وقتی «کیفیت» قربانی «سرعت» می‌شود

کیفیت نامطلوب در اجرای پروژه پیاده‌راه فرهنگی رشت موجب شده تا در مدت زمان کوتاهی از بهره‌برداری آن، برخی کف‌پوش‌هایش دچار شکستگی شوند.

وقتی «کیفیت» قربانی «سرعت» می‌شود

گیلان خبر: اجرای فاز دوم پیاده‌راه فرهنگی شهر رشت پس از کش وقوس‌های زیاد و انتقاد برخی از اعضای شورا در نهایت مصوب شد و در دستور کار شهردار این شهر قرار گرفت.

کلنگ اجرای پروژه مذکور در ابتدای مهرماه سال 94 به زمین‌ زده شد و پس از آن طی مدت زمان 6 ماه در 11 فروردین امسال با حضور وزیر راه و شهرسازی به بهره‌برداری رسید و تاکنون‌ حدود 15 میلیارد تومان در بخش عمرانی پروژه شامل کف‌پوش‌ها، تیر برق و... هزینه شده است.

کمتر از دو ماه از زمان افتتاح این پروژه نمی‌گذرد که برخی کف‌پوش‌های آن دچار شکستگی شده که نشان‌دهنده کیفیت نامطلوب مصالح به‌کار رفته در این پروژه است.

 کیفیت پروژه پیاده‌راه فرهنگی قربانی سرعت آن شده است

عضو شورای اسلامی شهر رشت  با اشاره به کیفیت اجرای پروژه مذکور اظهار کرد: به کیفیت اجرای پروژه پیاده‌راه فرهنگی توجه نشده است.

محمدحسین واثق‌کارگرنیا با بیان اینکه اجرای فاز دوم پروژه پیاده‌راه‌ فرهنگی رشت از مهرماه سال گذشته در دستور کار شهردار قرار گرفت، افزود: مراحل اجرای این پروژه به سرعت و در مدت زمان 6 ماه انجام شد و در روز یازدهم فروردین‌ماه سال جاری نیز به بهره‌برداری رسید.

وی با ابراز گلایه از بی‌توجهی ناظر شهرداری و پیمانکار به کیفیت پروژه پیاده‌راه، گفت: شواهد نشان می‌دهد که کیفیت پروژه قربانی سرعت اجرای آن شده است.

عضو شورای اسلامی شهر رشت لَق‌شدن و شکستگی برخی کف‌پوش‌های سطح پیاده راه را نشانه بی‌کیفیتی و عدم نظارت کافی بر اجرای این پروژه عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه پیمانکار و ناظر اجرایی شهرداری رشت موظف بودند به‌ کیفیت اجرای پروژه توجه بیشتری نشان می‌دادند، تصریح کرد: امیدوار بودیم با تحمیل‌ هزینه هنگفت شاهد چنین‌ نواقصی نباشیم.

واثق‌کارگرنیا پیاده‌راه فرهنگی رشت را‌ یکی از پروژه‌های خوب عنوان کرد‌ و یادآور شد: هنوز این پروژه به طور کامل‌ اجرایی نشده‌ و شهردار نیز تاکنون با پیمانکار آن تسویه‌حساب نکرده است.

وی با بیان اینکه پیمانکار موظف‌ است براساس تعهدی که دارد قبل از انجام تسویه‌حساب نواقص پروژه را برطرف کند، متذکر شد: شهردار نیز باید پروژه را براساس همان طرح‌های نهایی اعلام‌شده در شهر اجرایی کند.

 ضرورت توجه به زیرساخت‌های پروژه پیاده‌راه فرهنگی رشت

عضو دیگر شورای اسلامی شهر رشت نیز با انتقاد از نحوه اجرای پروژه پیاده‌راه فرهنگی رشت اظهار کرد: کار ارائه‌شده زیبنده شهر رشت نیست.

محمود باقری‌خطیبانی افزود: بارها در نطق‌های خود مخالفتم را با اجرای پروژه مطرح کردم اما برخی‌ها تصور می‌کردند که بنده با پیاده‌راه سازی مشکل دارم در حالی که اعتقاد بنده این است باید در اجرای پروژه پیاده‌راه فرهنگی‌ به زیرساخت‌ها توجه می‌شد.

وی بیان اینکه هنوز شهر رشت با معضل پارکینگ مواجه است، تصریح کرد: در چنین شرایطی چه لزومی به اجرای پیاده‌ راه‌سازی شهر رشت بود.

این عضو شورای اسلامی شهر رشت ادامه داد: افرادی که قصد خرید یا گردش در بافت مرکزی شهر را دارند با وجود پیاده‌راه خودروهای خود را باید در کدام پارکینگ پارک کنند.

وی گفت: اخیراً معاون عمرانی استاندار گیلان نیز نارضایتی خود را از اجرای پروژه پیاده‌راه فرهنگی رشت اعلام کرده و گفته که تنها 40 درصد از پروژه پیاده‌راه که قبلاً اعلام شده بود، محقق شده است.

به گفته باقری‌خطیبانی قرار بود پروژه پیاده‌راه فرهنگی رشت با 4 میلیارد تومان به بهره‌برداری برسد اما تاکنون برای اجرای پیاده‌راه بالغ بر 15 میلیارد تومان هزینه شده است.

وی با تصریح بر اینکه انحراف 300 درصدی در پروژه پیاده‌راه در شرایطی اتفاق افتاد که هنوز این پروژه کاملا به اتمام نرسیده است، خاطرنشان کرد: نواقص این پروژه موجب شگفتی همگان از جمله شهروندان شده است.

عضو شورای اسلامی شهر رشت اضافه کرد: کیفیت اجرای پروژه پیاده‌راه فرهنگی رشت بسیار نامطلوب بوده و کف‌پوش‌ها شکسته و لَق شده و چگونه ممکن است با گذشت کمتر از دو ماه کف‌پوش‌های پروژه به این وضعیت نامطلوب دچار شود.

وی با بیان اینکه قرار بود آب‌نمای پروژه پیاده‌راه فرهنگی با یک شرایط مشخص راه‌اندازی شود اما کیفیت این ‌آب‌نما نیز بسیار نامطلوب است.

باقری‌خطیبانی خاطرنشان کرد: چرا در میدان شهدای ذهاب و در آب‌نمایی که با بیت‌المال ساخته شده به جای نمایش نام شهدا و ارزش‌های بومی‌ـ‌محلی و سنتی نام پسر پیمانکار پروژه پیاده‌راه باید به نمایش گذاشته شود.

وی با انتقاد از عملکرد شورای چهارم، یادآور شد: باید اعتراف کنم که شورای ناکارآمد موجب شده تا شهردار رشت هرگونه اقدامی را خودسرانه انجام دهد و برخی از اعضای شورا معامله‌گری دارند.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 15131

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر