زمینه ثبت معنوی آیین‌های بومی ‌محلی گیلان فراهم می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان گفت: فراهم شدن زمینه ثبت معنوی رویدادها و آیین‌های بومی‌ محلی گیلان از برنامه‌های شاخص میراث فرهنگی این استان در سال جاری است.

زمینه ثبت معنوی آیین‌های بومی ‌محلی گیلان فراهم می‌شود

گیلان خبر : رضا علیزاده امروز  در لنگرود با اشاره به برگزاری جشنواره گل نارنج در این شهرستان اظهار کرد: برگزاری جشنواره‌های بومی ‌محلی متعدد نشان می‌دهد که ما از آیین‌ها و سنت‌هایی که ریشه در فرهنگ مردم این سرزمین دارد غافل نبودیم.

وی با بیان اینکه تاکنون جشنواره‌های زیتون در رودبار، بادام‌زمینی در آستانه‌ اشرفیه، توت فرنگی در صومعه‌سرا و کیوی در تالش برگزار شد، افزود: جشنواره بهار نارنج نیز عصر روز گذشته جمعه در لنگرود برگزار شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان احیا و زنده نگه داشتن آداب و رسوم بومی‌ محلی را از اهداف برگزاری جشنواره‌های مذکور عنوان کرد.

وی افزود: ایجاد فرصتی برای معرفی موقعیت‌های منطقه به دلیل ظرفیت‌ها و تنوع جاذبه‌های گردشگری استان از دیگر اهداف برگزاری جشنواره‌ها است.

علیزاده معرفی محصولات کشاورزی، هدایت گردشگران در قالب تورهای گردشگری به گیلان را از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره‌ها ذکر کرد.

وی تصریح کرد: رویدادها از جمله موقعیت‌های حوزه گردشگری است و یک فرصت تلقی می‌شود که در دنیا از این رویدادها به عنوان جاذبه‌های گردشگری به نفع صنعت گردشگری استفاده می‌شود.

به گفته این مسئول، گیلان در حوزه کشاورزی و سنن و آدابی که ریشه در فرهنگ مردم دارد می‌تواند به عنوان یکی از شاخص‌ترین موقعیت‌ها و جاذبه‌ها به نفع صنعت گردشگری باشد.

وی گفت: حضور گردشگران موجب می‌شود تا مسئولان و دستگاه‌های اجرایی مربوطه سیستم‌های زیرساختی را فراهم کنند تا بتوانیم موقعیت ارائه خدمات به گردشگران موقعیت را فراهم کنیم.

علیزاده با اشاره به برنامه‌های آیینی و موسیقی بومی مانند فولکلوریک منطقه در جشنواره‌ها، افزود: احیای این سنت‌ها از برنامه‌های میراث فرهنگی و گردشگری است.

وی خاطرنشان کرد: امسال مصمم هستیم با شاخص کردن برنامه‌های آیینی بومی‌محلی زمینه ثبت رویدادها را در فهرست میراث معنوی فراهم کنیم.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان از برگزاری جشنواره توت فرنگی در صومعه‌سرا در روزهای آینده خبر داد و یادآور شد: جشنواره بهار نارنج دومین جشنواره‌ای است که در سال جدید برگزار می‌شود.

وی برگزاری جشنواره بهار نارنج را معرفی گل خوشبوی آن و محصولاتی که از این گل فراهم می‌شود مانند عرقیات و مرباجات، ذکر کرد.

کد مطلب: 157

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر