فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها خبر داد

بهره‌گیری از پهپادها برای مقابله با تعرض به اراضی ملی کشور

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه از پهپادها برای مقابله با تعرض به اراضی ملی بهره گرفته می‌شود، گفت: بهره‌گیری از پهپادهایی که تصاویر زنده مخابره می‌کنند در دستور کار ما قرار دارد.

بهره‌گیری از پهپادها برای مقابله با تعرض به اراضی ملی کشور

گیلان خبر: قاسم سبزعلی پیش از ظهر امروز در مراسم آغاز به‌کار پایگاه یکم اطفای حریق منابع طبیعی گیلان در دهستان لاکان این شهر با اشاره به پیگیری پرونده‌های رسیدگی به تخلفات و تصرفات اراضی ملی، اظهار کرد: نخستین اولویت یگان ویژه برای کاهش بروز تخلفات در تمام موضوعات، منابع و اراضی ملی است.

وی به بحث تعامل با مراجع قضایی و افزایش نیرو در این زمینه اشاره کرد و گفت: شعار امسال ما «مدیریت جامع منابع طبیعی با مشارکت مردم است» و باید با هدف‌گذاری در راستای افزایش مشارکت مردم برای پوشش خلاهای نیروی خود بهره بگیریم.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور دخالت عوامل انسانی را عامل اصلی بیشتر تخلفات و آسیب‌ها به جنگل‌ها دانست و گفت: افزایش روند تخریب جنگل‌ها به مرور زمان موجب تغییرات در وضعیت آب و هوای کره زمین می‌شود.

وی از بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و سیستم‌های پرنده در حفاظت از منابع طبیعی در سطح اراضی ملی کشور خبر داد و گفت: از بالگردها و پهپادها پیرامون جلوگیری از زمین‌خواری و پایش اراضی ملی درسطح کشور مورد استفاده قرار گرفته است.

سبزعلی ادامه داد: برای مقابله با زمین‌خواری و تصرف و تغییر کاربری اراضی ملی و کشف و مدیریت اطفای حریق، از پهپادها استفاده می‌شود.

وی پهپاد برای پایش و کنترل عرصه‌های منابع طبیعی را بسیار مؤثر دانست و تصریح کرد: از پهپادها برای مقابله با تعرض به اراضی ملی بهره گرفته می‌شود.

این مقام مسئول اضافه کرد: بررسی‌های اولیه در زمینه مذکور انجام شده و با توجه به توان خوب کشورمان در ساخت انواع پهپاد، بهره‌گیری از پهپادهایی که تصاویر زنده مخابره می‌کنند در دستور کار ما قرار دارد.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری یادآور شد: اکنون برای نظارت و جلوگیری از تصرف اراضی ملی مجبور به اعزام نیروهای گشتی به مناطق مختلف هستیم اما با استفاده از پهپاد مناطق گسترده‌تری را می‌توان زیر نظر گرفت.

وی پهپاد را برای مقابله با آتش بسیار مفید خواند و افزود: برای مهار آتش لازم است جهت و حرکت حریق را بدانیم که پهپادها یاوران بسیار خوبی در این زمینه هستند.

سبزعلی به خرید 300 دستگاه خودروی مجهز به وسایل آتش‌نشانی اشاره کرد و یادآور شد: اکنون در حال ساخت پایگاه‌های اطفای حریق در تمام استان‌های کشور هستیم.

وی با اشاره به افتتاح پایگاه یکم اطفا حریق در دهستان لاکان رشت، از احداث و راه‌اندازی سه پایگاه اطفای حریق دیگر در گیلان خبر داد.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، خاطرنشان کرد: در ساخت این پایگاه‌ها، سکوهای فرود و پرواز بالگرد در نظر گرفته شده است.

وی از مردم خواست با مشاهده هر گونه تصرف و تغییر کاربری اراضی ملی و قاچاق چوب در هر ساعت از شبانه‌روز موضوع را با شماره تلفن رایگان و کشوری 1504 به اطلاع یگان حفاظت منابع طبیعی استان خود برسانند.

سبزعلی متذکر شد: برای جلوگیری از زمین‌خواری در راستای تأکیدات مقام معظم رهبری برخورد با مجرمان و آزمندان به منافع ملی در دستور کار قرار دارد و با متصرفان حرفه‌ای اراضی و منابع طبیعی برخورد جدی و قانونی صورت می‌گیرد.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 13942

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر