امضای تفاهم نامه کارآفرینی در حوزه رسانه‌های دیجیتال

تفاهم نامه‌ای جهت همکاری میان ستاد فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امضا شد.

امضای تفاهم نامه کارآفرینی در حوزه رسانه‌های دیجیتال

گیلان خبر: به دلیل اهمیت نقش و اهمیت فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی به‌ ویژه رسانه‌های دیجیتال که در توسعه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشور وجود دارد و همچنین بر اساس تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص تقویت و اشاعه هویت و فرهنگ ایرانی - اسلامی و ضرورت تقویت زیرساخت‌های علمی و فناوری کشور در حوزه فرهنگ و هنر، تفاهم‌نامه‌ای جهت همکاری میان ستاد فناوری های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امضا شد.

این تفاهم‌نامه با موضوع فرهنگ سازی، ترویج و گفتمان سازی و شکل دهی زیست بوم کارآفرینی در حوزه رسانه‌های دیجیتال در کشور و ایده پروری در زمینه رسانه‌های دیجیتال، با استفاده از ظرفیت شبکه ملی فرهنگ و مؤسسات فرهنگی دیجیتال و سایر ظرفیت‌های طرفین به امضا رسید.

محور‌های همکاری متعددی می‌شود از جمله: فرهنگ سازی، تدوین و اجرای آموزش های مورد نیاز مؤسسات فرهنگی دیجیتال و شبکه ملی فرهنگ در راستای تأسیس یک استارت آپ موفق (فرآیند پیش شتاب‌دهی)؛ همکاری در راه اندازی شتاب‌دهنده‌های تخصصی فرهنگی دیجیتال کشور؛ تولید، ترویج و نشر مفاهیم مرتبط با حوزه فناوری های نرم و دیجیتال است.

همچنین برگزاری همایش ها، جشنواره ها، مسابقات، کارگاه ها و نمایشگاه‌های تخصصی با رویکرد ترویج فرهنگ کارآفرینی و دانش‌بنیان شدن فعالیت ها و جذب ایده‌های نوآورانه در قالب رویداد‌های کارآفرینی؛ برگزاری سمینار‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی در راستای تولید و ترویج ادبیات مرتبط با فناوری های نرم، رسانه‌های دیجیتال و فناوری‌های دیجیتال و کارآفرینی در آن ها؛ تشکیل اتاق های فکر توسعه رسانه‌های دیجیتال و محتوای دیجیتال و همچنین برگزاری اردو‌ها و بازدید‌های دانشجویان، اساتید و نخبگان از مراکز فرهنگی دیجیتال و فعال در حوزه صنایع فرهنگی دیجیتال از دیگر محور‌های همکاری ذکرشده در این تفاهم‌نامه محسوب می‌شود.

 

مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی این تفاهم‌نامه متعهد می‌شود تا ظرفیت شبکه ملی فرهنگ و ظرفیت‌های ادارات کل ارشاد استان‌ها را در راستای راه‌اندازی شتاب‌دهنده‌های تخصصی فرهنگی دیجیتال در اختیار بگذارد.

برقراری زمینه‌های تشویقی برای مؤسسات فرهنگی دیجیتال و مراکز شبکه ملی فرهنگ به‌ منظور نوآوری

همچنین همکاری در خصوص تشکیل اتاق های فکر صنایع فرهنگی دیجیتال و بررسی روش‌های ارتقای کارآفرینی فرهنگی دیجیتال از تعهدات این مرکز است.

هدایت تیم‌ها و مؤسسات فرهنگی دیجیتال به سمت تأسیس استارت آپ‌ها و راه‌اندازی کسب‌ و کار‌های نوپا؛ همکاری در برگزاری دوره‌های آموزشی مدیریت کسب و کار، منتورینگ، مدیریت شتاب‌دهنده‌ها و سایر آموزش‌های توسعه فناوری و کسب‌ و کار‌های فرهنگی دیجیتال؛ حمایت از تولید محتوا، برنامه و استفاده از ظرفیت های رسانه ای موجود جهت ترویج و گفتمان سازی در حوزه فناوری های فرهنگی نرم و دیجیتال از تعهدات این مرکز است.

مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین متعهد می‌شود در خصوص برگزاری فعالیت‌ها و برنامه های فرهنگی ترویجی کارآفرینی مثل استارت آپ ویکند‌های فرهنگی دیجیتال، همکاری لازم را با ستاد نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری را داشته باشد.

این مرکز همچنین تبلیغ و ترویج فعالیت‌های ستاد در ادارات کل ارشاد استان‌ها؛ تسهیل شرایط اعطای مجوز‌های کسب‌وکار دیجیتال به تیم‌ها و استارتاپ‌های معرفی‌شده از ستاد؛ تسهیل شرایط حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق و استارتاپ‌ها در نمایشگاه‌های تخصصی مرکز و نیز همکاری در تولید، ترویج و نشر مفاهیم مرتبط با حوزه فناوری¬های نرم و دیجیتال را طی این تفاهم نامه متعهد شده است.

ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری طی این تفاهم نامه همکاری در راه اندازی شتاب‌دهنده‌های فرهنگی دیجیتال از طریق ارائه مشاوره‌های راهبردی و تأمین بخشی از منابع شرکت‌های نوپا در مرحله شتاب‌دهی را متعهد شده است.

برقراری زمینه‌های تشویقی برای مؤسسات فرهنگی دیجیتال و مراکز شبکه ملی فرهنگ به‌منظور نوآوری، ابداع، بومی‌سازی و ترویج فناوری‌های فرهنگی دیجیتال؛ حمایت مادی و معنوی از اتاق های فکر رسانه های دیجیتال به صلاحدید ستاد و همکاری در برگزاری رویداد‌های تولید محتوا و خدمات فرهنگی دیجیتال از تعهدات این ستاد است.

همچنین ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری متعهد می‌شود پشتیبانی و حمایت از مجموعه برنامه های اجرایی سالیانه مورد توافق طرفین و نیز همکاری در تولید، ترویج و نشر مفاهیم مرتبط با حوزه فناوری-های نرم و دیجیتال را در برنامه خود داشته باشد.

تفاهم‌نامه همکاری میان ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط سید محمدحسین سجادی نیری و سید مرتضی موسویان به امضا رسید.


منبع:باشگاه خبرنگاران

کد مطلب: 35835

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر