مشکلات استفاده دامداران از مراتع مشترک گیلان و اردبیل بررسی شد

مشکلات و موانع استفاده بهینه دامداران از مراتع مرز مشترک استان های گیلان و اردبیل در نشست هماهنگی و هم اندیشی با حضور مسوولان شش شهرستان از این دو استان در فومن برگزار شد.

مشکلات استفاده دامداران از مراتع مشترک گیلان و اردبیل بررسی شد

گیلان خبر : مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری گیلان روز شنبه در این نشست که به میزبانی فرمانداری فومن برگزار شد، گفت: استفاده بهینه از توانمندی های دامداران و مراتع مرزی مشترک دو استان گیلان و اردبیل برای افزایش تولیدات دامی و رونق اقتصادی بسیار مناسب است.

ˈنادر عبدالله پورˈ افزود: ارتباط نزدیک فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و همچنین نشست های هم اندیشی و هماهنگی بین مسوولان این دو استان می تواند زمینه ساز خدمات بیشتر به مردم گیلان و اردبیل باشد.

وی تغییر کاربری چراگاههای دام از را از مشکلات اساسی دامداران در مراتع مرز مشترک استان های گیلان و اردبیل عنوان و اظهار کرد: تغییر کاربری مراتع و چراگاههای دام در دراز مدت زیان های فراوان و جبران ناپذیری را وارد می کند.

وی از منابع طبیعی و آبخیزداری خواست تا نقش محوری خود را برای جلوگیری از تغییر کاربری و یا آزادسازی اراضی تغییرکاربری داده شده، انجام کند.

فرماندار فومن نیز در حاشیه برپایی این نشست با اشاره به هدف برگزاری و همچنین مصوبات این نشست گفت: در این جلسه با حضور فرمانداران و مسوولان دستگاه های مرتبط با حوزه مراتع شهرستان های فومن، تالش ، رضوانشهر و ماسال از استان گیلان و شهرستان های خلخال و کوثر از استان اردبیل مصوب شد تا ورود دام ها به مراتع این دو استان از 15 خردادماه جاری انجام شود.

ˈاسماعیل قربانزادهˈ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این نشست هریک از اعضا در خصوص مدیریت اصولی بهره برداری از مراتع، تعادل مراتع و دام ها، ممیزی کردن مراتع، کنترل ورود و خروج دام ها در زمان های های مشخص، ایجاد پاسگاه های حفاظتی و اجرای طرح مرتع داری هماهنگی و هم اندیشی کردند.

شهرستان فومن در 25 کیلومتری غرب مرکز گیلان واقع شده است و با شهرستان خلخال استان اردبیل ، 75 هزار هکتار مراتع مشترک دارد.

کد مطلب: 161

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر