گزارشی از شرایط حساس فوتبال باشگاهی

بزنگاه تاریخی فوتبال ایران؛ حذف پرسپولیس و استقلال یا دور زدن قانون و طلبکاران؟!

شنبه مدیران فوتبال ایران باید سخت‌ترین تصمیم خود را در مورد حضور ۴ باشگاه لیگ برتری ایران در لیگ قهرمانان آسیا بگیرند.

 بزنگاه تاریخی فوتبال ایران؛ حذف پرسپولیس و استقلال یا دور زدن قانون و طلبکاران؟!

گیلان خبر: روز شنبه کمیته صدور مجوز حرفه‌ای سازمان لیگ و مدیران ارشد فدراسیون فوتبال باید سخت‌ترین و حساس‌ترین تصمیم‌ را در مورد تیم‌های استقلال، پرسپولیس، تراکتورسازی و نفت تهران و حضورشان در لیگ قهرمانان بگیرند. بزنگاه تاریخی فوتبال باشگاهی ایران فرا رسیده و روز شنبه مدیران فوتبال باید بین حذف قانونی پرسپولیس، استقلال و نفت تهران که برخی از شرایط حرفه‌ای‌گری را ندارند یا دور زدن قانون و طلبکاران ریز و درشت آنها بگیرند.

حذف سرخابی‌ها از آسیا تبعات فراوانی برای فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش خواهد داشت. عمده هواداران میلیونی فوتبال طرفدار یکی از این دو باشگاه هستند و حذف آنها از آسیا می‌تواند نوعی سرخوردگی در بین فوتبالدوستان ایرانی ایجاد کند. از سویی دیگر طلبکاران فراوان دو باشگاه نیز طبق قانون  باید به حق و حقوق‌شان برسند. در واقع مدیران تصمیم‌ساز فوتبال ایران بر سر دوراهی قرار دارند. یک راه حذف پرسپولیس و استقلال به خاطر بدهی‌های فراوان است و امیدواری به طلبکارانی که سال‌هاست حکم انضباطی برای گرفتن طلب‌شان دارند که در آنصورت با هوادارانی غمگین و سرخورده مواجه می‌شوند که از حذف تیم محبوب‌شان شوکه شده‌اند. راه دوم هم دور زدن قانون و طلبکاران این دو باشگاه است که آن هم مخاطرات زیادی ممکن است در پی داشته باشد. هم اکنون علی دایی، امیر قلعه‌نویی، صمد مرفاوی و... بسیار ناراحت و عصبانی از پرداخت نشدن مطالبات‌شان از سوی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس هستند. در صورت تایید این دو باشگاه قطعا این طلبکاران آرام نخواهند نشست، مگر اینکه با رایزنی مدیران باشگاه ها رضایت این طلبکاران جلب شود.

به هر حال فدراسیون فوتبال و کمیته صدور مجوز حرفه‌ای هم بهتر از هر کسی مزایا و معایب انتخاب هر کدام از این دو راه را می‌دانند اما انطور که علی دایی مدعی شده فدراسیون فوتبال زیر فشار مدیران بالا دستی هم قرار گرفته است! یعنی به جز بحث هواداران مدیران فدراسیون باید پاسخگوی مسئولان وزارت ورزش هم باشند. وزارت ورزش هنوز مالک رسمی و قانونی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس است اما همه از این وضعیت اسفبار خسته اند. یکبار برای همیشه باید تکلیف سرخابی‌ها با بدهی‌های میلیاردی و کلان یکسره شود.

بزنگاه تاریخی فوتبال ایران روز شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ از راه می‌رسد. مدیران تصمیم ساز فوتبال سخت‌ترین تصمیم خود را اتخاذ خواهند کرد. قطعا راه بینابینی در این مساله وجود ندارد مگر اینکه در این ۲۴ ساعت باقی‌مانده مدیران سرخابی واقعا با طلبکاران‌شان به توافق برسند و هم خودشان را و هم مدیران فدراسیون و سازمان لیگ را از این مخمصه راحت کنند.

گفته می‌شود باشگاه تراکتورسازی برای اخذ رضایت طلبکارانش دست به جیب شده و شرایطش مناسب است اما مدیران سرخابی نمی‌خواهند که از جیب‌شان خرج کنند و فقط می‌خواهند به نوعی سرو ته قضیه را بهم بیاورند و یا به قول علی دایی قضیه را ماست‌مالی کنند!

فوتبال ایران و هوادارانشان باید این سوال را هم از خود بپرسند که دور زدن قانون و حضور فرمالیته سرخابی‌ها در آسیا  خوب یا غیر حرفه‌ای است؟ حضور فرمالیته فقط یک مسکن است نه راه درمانی قطعی برای پرسپولیس و استقلال.  باید یکبار برای همیشه تکلیف بدهی‌های انباشت شده و میلیاردی دو باشگاه معلوم شود. در آینده هم هر فردی که از راه رسید را برای مدیریت دو باشگاه انتخاب نشوند تا سوهان روح هواداران شوند. البته راه حرفه‌ای و منطقی این است که دو باشگاه خصوصی شوند و برای خود درامدزا هم باشند نه اینکه دولت به جای درآمدزایی از باشگاه های پرهوادار مثل تمام دنیا از جیبش هم خرج کند و بخواهد تاوان نابلدی مدیران  سابق سرخابی‌ها را بدهد مدیرانی که از سوی مدیران سابق و اسبق وزارت ورزش برای هدایت این دو باشگاه انتخاب شدند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 37614

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر