پول انگیزه اول زندگی من نیست/ قراردادم را بدون تغییر تمدید کردم

چیریچ: واترپلو شغل نیست/ رویای من طلای المپیک است

سرمربی تیم واترپلو گفت: رویای من طلای المپیک است، مدالی که نتوانستم در دوران بازیگری به آن برسم، هر چند که سه مدال المپیک کسب کرده‌ام.

چیریچ: واترپلو شغل نیست/ رویای من طلای المپیک است

گیلان خبر: نشست خبری الکساندر چیریچ سرمربی تیم ملی واترپلو امروز با حضور اصحاب رسانه برگزار شد. وی در ابتدای این نشست با اشاره به کسب مدال برنز بازی‌های آسیایی در خصوص رقابت‌های کسب سهمیه المپیک اظهار داشت: در حال حاضر و بعد از نتایجی که تیم ایران در بازی‌های آسیایی به دست آورد، بازیکنان انگیزه بسیار زیادی دارند، به هر حال المپیک رؤیای همه ورزشکاران است، اما فرصتی که واترپلوی ایران دارد کمی پیچیده است. در جام اول بحث شرایط اقتصادی مطرح می‌شود که با توجه به آن، تهیه امکانات کمی سخت شده، هر چند که می‌دانم همه در تلاش هستند تا تیم ملی بهترین شرایط را داشته باشد، اما از واقعیت هم نمی‌توان فرار کرد. 

سرمربی تیم ملی واترپلو ادامه داد: موضوع بعدی بازیکنان هستند، مسیر زندگی برخی از آنها به گونه‌ای است که ناچار می‌شوند از تیم ملی خداحافظی کنند. واترپلو مانند فوتبال سودآوری زیادی ندارد و نمی‌توان مثل یک شغل به آن نگاه کرد، به همین دلیل برخی از بازیکنان به دانشگاه رفته‌اند تا بتوانند شغل خوبی پیدا کنند و زندگی خود را سپری کنند، بنابراین باید ببینیم چه بازیکنانی داریم و آنهایی که هستند چه توانایی‌هایی دارند. 

چیریچ افزود:‌ در حال حاضر دو بازیکن از تیم ملی خداحافظی کرده‌اند. بهداری می‌خواهد به استرالیا سفر کند، بیهانی هم برای ادامه تحصیل می‌خواهد به کانادا برود. از 13 بازیکنی که در بازی‌های آسیایی داشتیم، فعلا دو بازیکن قطعا جدا شده و دو بازیکن هم جدا خواهند شد. در شرایط عادی اگر بخواهیم یک بازیکن را جابجا کنیم کار بسیار سخت است، چه برسد حالا که بحث جابجایی چهار بازیکن مطرح است. موضوع دیگر این است که آیا بازیکنان باکیفیتی داریم که جایگزین آنها شوند یا خیر.

چیریچ با طرح این سؤال که آیا می‌دانید حریفان ایران در چه شرایطی هستند، عنوان کرد: تیم ملی چین به صورت کامل در لیگ اسپانیا بازی می‌کند. فکر می‌کنم نیازی نباشد که بگویم آنها چقدر هزینه کرده‌اند تا مجوز حضور در لیگ اسپانیا را بگیرند، ضمن اینکه حدود 30 نفر برای مدت طولانی باید در یک کشور گران اروپایی اسکان داشته باشند. 

وی ادامه داد: قزاقستان دیگر حریف ایران یک مربی صرب و سه بازیکن خارجی خیلی خوب به تیم خود اضافه کرده است که مبلغ قراردادشان هم بسیار بالا است، همچنین این تیم در لیگ روسیه بازی می‌کند. در مورد ژاپن هم بهتر است چیزی نگویم چون آنها میزبان هستند و بودجه میلیونی دارند، اگر این حرفها را زدم فقط می‌خواستم شرایط کلی را برای شما تحلیل کنم. 

سرمربی تیم ملی واترپلو در خصوص لژیونر شدن سه بازیکن ایرانی گفت: واقعیت این است که من حمایت کاملی از آنها داشتم، چون حالا آنها می‌توانند شرایط جدیدی را تجربه کنند. من عملکرد آنها را زیرنظر دارم و باید خوشحال باشیم که آنها چنین سطح بالایی دارند که می‌توانند در صربستان بازی کنند. آنها می‌توانند واترپلوی ایران را به خوبی معرفی کنند و نماینده شایسته‌ای برای ایران باشند، البته همانقدر که حضور آنها در آنجا خوب است، می‌تواند بد هم باشد، چون در کنار ما نیستند تا با ما تمرین کنند.

 

چیریچ در مورد تمدید قراردادش با فدراسیون ایران اظهار داشت: خدا را شکر می‌‌کنم که قراردادم را تمدید کردم تا بتوانم کاری را که شروع کرده‌ام ادامه بدهم. تمام تلاشم را خواهم کرد تا در مسیر خودم باقی بمانم و برای ایران بازیکن‌سازی کنم. رویای من طلای المپیک است، مدالی که نتوانستم در دوران بازیگری به آن برسم، هر چند که سه مدال المپیک کسب کرده‌ام. برای رسیدن به رؤیای خود باید غیرممکن‌ها را ممکن کنیم، هر چند که در موقعیت سختی قرار داشته باشیم. 

وی ادامه داد: با توجه به مدالی که تیم ملی ایران بعد از چهل و چهار سال کسب کرد، حالا همه انگیزه کافی دارند و همین موضوع موجب شده که همه تیم ایران را المپیکی بدانند، اما آیا این امر واقعی است؟ نمی‌خواهم از وظیفه خودم فرار کنم، خیلی‌ها از ما انتقاد کرده‌اند و به مسیری که رفتیم ایراد گرفتند، اما دیدید که ما با همان روش به نتیجه رسیدیم.

چیریچ با اشاره به برنامه‌های پیش‌روی تیم ملی و مسابقات تدارکاتی این تیم خاطرنشان کرد: منتظر هستیم تا فدراسیون تقویم خودش را به ما اعلام کند تا ما براساس آن برنامه‌ریزی کنیم. من برنامه‌های مدنظر خودم را نوشته‌ام اما مجبور هستیم نسبت به شرایط اقتصادی فدرسیون پیش برویم، مشکلی که در ایران داریم تعداد کم بازی‌ها است که هر چه بیشتر بازی کنیم برای ما بهتر خواهد بود.

سرمربی تیم ملی واترپلو افزود: من قراردادم را بدون تغییر تمدید کردم و از این کارم رضایت دارم، به هر حال من انسان هستم و شرایط را درک می‌کنم، ضمن اینکه پول انگیزه اول زندگی من نیست. در حال حاضر قراردادم چهار ساله است و هر سال تمدید می‌شود، من باید به گونه‌ای کار کنم که حتی اگر مجبور شدم از ایران بروم، یک اثر مثبت گذاشته باشم. نباید تنها به فکر خودم باشم، بلکه باید سیستمی راه‌اندازی کنم تا نفرات بعدی هم کار راحتی داشته باشند.

چیریچ در خصوص اینکه قرار بود کوله، مربی خودش به ایران بیاید و در اینجا کار کند، عنوان کرد: خانبانان و یزدان‌خواه برای باشگاه کوله بازی می‌کنند. من به وی اعتماد کامل دارم و تمام بازیکنان کنونی صربستان به نوعی از زیر دست وی رد شده‌اند، تجربه‌ای که او دارد برای ما قابل استفاده است. من در این خصوص با رضوانی صحبت کرده‌ام و صددرصد تضمین کرده‌ام که اگر او به ایران بیاید، واترپلوی ایران در چهار سال آینده در رده‌های پایه جزو تیم‌های برتر آسیا خواهد بود، ضمن اینکه اگر او به ایران بیاید، قرار نیست فقط با تیم‌های پایه کار کند.

چیریچ ادامه داد: واترپلو مانند والیبال و فوتبال در چشم مردم نیست، بنابراین اسپانسر به سراغ این رشته نمی‌آید و بازیکنان هم مجبور هستند به سراغ کار و درآمد بروند، در نتیجه لیگ کیفیت بالایی نخواهد داشت. در همه جای دنیا یک ورزشکار حرفه‌ای می‌گوید شغل من ورزش است، اما در ایران بازیکنان در طول هفته درس می‌خوانند و کار می‌کنند و آخر هفته مسابقه می‌دهند.

 

سرمربی تیم ملی واترپلو گفت: من همیشه در حال یادگیری هستم و به نظرم همه باید اینگونه باشند، زمانی که تیم ملی چین به ایران آمده بود، پروپیچ که از بزرگان واترپلوی جهان است در ایران بود. من از وی خواستم یک کلینیک آموزشی برای ما برگزار کند که به نظرم خواسته بسیار مهمی بود، اما آیا می‌دانید چند نفر به این کلینیک آمدند؟ تنها هشت نفر از این دوره استقبال کردند، در حالی که اگر پروپیچ به هر جای دنیا برود، علاقمندان به واترپلو قطعا به سراغش خواهند رفت. متأسفانه در ایران همه می‌دانند که اطراف تیم چه می‌گذرد و حتی می‌دانند که فلان بازیکن چه جمله‌ای به فلان مسئول گفت، اما وقتی از آنها پرسیدم که چرا به این کلینیک نیامدند، گفتند که نمی‌دانستیم چنین کلاس‌هایی در حال برگزاری است. من فکر می‌کنم آنها نیامدند که بعدها بگویند چیرو به ما کمک نمی‌کند و یا وحید (مربی تیم ملی واترپلو) دیواری کشیده تا کسی به چیرو نزدیک نشود. 

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 46624

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر