کنند چرا که بدون شک دو امتیاز حساس تیم ملی در راه صعود به جام جهانی که معتبرترین تورنمنت فوتبال در دنیاست به دلیل بی‌تدبیری مسئولان برگزاری بازی دیروز از دست رفت. نکته عجیب اینجاست که وقتی مسئولان برگزاری بازی‌های AFC اینقدر بر روی ورزشگاه‌های ایران برای میزبانی کشورمان حساس هستند و به هر چیزی به اصطلاح گیر می‌دهند چطور چشم خود را بر روی ضعف‌های عجیب ورزشگاه دیروز بسته‌اند.


منبع: فارس

کد مطلب: 20533

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر