با حضور مدیرکل ارشاد گیلان

همایش منابع طبیعی و رسانه در رشت برگزار شد

همایش منابع طبیعی و رسانه در رشت با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان برگزار شد.

همایش منابع طبیعی و رسانه در رشت برگزار شد

گیلان خبر:‌ مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان پیش از ظهر امروز در همایش منابع طبیعی و رسانه حفاظت از منابع ملی و طبیعی جنگل‌ها و مراتع را از وظایف مهم اداره‌های منابع طبیعی عنوان کرد.

وی وجود جنگل‌های هیرکانی در گیلان را یکی از منحصر به‌فردترین نوع جنگل‌های دنیا دانست و افزود: گیلان از داشتن این موهبت برخوردار است و باید در حفظ جنگل‌ها تلاش مضاعف شود.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان اراضی جنگلی، ساحلی، مرتع و... این استان را یک‌میلیون و 17 هزار هکتار عنوان کرد و گفت: گیلان دارای بیش از 564 هزار هکتار جنگل است.

وی با بیان اینکه گیلان دارای 267 هزار هکتار مرتع و 220 هزار هکتار اراضی کشاورزی است، افزود: گیلان دارای سه قسم آب و هوای معتدل و مرطوب در مناطق جلگه‌ای و کوهپایه‌ای و پایین بند، آب و هوای کوهستانی در مناطق ییلاقی و مرتعی و بالابند کوهستانی و آب و هوای نیمه خشک و مدیترانه‌ای از رستم‌آباد تا لوشان است.

زارع فرهنگ‌سازی منابع طبیعی را امری ضروری دانست و خاطرنشان کرد: رسانه‌ها در امر فرهنگ‌سازی منابع طبیعی و حفاظت از آن نقش مهمی دارند.

وی به برنامه‌های هفته منابع طبیعی در گیلان اشاره کرد و یادآور شد: بازدید از عرصه‌های مشارکتی، کاشت نهال در شهرک‌های صنعتی، بازدید از توانمندی‌ تحقیقاتی منابع طبیعی و... از جمله برنامه‌های این هفته است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان درباره کنترل قاچاق چوب‌های جنگلی متذکر شد: امسال نسبت به سال گذشته در بحث کنترل قاچاق چوب روند کاهشی داشتیم.

وی از کاهش حدود 15 درصدی تخریب اراضی ملی و قاچاق در سال جاری نسبت به سال گذشته در گیلان خبر داد و یادآور شد: آزادسازی بالغ بر 400 هکتار اراضی ساحلی در گیلان از دیگر اقدام‌ها بوده است.

فیروز فاضلی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز در مراسم مذکور با مهم دانستن حفظ منابع طبیعی، نقش رسانه‌ها برای فرهنگ‌سازی در این زمینه را پررنگ‌ خواند.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 13840

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر