تماشاخانه گیلان راه‌اندازی شود

کارگردان و بازیگر تئاتر، نبود سالن نمایش دائمی را از مشکلات تئاتر گیلان عنوان کرد و گفت: نیاز است تماشاخانه گیلان راه‌اندازی شود.

تماشاخانه گیلان راه‌اندازی شود

گیلان خبر : سید غلامرضا میرمعنوی شامگاه شنبه در نشست صمیمی انجمن مفاخر گیلان با فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان، اظهار کرد: فرهنگ و هنر نیازمند ساماندهی است.

وی، سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را براساس تشکیل انجمن‌های فرهنگی و هنری عنوان کرد و افزود: وجود کارشناسان در حوزه‌های مختلف در فرهنگ و ارشاد اسلامی حائز اهمیت است.

میرمعنوی با اشاره به سابقه 110 ساله هنری گیلان در حوزه نمایش، تصریح کرد: هنوز نتوانستیم جایگاه تئاتر گیلان را به ایران و جهان نشان دهیم.

وی، خواستار راه‌اندازی تماشاخانه دائمی در گیلان شد و بیان کرد: هنوز اجرای نمایش فرهیخته در استان نداریم و اجراها ضعیف است.

محقق تئاتر بر راه‌اندازی پژوهشکده تئاتر با حضور فرهیختگان در گیلان تاکید کرد و گفت: برنامه‌های تئاتر در استان باید کاربردی شود.

میرمعنوی با بیان اینکه اجرای نمایش در گیلان باید به صورت سالانه باشد، خاطرنشان کرد: گیلان 22 گروه نمایشی ثبت‌شده کشوری دارد و 12 گروه «الف» و «ب» در رشت مستقر هستند.

وی برگزاری جشنواره تئاتر کشورهای آسیای میانه را از قابلیت‌های گیلان دانست و اظهار کرد: می‌توانیم با کشورهای حاشیه دریای خزر مراوده نمایشی داشته باشیم.

*فرهیختگان طلایه‌دار فرهنگ گیلان باشند

شاعر و مداح گیلانی نیز در جلسه مذکور گفت: در مدت 60 سال گذشته سه هزار واژه وارد گویش گیلکی شده است.

محمد رحیمی از جمع‌آوری بیش از 10 هزار بیت شعر گیلکی خبر داد و بیان کرد: فرهنگ گیلان بسیار ارزشمند است و فرهیختگان باید طلایه‌دار این فرهنگ در استان باشند.

*فرهنگ با تئاتر مشعشع می‌شود

بازیگر تئاتر و سیما نیز در نشست صمیمی انجمن مفاخر گیلان اظهار کرد: گیلان «مام» وطن است.

انوش نصر تئاتر را هنری پر هزینه عنوان کرد و افزود: تئاتر در تمام جهان نماد فرهنگ است.

وی با بیان اینکه تئاتر دیالوگ دارد، تصریح کرد: اگر می‌خواهیم فرهنگ را مشعشع کنیم باید به تئاتر توجه شود.

*فرهیختگان سربازان عرصه فرهنگی هستند

شاعر گیلانی نیز در نشست مذکور شعر گیلکی را دارای حرف‌های بسیار دانست و بیان کرد: شعر گیلکی به دلیل اینکه به‌خوبی برای افراد تبیین نشده، ارزشمند جلوه نکرده است.

محسن آریاپاد، اندیشمندان و فرهیختگان را ارزشمند خواند و یادآور شد: فرهیختگان مانند سرباز در عرصه حضور دارند و از فرهنگ جامعه پاسداری می‌کنند.

*برگزاری همایش «گیلااو» در گیلان

شاعر گیلانی نیز در نشست صمیمی انجمن مفاخر گیلان نیز از برگزاری همایش «گیلااو» در این استان خبر داد و اظهار کرد: همایش مذکور با همکاری شهرداری رشت برگزار می‌شود.

ابراهیم شکری بر استفاده از نخبگان فرهنگی گیلان تاکید کرد و افزود: فعالان عرصه فرهنگ جامعه نیازمند حمایت‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند.

وی با بیان اینکه امکان برگزاری همایش گیلان‌شناسی به صورت ماهانه در استان وجود دارد، بیان کرد: گیلان استانی فرهنگی محسوب می‌شود.

شکری به تاسیس بنیاد فرزانگان امید در گیلان اشاره کرد و یادآور شد: بنیاد مذکور زیر نظر بهزیستی فعالیت می‌کند.

شاعر گیلانی با اشاره به وجود 14 آسایشگاه سالمندان در گیلان، تصریح کرد: تعداد یک‌هزار سالمند در آسایشگاه‌های مذکور هستند.

وی پر کردن اوقات فراغت را از نیازهای بازنشستگان و سالمندان دانست و تصریح کرد: 10.1 درصد از جمعیت گیلان بازنشسته هستند.

 

کد مطلب: 1035

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر