بهانه‌تراشی‌های مدیر تیم‌های ملی کشتی آزاد برای توجیه ناکامی در مسابقات جهانی

ترکان: تنها روی 5 کشتی‌گیر حساب باز کرده بودیم/ پیش‌بینی ما کسب 3 تا 4 مدال بود!

مدیر تیم‌های ملی کشتی آزاد گفت: پیش‌بینی ما در مسابقات جهانی کسب 3 تا 4 مدال بود که شایستگی کسب یک مدال طلا را داشتیم؛ در واقع در نهایت روی 5 کشتی‌گیر برای کسب امتیاز حساب باز کرده بودیم.

ترکان: تنها روی 5 کشتی‌گیر حساب باز کرده بودیم/ پیش‌بینی ما کسب 3 تا 4 مدال بود!

گیلان خبر: مجید ترکان مدیر تیم‌های ملی کشتی آزاد با بیان این مطلب افزود: تیم ملی کشتی آزاد ایران با ترکیبی از چند کشتی‌گیر کاملا بی‌تجربه، در کنار نفرات جوان و دارای تجربه محدود بین‌المللی و برخی مهره‌های باتجربه و دارای کلاس جهانی در رقابت‌های جهانی مجارستان شرکت کرد.

وی ادامه داد: پیش‌بینی ما قبل از اعزام به رقابت‌های جهانی، با توجه به شناخت از وضعیت نفرات تیم و کشتی دنیا، کسب 3 تا 4 مدال (حداکثر) بود که شایستگی کسب یک مدال طلا را داشتیم. در واقع در نهایت روی 5 کشتی‌گیر برای کسب امتیاز حساب باز کرده بودیم. پیش‌بینی ما تا حدود زیادی محقق شد، اما طلا بدستمان نرسید.

ترکان تصریح کرد: اکبری پس از چند سال دوری از رقابت‌های جهانی شروع خوبی در این مسابقات داشت و یکی از نفراتی بود که ما از وی انتظار کسب مدال و حداقل امتیاز را داشتیم، اما علی‌رغم همه غیرتی که در مبارزاتش داشت، نتوانست در ثانیه‌های پایانی مسابقات خود در مرحله نیمه نهایی و رده‌بندی، برنامه‌های خود را بطور کامل پیاده کند و شانس کسب دومین مدال جهانی را از دست داد. شاید اگر امکان فرستادن او به مسابقات تدارکاتی را داشتیم، یکی از فینالیست‌های بحق کشتی آزاد ایران بود.

وی در مورد انتقادات به باخت در ثانیه‌های پایانی کشتی‌گیران ایرانی اظهار داشت: تیم کشتی آزاد ایران یک تیم جوان است با معدل سنی ۲۴ سال که خود را برای حضور در بازی‌های المپیک آماده می‌کند. باخت در ثانیه‌های پایانی مشکلی است که در میان کشتی‌گیران ما بیش از حد متعارف دیده می‌شود. در تمرینات 4  ماه گذشته، کادر فنی تلاش کرده‌اند که این معضل را برطرف کنند. بخشی از این مسئله در حین تمرین کاهش پیدا کرده است، اما میدان مسابقه با استرس بالا نیازمند حضور و تجربه میدانی جوانان و اجرا اداره کردن کشتی است.

مدیر تیم‌های ملی کشتی آزاد گفت:‌ برای حل این موضوع قطعا نیاز است که بتوانیم کشتی‌گیران جوان و بعضا با تجربه را که مدت‌ها دور از میدان بوده‌اند، راهی مسابقات بین‌المللی کنیم تا در میدان‌های فرعی اشتباهات لازم را تجربه کنند و کار کمتر به مسابقات جهانی بکشد. موضوعی که قبل از رقابت‌های جهانی به دلیل مشکلات مالی ناشی از نبود ارز، نتوانستیم آن را محقق کنیم. راهکار حل این مشکل ادامه تمرینات و حضور در تورنمنت‌های بین المللی سطح اول دنیاست.

ترکان تأکید کرد: ساعت 7 شب و 2 ساعت قبل از رفتن به فرودگاه تازه ارز به تیم تعلق گرفت آن هم ارز مسافرتی، چرا باید ذهن کادر فنی و مسئولان فدراسیون درگیر مسائل این چنینی باشد؟

دارنده مدال طلای جهان خاطرنشان کرد: صحبت از قرعه‌های دشوار برای این نیست که بخواهیم آن را 100 درصد به مسائل فنی ربط بدهیم، اما کسی که روی تشک کشتی آمده باشد، می‌داند که قرعه هم در نتیجه کار تأثیرگذار است و برای کشتی‌گیران جوان و کم تجربه تاثیری جدی و مستقیم دارد. متأسفانه سخت‌ترین قرعه‌ها نصیب کشتی‌گیران ما شد. ما امیدوار بودیم کشتی‌گیران کم تجربه ما بتوانند در دورهای مقدماتی از قرعه مناسب‌تری برای شروع کار خود برخوردار باشند، که نشد.

ترکان افزود: در این بین اگر حسن یزدانی در مبارزه دوم یا سوم خود مقابل تیلور قرار می‌گرفت، شاید می‌توانست نتیجه‌ای متفاوت ایجاد شود. بار سنگینی در کشتی اول بر دوش قهرمان المپیک ما قرار داشت. این موضوع را با دلایل کامل فنی، علمی و تجربه سال‌ها حضور در کشتی می‌گویم. یزدانی قابلیت پیروزی مقابل تیلور آمریکایی را به راحتی دارد و قطعا این شکست در بهترین جای ممکن اتفاق افتاد. وی در همین مبارزه هم می‌توانست اگر در تایم دوم طبق برنامه کادر فنی پیش برود، این کشتی‌گیر را پشت سر بگذارد، اما خوشحالم که نشان داد شخصیتی بزرگتر از فن و بند کشتی دارد و علی‌رغم شکست، روحیه خود را بدست آورد و توانست بدون مدال مسابقات را ترک نکند. به دلیل متوسط بودن سطح مسابقات آسیایی، ما به دنبال حضور یزدانی در یک تورنمنت بین المللی (جام مدوید) قبل از جهانی بودیم، اما به دلیل مشکلات مالی این امر محقق نشد.

وی گفت: ببینید آمریکا در حال حاضر یک تیم کامل برای المپیک دارد. این تیم با توجه به قانون جدید وزن کشی در صبح و تلاش چند ساله و حمایت کامل توانسته به چنین جایگاهی برسد که در چند مبارزه کشتی‌گیران ما را شکست بدهد. البته کادر فنی معتقد است که کریمی می‌توانست کاکس را مغلوب کند. کشتی‌گیران آمریکایی که مقابل ما پیروز شدند اکثرا مدال آوران جهانی و المپیک بودند و شانس موفقیت آنها بیشتر بود. نکته حائز اهمیت کشتی ایران 3 پیروزی عالی در 3 مسابقه با روس‌ها بود.

ترکان در مورد برخی اظهار نظرها در مورد لزوم تقویت کادر فنی تیم ملی تصریح کرد: ما از حضور تمامی بزرگان و اهالی فن استقبال می‌کنیم؛ من هم دوست دارم مانند کشتی روسیه که در کنار تدیف، فادزایف نیز کوچینگ می‌کرد، این اتفاق در کشتی ما بیفتد.

وی افزود: ما هم خیلی علاقمند هستیم، اردوهای خارجی برگزار کنیم، اما این موضوع نیاز به منابع دارد این در حالی است که ما در شرایط فعلی اقتصادی کشور، حتی دیگر نمی‌توانیم در تورنمنت‌ها شرکت کنیم.

ترکان تأکید کرد: انتظارات مردم از کشتی را درک می‌کنیم و به آن احترام می‌گذاریم، اما واقعیت تیم کشتی آزاد ما این است که در حال پوست اندازی است و زمان خود را می‌خواهد. ما می‌توانستیم تیمی از نام‌های بزرگ کشتی‌گیرانمان را در اوزان مختلف با خود همراه کنیم، اما پای جوان‌ها ایستادیم تا برای کشتی سرمایه باشند.

مدیر تیم‌های ملی کشتی آزاد گفت:‌ شورای فنی شجاعت به خرج داد و پیشنهاد کادر فنی را در خصوص عضویت چند جوان کم تجربه از جمله باقر یخکشی، مقصودی، یونس امامی و گلیج را برای حضور در چنین میدانی پذیرفت. می‌توانستیم جای این اسامی از کشتی‌گیران صاحب ناممان استفاده کنیم، اما اینکار برای کشتی ایران در المپیک 2020 و 2024 سودی نداشت. مردم عزیز بدانند اکثریت اعضای تیم کشتی آزاد قابلیت حضور در المپیک 2024 را نیز دارند و این اقدامی آینده نگرانه است.

وی در پایان با اشاره به اینکه همواره از نقدهای کارشناسانه استقبال می‌کنیم گفت: برای کامل شدن این تیم باید هزینه کنند و آنها را به میدان های تدارکاتی بفرستند و کسب مدال المپیک نیاز به تدارکات و پشتیبانی کامل از جوانان کشتی دارد.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 45712

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر