مدیرجهاد کشاورزی املش:

سطح زیرکشت باغات مرکبات توأم با چای در املش افزایش یافت

مدیرجهاد کشاورزی املش گفت: سطح زیرکشت باغات مرکبات توأم با چای شهرستان املش از ۲۷۳۰ هکتار سه سال گذشته، به ۳۰۶۲ هکتار فعلی افزایش یافت.

سطح زیرکشت باغات مرکبات توأم با چای در املش افزایش یافت

گیلان خبر: مسعود امیر بنده‌ای  اظهار داشت: شهرستان املش سه هزار و 62 هکتار باغ مرکبات دارد که دو هزار و 126 هکتار آن بارده و بقیه باغات مرکبات این شهرستان هم در سال‌های اخیر احداث شده و هنوز جوان است.

وی تصریح کرد: از مجموع 3 هزار و 62 هکتار باغ مرکبات شهرستان املش 2 هزار و 655 هکتار آن پرتقال، 260 هکتار نارنگی، 115 هکتار نارنج و 34 هکتار لیمو ترش و یک هکتار هم به کرپ اختصاص دارد.

مدیرجهاد کشاورزی املش گفت: 4251 مرکبات کار املشی، برداشت پرتقال را همه ساله از اواخر آذر در این شهرستان آغاز می‌کنند و این کار تا عید ادامه دارد و امسال تاکنون پنجاه درصد از محصول پرتقال شهرستان املش برداشت شده و در انبارهای کوچک خانگی ذخیره‌سازی و یا به کارخانه کنسانتره در چابکسر برای آبگیری و یا این که به بازار مصرف در سایر شهرها و استان‌ها عرضه شد.

 امیر بنده‌ای تصریح کرد: پنجاه درصد از درختان پرتقال در باغات مرکبات این شهرستان از نوع محلی و پنجاه درصد درختان هم از انواع پرتقال‌های اصلاح شده‌اند که از هر هکتار به‌صورت میانگین 15 تن پرتقال برداشت می‌شود که پیش‌بینی می‌شود امسال با 30 درصد افزایش محصول در مجموع 31 هزار و 500 تن پرتقال به ارزش 220 میلیارد و 500 میلیون ریال در شهرستان املش برداشت و به بازار مصرف عرضه شود.

وی اظهار کرد: نبود یک بازارچه عرضه محصولات کشاورزی و عدم صنایع تبدیلی از جمله سردخانه و کارخانه کنسانتره در این شهرستان باعث شده، علاوه بر اینکه پنج درصد محصول در انبارهای کوچک خانگی تلف شود، سایر محصول پرتقال هم به قیمت پایین توسط عاملان خرید محلی خریداری می‌شود.

مدیرجهاد کشاورزی املش گفت: توزیع9000 اصله نهال یارانه‌دار مرکبات اصلاح شده در دو سال گذشته بین روستائیان شهرستان املش و افزایش انگیزه چایکاران به کشت توأم مرکبات، باعث شده که سطح زیرکشت باغات مرکبات توأم با چای این شهرستان از 2730 هکتار دو سه سال گذشته، به 3062 هکتار فعلی افزایش یابد.

امیر بنده‌ای گفت: در صورت افزایش قیمت واقعی پرتقال در بازار و کارخانه کنسانتره، احداث سردخانه مجهز و کارخانه کنسانتره در شهرستان و توزیع نهال یارانه‌دار بین روستائیان شهرستان املش، می‌توان پیش‌بینی کرد که سطح زیر کشت باغات مرکبات توأم با چای این شهرستان حتی از سطح معادل 4850 هکتار باغ چای این شهرستان هم تجاوز کند و به 5000 هکتار هم برسد.

شهرستان املش دومین تولید کننده مرکبات استان گیلان است که بخش کوچکی از این محصول در سه شنبه هرهفته فصل زمستان در بازار هفتگی املش عرضه می‌شود و امسال با هماهنگی اداره تعاون روستایی املش و رودسر 200 تن از پرتغال مرغوب مرکبات کاران املشی خریداری و برای عرضه در بازار شب عید ذخیره‌سازی می‌شود.

مرکز تحقیقات مرکبات شمال کشور در رامسر مازندران واقع شده که متأسفانه فعالیت تحقیقاتی در زمینه باغات مرکبات توأم با چای در شهرستان املش، برای مرکبات کاران این شهرستان، حداقل در سال‌های اخیر انجام نداده و مشاهده نشد.

منبع: تسنیم

 

کد مطلب: 12710

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر