تیم‌های پایه فوتبال در مسیر ناکامی

نسلی که با تصمیمات اشتباه زودتر از موعد سوخت/ وقتی فدراسیون در باد 5 ستاره بودن خوابید

تیم فوتبال جوانان ایران از رقابت‌های مقدماتی قهرمانی جوانان آسیا حذف شد تا یک نسل فوتبال ایران از حضور در رقابت‌های آسیایی و جام جهانی جوانان بازبمانند.

 نسلی که با تصمیمات اشتباه زودتر از موعد سوخت/ وقتی فدراسیون در باد 5 ستاره بودن خوابید

گیلان خبر: در روزهایی که همه از موفقیت‌های تیم‌ نوجوانان ایران سخن می‌گفتند و در تمامی محافل بحث بر سر درخشش فرزندان این مرز و بوم در آوردگاه جهانی هندوستان بود، فوتبال ایران با شوکی سنگین روبرو شد و تیم جوانان نتوانست در بین تیم‌های اردن، سوریه و فلسطین مجوز صعود به رقابت‌های قهرمانی جوانان آسیا را به دست بیاورد.

* خواب آرام فدراسیون در باد 5 ستاره شدن 

در روزهایی که فدراسیون فوتبال در باد خبر 5 ستاره بودن تیم ایران بابت حضور 5 تیم تحت نظر فدراسیون در جام جهانی خوابیده بود تیم فوتبال جوانان با ناکامی روبرو شد که شاید کمتر کسی انتظارش را داشت. شاید در اینجا بتوان این نقل قول معروف را به فدراسیون گوشزد کرد که 5 ستاره شدن سخت اما حفظ 5 ستاره  سخت‌تر است.

در یکسال اخیر فدراسیون فوتبال سیاست عجیبی را در قبال تیم‌های پایه در نظر گرفته و اصلا معلوم نیست و معیار و ملاک انتخابات بر چه اساسی است و فدراسیون چراغ خاموش تصمیماتی می‌گیرد که اغلب با شکست روبرو می‌شود.

 از 18 اردیبهشت 95 که مهدی تاج ریاست فدراسیون فوتبال را بر عهده گرفت تیم‌های پایه به واسطه اقدامات خوبی که در گذشته انجام شده بود، به فصل شکوفایی رسیدند و تیم‌های جوانان و نوجوانان توانستند با قلع و قمع کردن حریفان خود راهی جام جهانی شوند. تیم جوانان بعد از 16 سال به جام جهانی رفت و اولین برد تاریخ خود را در این رقابت‌ها کسب کرد و تیم نوجوانان هم با کسب 4 پیروزی و صعود به مرحله یک چهارم نهایی از لحاظ کسب نتیجه بهترین عملکرد تاریخ این تیم را داشت. این موفقیت‌ها در راستای تصمیماتی بود که از گذشته اتخاذ شد و در این فدراسیون ادامه یافت اما حاصل تصمیمات فدراسیون فعلی جز ناکامی چیز دیگری نبوده است.

 

* خیال آسوده تاج و انتقاد از دلواپسان

در روزهایی که همه از شرایط تیم امید ابراز نگرانی می‌کردند و در آستانه رقابت‌های انتخابی قهرمانی امیدهای آسیا از عدم تشکیل این تیم و سرمربی آن سخن می‌گفتند مهدی تاج به منتقدان اعلام کرد نگران چیزی نباشند و آنها فکر همه چیز را کرده‌اند!

رئیس فدراسیون فوتبال در 23 اردیبهشت درست یک ماه قبل از اعزام تیم امید به رقابت‌های انتخابی زیر 23 سال آسیا اعلام کرد: برخی در مورد انتخاب سرمربی تیم ملی امید نگرانی‌هایی دارند. آن دسته از افراد که نگرانی‌شان دوستانه است باید بدانند که ما مذاکرات همه جانبه و جلسات مفصلی در این ارتباط داشتیم و نتیجه آن را به موقع بیان می‌کنیم. تیم ملی جوانان همان تیم ملی امید ما در آینده است. تیم نوجوانان هم تیم جوانان را تشکیل خواهند داد. ما کار را از پایه تشکیل می‌دهیم و فکر تمام مسائل را کرده‌ایم تا تیم‌های قوی را آماده اعزام به مسابقات کنیم. 

*انتخاب اشتباه پیروانی را هم قربانی کرد 

فدراسیون فوتبال در تصمیمی که معلوم نشد بر چه اساسی اتخاذ شده سرمربی تیم جوانان را به عنوان سرمربی تیم امید انتخاب کرد و تیم ایران راهی قرقیزستان شد تا در رویارویی با قرقیزستان و عمان نتواند مجوز صعود به رقابت‌ها قهرمانی آسیا را به دست بیاورد.

این تصمیم اشتباه ضمن اینکه باعث شد مربی مثل پیروانی که بهترین نتایج تیم جوانان را گرفته بود به اصطلاح بسوزد تیم امید و جوانان را هم نابود کرد. پیروانی که در تیم جوانان بسیار موفق بود در تیم امید قربانی شد و تیم جوانان هم در بلاتکلیفی به سر می‌برد.

 

* انتخابات دقیقه نودی

مسئولان فدراسیون با همان آرامشی که قبل از انتخاب سرمربی تیم امید داشتند کار را پیش بردند و در نهایت 2 ماه قبل از اعزام به مسابقات در 4 شهریور پورغلامی سرمربی تیم جوانان شد. از اتفاقات جالب توجه در این مورد سکوت فدراسیون بود. در حالیکه پورغلامی چند روزی بود که کار خود را در تیم جوانان آغاز کرد فدراسیون چیزی در این مورد اعلام نمی‌کرد که دلیل این مسئله برای همه سوال بود.

در نهایت پورغلامی کار خود را آغاز کرد و باز هم فدراسیون در تعامل با باشگاه‌ها ضعیف نشان داد و نتوانست تمامی بازیکنان را برای حضور در تیم ملی در اختیار بگیرد. باشگاه تراکتورسازی در تعامل با تیم ملی و حضور محمدرضا آزادی دچار مشکل شد و این بازیکن در نهایت با تیم به مسابقات اعزام نشد.

*یک سوزن به خودمان 

پورغلامی در اظهار نظری عجیب اعلام کرده از قوانین آسیا برای نحوه محاسبه امتیازات تیم‌های دوم هر گروه برای صعود به مرحله بعد شوکه شده است. 

پورغلامی در مصاحبه خود بعد از حذف از آسیا، گفت: قبل از بازی ها اعلام شد که ۱۰ تیم نخست هر گروه به همراه ۵ تیم برتر دوم که امتیاز بیشتری دارند راهی مرحله نهایی می شوند اما در کمال ناباوری اتفاقات دیگری رخ داد و حقیقتا از قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا درحیرتم و شوکه شده‌ام. تیمی با 5 گل زده،یک گل خورده و 5 امتیاز حذف می‌شود و یک گروه دیگر تیم دومی با 4 امتیاز صعود می‌کند. این رویه کنفدراسیون فوتبال آسیا برای من جای تعجب  دارد. در کمال ناباوری تیم  قطر فقط با 4 امتیاز بالا می‌آید. از فدراسیون فوتبال می‌خواهم این موضوع را با جدیت پیگیری کند چون به نظرم حق مسلم ما تضییع  شده است.

مطرح شدن این اظهار نظرات عذر بدتر از گناه است. قوانین لحاظ شده در این دوره از بازی ها از قبل به کلیه شرکت کنندگان اعلام شده و تیم ایران هم با علم به همین موضوع پا به این مسابقات گذاشته است. پس عملکرد ما باید به گونه ای پیش می رفت که چنین قوانینی ولو قوانین بد و شوکه کننده یقه مان را نمی گرفت. بهانه قوانین نخ نما شده است و بهتر است مسئولان فدراسیون فوتبال برای توجیه عملکرد ضعیف جوانان به دنبال دلایل منطقی تری باشند. 

*میزبانی که دو دستی تقدیم شد

ابتدا قرار بود میزبانی این گروه از مسابقات بر عهده ایران باشد و بازی‌ها در شهر مشهد برگزار شود اما در اتفاقی عجیب فدراسیون فوتبال ایران میزبانی را از دست داد و این امتیاز را دو دستی تقدیم اردن رقیب اصلی ایران در این گروه کرد.

شاید الان حسرت این اتفاق بیشتر احساس شود که چرا به راحتی میزبانی که متعلق به ایران بود از دست رفت تا الان حسرت این مسئله را بخوریم.

فدراسیون فوتبال در قبال از دست رفتن میزبانی هم موضع سکوت گرفت و هیچ وقت اعلام نکردند به چه دلیلی این امتیاز مهم را از دست دادند.

* نسلی که زودتر از موعد سوخت

تیم جوانان با کسب دو تساوی مقابل اردن و سوریه و کسب پیروزی مقابل فلسطین نتوانست مجوز حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا را کسب کند و حذفی نا باورانه داشت اما دود این اتفاق بیش از همه در چشم نسلی رفت که در جام جهانی نوجوانان نشان داد می‌توانند آینده خوبی برای فوتبال ایران رقم بزنند.

بازیکنان تیم نوجوانانی که در جام جهانی هندوستان حضور داشتند بعد از اتمام این مسابقات به رده سنی جوانان رسیدند و این فرصت را داشتند که دوران رشد خود را در این تیم سپری کنند اما با حذف جوانان این بازیکنان عملا فرصت حضور در تیم ملی را از دست دادند و معلوم نیست چه سرنوشتی برای آنها رقم بخورد.  با این اتفاق نگرانی بابت سوختن نسل موفق تیم نوجوانان خیلی زودتر از پیش‌بینی‌ها به واقعیت تبدیل شد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 37608

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر