مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان:

برداشت از جنگل‌های گیلان به 15 درصد رسید

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با اشاره به کاهش حجم برداشت از عرصه‌های منابع طبیعی گیلان گفت: برداشت از جنگل‌های گیلان به 15 درصد کاهش پیدا کرده است.

برداشت از جنگل‌های گیلان به 15 درصد رسید

گیلان خبر: داوود زارع پیش از ظهر امروز در جریان بازدید از طرح‌های جنگلداری این شهرستان با اشاره به کاهش حجم برداشت از عرصه‌های منابع طبیعی گیلان اظهار کرد: برداشت از جنگل‌های گیلان به 15 درصد کاهش پیدا کرده است.

وی برداشت از جنگل‌های گیلان را از درخت‌های آفت‌زده و ریشه‌کن عنوان کرد و افزود: به‌دنبال اجرای روش‌ها و طرح‌های جدید در راستای احیای منابع طبیعی در استان هستیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با بیان اینکه یک‌میلیون و 471 هزار و 100 هکتار معادل 9 درصد از مساحت کشور در این استان واقع شده است، تصریح کرد: گیلان از جلگه‌های ساحلی جنوب غربی دریای خزر، کوهپایه‌های تالش و نیم‌رخ شمالی البرز تشکیل شده است.

زارع از وجود 564 هزار هکتار جنگل در گیلان خبر داد و بیان کرد: 267 هزار هکتار مرتع و 220 هزار هکتار اراضی کشاورزی در استان وجود دارد.

وی به وجود سه نوع آب و هوای معتدل و مرطوب در مناطق جلگه‌ای، کوهپایه‌ای و پایین‌بند در گیلان اشاره کرد و گفت: آب و هوای کوهستانی در مناطق ییلاقی، مرتعی و بالابند کوهستانی و آب و هوای نیمه خشک و مدیترانه‌ای از رستم‌آباد رودبار تا لوشان وجود دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با اشاره به اینکه منابع طبیعی استان شامل 808 هزار و 112 هکتار اراضی ملی است، خاطرنشان کرد: 564 هزار و 712 هکتار جنگل، 267 هزار و 311 هکتار مرتع، 4 هزار و 589 هکتار اراضی ساحلی، یک‌هزار و 645 هکتار اراضی مستحدث و 97 هزار و 864 هکتار اراضی موات در استان وجود دارد.

زارع، جنگل‌های گیلان را هیرکانی خواند و یادآور شد: پنج میلیون سال گذشته در دوران سوم زمین‌شناسی جنگل‌های شمال کشور پدید آمده است و به عنوان یکی از کهن‌ترین جنگل‌های جهان به‌شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه گونه‌های درختی «راش»، «ممرز»، «بلوط»، «انجیلی»، «توسکا»، «پلت»، «نمدار»، «ون» و ... در جنگل‌های گیلان وجود دارد، اظهار کرد: جنگل‌های هیرکانی یکی از منحصر به‌فردترین نوع جنگل‌ها در دنیا هستند و مانند نوار سبزی بر شیب‌های شمالی کوه‌های البرز قرار گرفته و ساحل جنوبی دریای خزر را می‌پوشانند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان به ظرفیت‌های منابع طبیعی در توسعه پایدار استان اشاره کرد و بهره‌برداری از چوب جنگل‌های تولیدی نشان‌دهنده ارزش جنگل‌ها و مراتع و ظرفیت‌های منابع طبیعی استان است.

زارع با تأکید بر بهره‌برداری از باغ‌ها و مزارع زراعت چوب در گیلان، بیان کرد: درآمد حاصل از تعلیف دام و علوفه تولیدی مراتع از دیگر ظرفیت‌های منابع طبیعی در استان است.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 15146

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر