گزارشی از ۱۶ تیم حاضر در لیگ برتر

جغرافیای لیگ برتر؛ برابری خوزستان با تهران/ فقط یک استان به لیگ اضافه شد

در جغرافیای لیگ برتر فوتبال فقط ۸ استان تیم دارند و بسیاری از استان‌های دیگر با وجود امکانات مناسب از حضور در لیگ برتر بازماندند.

جغرافیای لیگ برتر؛ برابری خوزستان با تهران/ فقط یک استان به لیگ اضافه شد

گیلان خبر: در پایان هفدهمین دوره لیگ برتر دو تیم نفت تهران و مشکی پوشان خراسان به لیگ یک سقوط کردند و دو تیم نفت مسجدسلیمان و نساجی قائم‌شهر به لیگ برتر صعود کردند. به این ترتیب در جغرافیای لیگ برتر فوتبال فقط یک استان اضافه شد و استان مازندران به جمع تیمداران در لیگ برتر اضافه شد. نگاهی به ۸ استان لیگ برتری و نمایندگان آنها در فصل آینده می‌اندازیم:

استان تهران؛ یک تیم قدیمی دیگر هم در راه نابودی!

پایتخت کشور بیش از ۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد و شاید بهترین امکانات ورزشی کشور در شهر و استان تهران متمرکز باشد و به همین دلیل به نظر می‌رسد که ۴ تیم لیگ برتری برای شهر ۱۰ میلیون نفری با وسعت زیاد خیلی ایده آل نباشد. بخصوص اینکه تیم‌های قدیمی و ریشه‌داری مثل پاس، راه آهن و صبا در سال‌های گذشته از فوتبال تهران محو شده‌اند! اکنون تیم قدیمی نفت تهران هم در راه نابودی قدم گذاشته است. با این حال پرسپولیس، استقلال، سایپا و پیکان ۴ نماینده تهران در فصل آینده لیگ برتر هستند که ۳ تیم آن در فصل آینده در لیگ قهرمانان آسیا هم حضور دارند اما واقعیت این است که فوتبال تهران نسبت به سال‌های نه چندان دور خیلی پسرفت داشته است.

استان خوزستان؛ دو تیم نفتی و دو تیم صنعتی!

با صعود نفت مسجدسلیمان به لیگ برتر استان خوزستان هم صاحب ۴ تیم در لیگ برتر شد تا با پایتخت برابری کند اما واقعیت این است که فوتبال استعداد پرور خوزستان از نظر امکانات سخت‌افزاری ظرفیت ۴ تیم در لیگ برتر را ندارد. فوتبال در خوزستان جایگاه ویژه‌ای دارد و بازیکنان تکنیکی زیادی ازاین استان به فوتبال کشور معرفی شده‌اند اما این استان مشکلات سخت‌افزاری فراوانی دارد ضمن اینکه فصل گذشته هم تیم استقلال خوزستان با مشکلات فراوانی مواجه شده بود. اکنون دو تیم نفت مسجدسلیمان و صنعت نفت آبادان به همراه فولاد خوزستان و استقلال صنعتی خوزستان در لیگ برتر هستند که تقریبا هر ۴ تیم در گذشته مشکلات مالی فراوانی داشته اند و بعید است که فصل آینده هم این باشگاه‌ها بدون مشکل اداره شوند. صنعت نفت هم فصل گذشته مدام درگیر مشکلات مالی بود.

استان آذربایجان شرقی؛ یک تیم محبوب و پرحاشیه و یک تیم بی حاشیه!

تبریز هم نقش پر رنگی در لیگ برتر داشته و دارد. تراکتورسازی یکی از قطب های فوتبال کشور شده و هواداران پرشور بسیاری دارد با این حال این باشگاه هم مشکلات فراوانی و حاشیه‌ای زیادی در فصل گذشته داشت. در نهایت هم مدیریت باشگاه تغییر کرد  و مشخص نیست فصل آینده این باشگاه زیر نظر چه ارگانی فعالیت می‌کند. گسترش فولاد تبریز هم تیمی بدون حاشیه است و کمتر از این باشگاه خبری از حواشی به بیرون درز می کند اما این باشگاه هوادار زیادی در تبریز ندارد اما امکاناتش ایده آل است.

استان اصفهان؛ دعوا بر سر انتخاب یک مربی!

ذوب آهن اصفهان نایب قهرمان لیگ برتر شد و اکنون در مرحله یک هشتم لیگ قهرمانان آسیا هم حضور دارد. ذوب آهن خود را برای یک فصل رویایی دیگر آماده می‌کند هرچند این باشگاه صنعتی هم در این فصل بارها از کمبود بودجه گلایه داشت اما نتایجش خوب بود. سپاهان اصفهان اما با وجود امکانات عالی یکی از بدترین نتایج تاریخش را در فصل گذشته گرفت اما در نهایت در لیگ برتر باقی ماند! اکنون هر دو تیم می‌خواهند در قواره مدعی برای فصل آینده وارد میدان شوند ضمن اینکه ظاهرا جنگ پنهان دو باشگاه بر سر جذب امیر قلعه‌نویی نیز بالا گرفته است!

استان بوشهر؛ پر از استعداد اما بدون امکانات!

پارس جنوبی جم یکی از شهرستان‌های استان بوشهر است که یک تیم قدرتمند و شگفتی‌ساز را به فوتبال ایران معرفی کرد اما این تیم هم در لیگ برتر به خاطر قانون منع کمک به ورزش حرفه‌ای در این فصل دچار چالش جدی شد و اکنون علامت سوال بزرگی برای ادامه فعالیتش در اذهان فوتبالی‌ها ایجاد شده است. اگر بودجه لازم در اختیار پارس جنوبی قرار نگیرد احتمال دارد بوشهر همین تک نماینده‌اش را هم در لیگ برتر از دست بدهد در حالیکه این استان هم فوتبالیست‌های متعدد فراوانی دارد. مهدی طارمی و مهدی قاعدی دو نمونه از این بازیکنان مستعد هستند.

استان خراسان رضوی؛ شاید یک تیم!

خراسان رضوی یکی از تیم‌هایش را در این فصل از دست داد و مشکی پوشان به لیگ یک سقوط کرد ضمن اینکه حال و روز پدیده هم خیلی مناسب نبود! کسر ۶ امتیاز از این تیم بخاطر شکایت یک بازیکن خارجی سراغاز مشکلات پدیده بود به طوریکه این تیم به جای قرار گرفتن در کورس مدعیان در اواخر فصل برای سقوط نکردن می جنگید و هر روز هم اخباری از مشکلات مالی و اعتصاب بازیکنان این تیم به گوش می رسید و در نهایت پدیده اعلام کرد که شاید فصل آینده تیمداری نکند! مشکی پوشان هم که در این فصل رکورد تغییرات در کادرفنی را به خود اختصاص داد!

استان گیلان؛ سپیدرود محبوب و بی پول

سپیدرود هم یکی از تیم‌های قدیمی و محبوب فوتبال ایران محسوب می شود اما این تیم پرطرفدار هم دائم دچار مشکلات مالی است! حتی علی کریمی از مالک باشگاه هم دلخور است. اگر سپیدرود فصل آینده بخاطر با همین وضعیت در رقابت‌ها شرکت کند شاید یکی از نامزدهای سقوط باشد.

استان مازندران؛ امید شهر خسته

نساجی مازندان توانست بعد از سال‌ها دومین استان شمالی کشور را در لیگ برتر صاحب نماینده کند و باید دید این تیم محبوب و پرهوادار در لیگ برتر چه سرنوشتی خواهد داشت. آیا مدیران باشگاه بازهم از تیم حمایت می‌کنند یا نساجی هم در راه سایر تیم های محبوب بی پول لیگ برتر قدم می‌گذارد و هر روز  اسیر مشکلات مالی و حاشیه‌ای می شود.

به هر حال ۸ استان درگیر رقابت‌های لیگ برتر هستند و شاید استان‌هایی مثل کرمان، فارس هم لیاقت حضور در لیگ برتر را داشته باشند اما هرچه در ایران پهناور علاقمند به فوتبال داریم به همان اندازه هم کمبود امکانات داریم. حیف است که پرهوادارترین رشته ورزشی کشور همچنان درگیر مشکلات سخت‌افزاری و مالی باشد آن هم در حالیکه فوتبال در همه دنیا رشته ای پولساز و اشتغال زا محسوب می شوداما در ایران فوتبال به دلیل مشکلات متعددی از جمله حق پخش تلویزیونی و نبود کپی رایت همچنان  نمی‌تواند به حق خود برسد.

به هر حال شاید به دلیل مشکلات مالی تعداد تیم‌های لیگ برتر در آینده‌ای نزدیک کمتر هم بشود اما علاقه به فوتبال همچنان در مردم سراسر ایران موج می‌زند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 43590

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر