رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خبر داد

نشای خوشه‌های برنج 10 روز زودتر از موعد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از ظهور خوشه‌های طلایی برنج در شالیزارهای برخی مناطق این استان خبر داد و گفت: امسال 10 روز از فصل فعالیت نشای برنج جلو هستیم.

نشای خوشه‌های برنج 10 روز زودتر از موعد

گیلان خبر: علیرضا شعبان‌نژاد با اشاره به اینکه 17 اردیبهشت فصل پایان نشای برنج در گیلان بود، اظهار کرد: کشاورزان شالیکار تا این تاریخ بیشتر اراضی خود را نشاکاری کردند.

وی با بیان اینکه امسال 10 روز از فصل فعالیت نشای برنج در شالیزارهای گیلان جلو هستیم، تصریح کرد: اکنون در برخی مناطق به صورت موردی خوشه‌های برنج ظهور کرده‌اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان تیر ماه جاری را فصل نخستین برداشت برنج دانست و گفت: قبل از 30 تیر ماه نخستین برداشت برنج از شالیزارهای گیلان انجام می‌شود.

وی درباره مبارزه با آفت برنج در شالیزارهای استان افزود: مبارزه با آفت برنج در 20 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان آغاز شده است.

شعبان‌نژاد از توزیع 8 هزار «تریکو کارت» برای مبارزه با آفت برنج در گیلان خبر داد و گفت: از کشاورزان شالیکار می‌خواهیم برای تهیه تریکو کارت با مراجعه به جهاد کشاورزی اقدام کنند.

وی قیمت تریکو کارت را 12 هزار تومان عنوان کرد و یادآور شد: 60 درصد قیمت تریکو کارت را دولت و 40 درصد نیز کشاورز پرداخت می‌کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیاز تریکو کارت برای هر هکتار از شالیزارهای استان را 400 تریکو کارت ذکر کرد و یادآور شد: در راستای مبارزه بیولوژیک با کرم ساقه‌خوار برنج تریکو کارت‌های آماده تحویل به کشاورزان است.

گیلان با 238 هزار هکتار شالیزار برنج حدود 37 درصد و نیاز 20 میلیون جمعیت کشور را تأمین می‌کند.

سالانه حدود 750 هزار تن برنج سفید در گیلان تولید می‌شود و بیشتر از نوع رقم هاشمی، دم‌سیاه، علی‌کاظمی و... بوده که از مرغوب‌ترین و باکیفیت‌ترین برنج‌های دنیاست.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 16504

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر