امیدوارم هر کسی در تخصصی که دارد، فعالیت کند

قاسمی‌نژاد: تیم ملی جودو به یک مربی تراز اول دنیا نیاز دارد

عضو سابق تیم ملی جودو گفت: تیم ملی جودو به یک مربی خوب و تراز اول دنیا نیاز دارد و کادر فنی ۱۰۰ درصد نیاز به تغییر دارد.

قاسمی‌نژاد: تیم ملی جودو به یک مربی تراز اول دنیا نیاز دارد

گیلان خبر:  نخستین  مرحله مسابقات گرندپری در سال 2018 در حالی از صبح روز جمعه در کشور تونس آغاز شده بود که شب گذشته این رقابت‌ها به ایستگاه پایانی رسید. تیم ملی جودو ایران با 6 ملی پوش در این رقابت‌ها حضور پیدا کرده بود که در پایان این رقابت‌ها دست آورد ملی پوشان کشورمان تنها یک مدال نقره توسط جواد محجوب بود و  5 ملی پوش دیگر کشورمان از گردونه رقابت‌ها حذف شدند. ناکامی تیم ملی جودوی ایران پس از اعزام به بیش از 15 رویداد بین المللی در یک سال گذشته در حالی ادامه دارد که کارشناسان و قهرمانان سابق تیم ملی معتقدند که کادرفنی تیم ملی نیاز به دست خوش تغییرات است.

امیر قاسمی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در مورد نتایج ضعیفی که تیم ملی جودوی ایران در نخستین مرحله مسابقات گرندپری تونس رقم زد، گفت: تیم ملی جودو کشورمان نتایج خوبی را در نخستین مرحله مسابقات گرندپری کسب نکرد و این روند برای خانواده جودو نگران‌کننده است. جواد محجوب با مدال نقره‌ای که کسب کرد نشان داد شرایط خوبی دارد. البته او تغییر وزن داده و یک مقدار کار جواد سخت شده است. به نظرم مدال نقره او نتیجه خوبی است. تغییر وزن واقعاً کار سختی است و او حالا یک مقدار کار دارد تا در این وزن آدابته شود. مولایی و محجوب با دیگر ملی‌پوشان تفاوت دارند و سطح کلاس کاری آنها با دیگر ملی‌پوشان فرق دارد. از آنها انتظار می‌رود که بهترین نتایج را کسب کنند.

مربی سابق تیم ملی نوجوانان در پاسخ به این سؤال آیا نتایجی که رقم خورده قابل قبول است یا خیر، گفت: بچه‌های تیم ملی مسابقات و اردوهای برون‌ مرزی زیادی را رفته‌اند و حالا زما ن مدال درو کردن آنها رسیده است، اما متاسفانه شاهدیم که فقط بار تیم ملی روی دوش مولایی و محجوب است و تنها این دو نفر هستند که مدال کسب می‌کنند. ای کاش در تورنمنت تونس که سطح فنی مسابقات یک مقدار پایین‌تر از مسابقات دیگر است ملی پوشان ما می‌توانستند نتایج بهتری را کسب کنند. کشورهای روسیه و دیگر کشورها سرمایه‌گذاری بسیار خوبی را کرده‌اند و هدف آنها بلندمدت است. در حال حاضر ما از نفراتی مثل بریمانلو که در مسابقات مختلفی شرکت کرده‌اند انتظار کسب مدال داریم. او از سال ۲۰۱۵ کار خود را در تیم ملی شروع کرده و به مسابقات مختلف اعزام شده و باید مدال کسب کند.

وی در مورد عملکرد علیرضا خجسته نماینده وزن ۶۶ کیلوگرم تیم ملی، گفت: خجسته بازیکن خوب و او آینده‌دار است. علیرضا هم مثل دیگر ملی‌پوشان تجربیات اعزام به مسابقات بین‌المللی زیادی را دارد و او نیز باید حداقل در این مسابقه مدال کسب می‌کرد. بچه‌ها ما بعد از حداقل ۴ تا ۵ مسابقه باید مدال‌آوری کنند. از لحاظ سرمایه‌گذاری روی تیم ملی خیلی خوب کار شده و شاهد بودیم در طول این مدت جودوکاران ما در اردوهای مختلفی مثل ژاپن و... شرکت کرده‌اند و به رویدادهای مختلفی اعزام شده‌اند و از آنها انتظار داریم مدال کسب کنند، اما شاهدیم که این اتفاق رخ نمی‌دهد. تیم ملی باید در مسابقاتی مثل تونس که سطح پایین‌تری نسبت به رویداد‌های دیگر دارد حضور پیدا کند و بتواند مدال کسب کند تا بازیکنان اعتماد به نفس خود را به دست بیاورند، اما شاهدیم که آنها در تونس هم نتوانستند مدال کسب کند.

عضو سابق تیم ملی جودو در پاسخ به این سؤال که آیا پس از اعزام تیم ملی جودو به بیش از 15 رویداد بین المللی و عدم کسب نتیجه زمان تغییر کادرفنی فرانرسیده است؟ گفت: بله، تیم ملی ما یک مربی خوب و تراز اول دنیا را نیاز دارد و کادر فنی ۱۰۰ درصد نیاز به تغییر دارد. جای مربی خوب خارجی در رأس تیم ملی خالی است. ما در تیم ملی مربی تراز اول نداریم. زکریا را داریم و نیاز به امثال عباس فلاح، مسعود آخوند‌زاده، میراسماعیلی  و... داریم تا بتوانیم از تجربیات آنها استفاده کنیم. افراد تحصیلکرده و قهرمانان زیادی در جودو داریم، اما همه آنها کنار هستند.

وی در مورد اینکه امثال رامین صفویه در جودوی ایران بسیار  زیاد است، گفت: اینکه رامین صفویه به دلیل مشکلاتی که مطرح شده نتوانست کنار تیم ملی باشد کاملا مورد قبول است، اما نباید فراموش کنیم ما امثال صفویه را در جودوی ایران زیاد داریم که نمی‌دانم بر حسب چه متر و معیاری به آنها اعتماد نداریم. تیم ملی جودو با شش نماینده راهی گرندپری تونس شده و تنها یک مدال نقره کسب کرده است. اگر رامین صفویه مشکل خروج داشته خوب بهتر بود نفرات دیگری را جایگزین او کنیم؛ به هر حال وقتی تیم ملی در مسابقات مختلف شرکت می‌کند و نتیجه نمی‌گیرد بهتر است حداقل جوانان را به مسابقات اعزام کنیم تا آنها تجربه کسب کنند. ما در وزن منهای ۹۰ و منهای ۱۰۰ کیلوگرم هیچ نماینده‌ای را به مسابقات اعزام نکردیم که این خیلی جای سؤال دارد.

وی در ادامه صحبت‌های خود، اظهار داشت: در ۶۰ کیلوگرم قلی‌پور را به مسابقات اعزام کردیم که در واقع شکست او خیلی مهم نیست. وی دومین باری بود که به مسابقات بین‌المللی اعزام می‌شود و باخت او اشکالی ندارد، اما از دیگر نفرات که تجربیات زیادی دارند انتظار کسب مدال داشتیم. به هر حال آنها باید مدال‌آوری را از همین مسابقات که سطح پایین‌تری نسبت به دیگر مسابقات دارد استارت بزنند.

کارشناس جودو در مورد شکست سعید ملایی نماینده وزن منهای ۸۱ کیلوگرم در نخستین مبارزه خود، خاطرنشان کرد: سعید ملایی در نخستین مبارزه خود مقابل نماینده تیم ملی ترکیه شکست خورد، او یک جودوکاری یونانی است که تا سال گذشته برای تیم ملی یونان مبارزه می‌کرد که به اشتباه عنوان شده او جودوکار گرجستانی است. این موضوع اصلا صحت ندارد چرا او یک جودوکار یونانی است که برای تیم ملی جودو ترکیه مبارزه می‌کند. او حتی نام خود را تغییر داده است. به هر حال سعید مولایی و محجوب شاهد بودیم در طول این مدت برای جودوی کشورمان مدال‌های مختلفی را کسب کرد‌ه‌اند. باید به این موضوع اشاره کنم که مدالی که سعید ملایی در مسابقات جهانی کسب کرد هیچ ربطی به کادر فنی فعلی ندارد. او از قبل عضو تیم ملی بوده و در گذشته نیز مدال کسب کرده است، سعید مولایی سال 2014 در مسابقات مختلفی شرکت کرد و نتوانست مدال کسب کند، اما پس از آن مدال آوری سعید آغاز شد پس اینکه بخواهیم مدال او را به نام کادر فنی فعلی ارتباط دهیم، اصلاً صحیح نیست.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا به نظر شما کادر فنی فعلی توانسته جودوکارانی را به تیم ملی معرفی کند یا خیر، گفت: متأسفانه ما جودوکاران جدیدی را نداشته‌ایم که از سوی کادر فنی فعلی به جودوی ایران معرفی شوند. قاسم نوری‌زاده، خجسته و دیگر نفرات جودوکارانی هستند که در گذشته نیز عضو تیم ملی بوده‌اند و این طور نیست که تازه به تیم ملی جودو آمده باشند. به هر حال مدالی که در حال حاضر کسب می‌شود هیچ ارتباطی با کادرفنی فعلی ندارد چرا که این نفرات از سال‌های گذشته مدال آوری را آغاز کرده‌اند. اگر مدالی هم کسب شده به خاطر تجربیاتی است که این دو نفر از سال‌های گذشته داشته‌اند.

عضو سابق تیم ملی جودو در مورد نماینده وزن ۷۳ کیلوگرم، گفت: نوری‌زاده به چندین مسابقه بین المللی اعزام شده، اما نمی‌تواند نتیجه بگیرد. اینکه کادر فنی فقط بخواهد با عدم کسب نتیجه قول آینده را بدهد کاملاً اشتباه است. آنها مدعی هستند و قول مدال در بازی های آسیایی جاکارتا را داده‌اند، سؤال ما این است جوانان ما همین‌هایی هستند که در حال حاضر شاهد هستیم و در طول این مدت آنها نتوانستند حتی یک نفر را به تیم ملی تزریق کنند، پس دوستان قول چه چیزی را می‌دهند؟ امیدوارم که جودو دوباره به روزهای گذشته برگردد و سری بین سرها پیدا کند. امیدوارم هر کسی در جودو با توجه به تخصصی که دارد فعالیت کند. در غیر این صورت جودو موفق نمی‌شود.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 40892

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر