مشاور امور استان‌ها بعثه مقام معظم رهبری در گیلان:

بی‌کفایتی در نظام کهنه آل سعود فاجعه عظیم منا را رقم زد

مشاور امور استان‌ها و نمایندگی‌های بعثه مقام معظم رهبری با بیان اینکه گیلان ۲۵ شهید در فاجعه منا دارد، گفت: بی‌کفایتی در نظام کهنه آل سعود فاجعه عظیم منا را رقم زد.

بی‌کفایتی در نظام کهنه آل سعود فاجعه عظیم منا را رقم زد

گیلان خبر: حجت الاسلام و المسلمین رجبعلی زمانی در خطبه‌های پیش از نماز جمعه امروز رشت درباره اتفاقات حج در چند سال اخیر اظهار داشت: از اول ذی‌القعده شور حج در کشور ما آغاز می‌شود و کارگزان حج از اول انقلاب به حضور حضرت امام(ره) می‌رسیدند و پس از آن محضر امام خامنه‌ای که ایشان در این دیدارها رهنمودهای ارزشمندی را به کارگزاران می‌فرمایند.

مشاور امور استان‌ها و نمایندگی‌های بعثه مقام معظم رهبری، گفت: به‌ علت مسائل به‌وجوده آمده در حج سال گذشته امکان حج امسال فراهم نشد اما با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری نمایندگانی برای توضیح اهمیت فرضیه حج در مراکز استان‌ها حضور پیدا می‌کنند.

وی در مورد نحوه حضور ایران در فریضه حج بیان کرد: از ایران اسلامی در سال گذشته 64 هزار نفر در مراسم حضور پیدا کردند که این نشان دهنده اهمیت حج برای ما است و خداوند می‌فرماید که این خانه برای هدایت همه مسلمانان است و در قرآن نیز سوره‌ای به نام حج وجود دارد که به هیچ شرطی از شرایط نباید ترک شود.

حجت الاسلام و المسلمین زمانی افزود: در هنگام حج، انسان‌ها با سمت چپ بدن خود 7 دور  به گرد خانه خدا می‌چرخد تا بدین ترتیب 7 درب جهنم به روی حاجی‌ها بسته شود.

وی درباره اهمیت فریضه حج توضیح داد: نظام اسلامی با تمام وجود به این فریضه اهمیت می‌دهد و رهبر معظم انقلاب اسلامی یکی از نکات مهم حج را نزدیک شدن به دیگر کشورهای اسلامی می‌دانند و کشورهای اسلامی می‌دانند که چرا مردم ایران امسال در این مراسم شرکت نمی‌کنند.

مشاور امور استان‌ها و نمایندگی‌های بعثه مقام معظم رهبری با بیان اینکه سال‌های گذشته مردم یمن و سوریه از رفتن به حج منع شدند گفت: ما مسائل سیاسی را از حج جدا می‌دانیم و اگر کسی عذر خاصی برای رفتن به حج نداشته باشد می‌تواند به حج برود.

حجت الاسلام و المسلمین زمانی در باره اتفاقات منا اظهار داشت: بی‌کفایتی در نظام کهنه آل سعود فاجعه عظیم منا را رقم زد، هنگامی که در سال‌های گذشته اتفاقات خاصی در سطح گسترده اتفاق افتاد مقام معظم رهبری گفتند که مراسم حج باید برگزار گردد و نباید این فریضه ترک شود اما در سال گذشته اتفاقات بسیار فجایع و بدی اتفاق افتاد لذا باید طوری رفتار شود که این اتفاقات تکرار نشود.

وی تصریح کرد: فاجعه منا یک فاجعه عظیم بود و آل سعود درک این مطلب را نداشت که از کشورهای اسلامی عذرخواهی کند و با فشاری که جمهوری اسلامی ایران آورد توانستیم به‌جز 29 نفری که خانواده‌شان خواستند پیکر بقیه شهدا را به ایران بازگردانیم.

حجت الاسلام و المسلمین زمانی با بیان اینکه ذکر هفته حج و به یاد آوردن آن مسئولیتی را برای مسئولان حج دارد و خانواده‌های شهدا از مسئولان وزارت خارجه خواسته‌اند که پیگیر این موضوع باشند گفت: گیلان 25 شهید در این فاجعه منا دارد که از افتخارات استان گیلان پس از تقدیم کردن 8000 شهید محسوب می‌شود.

مشاور امور استان‌ها و نمایندگی‌های بعثه مقام معظم رهبری، افزود: با وجود اقدامات تروریست‌ها در عراق، هیچ‌گونه اتفاقی برای زائران ایرانی در عراق نیفتاد اما در عربستان آنها نه اجازه کمک کردن را می‌دهند و نه زیر بار مسئولیت‌ فجایع پیش آمده می‌روند.

حجت الاسلام و المسلمین زمانی در مورد سکوت کشورهای اسلامی درباره فاجعه منا گفت: 10 درصد شهدا مربوط به ایران بود و 90 درصد دیگر مربوط به کشورهای دیگر و بسیاری از آنها از ترس نتوانستند اعتراضی داشته باشند و طی توافقنامه خود با عربستان حتی نام جمهوری اسلامی را از هتل‌ها حذف کردند.

وی با بیان اینکه عربستان مانع از ورود هرگونه ایرانی به مراسم حج شده و حتی اجازه ورود تیم‌های پزشکی از ایران به عربستان را نداده افزود: عربستان هزینه‌های زیادی را برای تروریسم می‌دهد و کشورهای  یمن، عراق، سوریه و لبنان را در آتش جنگ غرق کرده و این افراد خادم نیستند بلکه این افراد خائن به خانه خدا هستند.


منبع: تسنیم

 

کد مطلب: 17903

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر