مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان خبر داد

آغاز احیای تالاب‌های گیلان

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه سازمان محیط زیست وضعیت تالاب‌های استان را رصد می‌کند، گفت: احیای تالاب‌های گیلان با جدیت آغاز شده است.

آغاز احیای تالاب‌های گیلان

گیلان خبر: قربانعلی محمدپور با اشاره به وضعیت تالاب‌های استان اظهار کرد: پاکسازی تالاب‌های گیلان به‌ویژه تالاب عینک رشت آغاز شده است.

وی با بیان اینکه در هیچ جای کشور چنین حرکت تیمی برای نجات محیط زیست انجام نشده است، افزود: احیای تالاب‌های گیلان با جدیت تمام آغاز شده و سازمان محیط زیست به طور مستمر وضعیت تالاب‌های استان را رصد می‌کند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه در بحث نجات تالاب عینک از گل‌های مهاجم سنبل آبی مردم و تشکل‌ها پای کار آمده‌اند، خاطرنشان کرد: با ورود تشکل‌های مردم‌نهاد و دوستدار محیط زیست پالایش‌ها ادامه می‌یابد.

وی به ورود خارجی‌ها برای پاکسازی تالاب‌ها و بروز شایعاتی در فضای مجازی استان مبنی بر اینکه خارجی‌ها آمده‌اند که طلا و نقره کف تالاب‌های گیلان را استخراج کنند، گفت: در هیچ جای تالاب‌های گیلان طلا و نقره وجود ندارد و تمام دستگاه‌های نظارتی بر این مطالعات نظارت دارند.

محمدپور با تصریح بر اینکه رسانه‌ها اجازه ندهند کسی در کار دولت دخالت کند، یادآور شد: رسانه‌ها در حمایت از محیط زیست همکاری کنند.

وی درباره مطالعات زیست‌محیطی در تالاب بین‌المللی انزلی، یادآور شد: تاکنون 20 هزار هکتار از تالاب انزلی در حال مطالعه است.

 سنبل آبی برای نخستین با در سال 90 در تالاب عینک رشت گزارش شده و با رشد سریع و انفجاری خود سطح تالاب عینک را پوشاند.

به دلیل زیبایی فوق‌العاده گل سنبل‌آبی و عدم آگاهی مردم درباره مضرات این گل در اکوسیستم‌های آبی به سرعت توسط گردشگران به نقاط دیگر منتقل شده و به عنوان گل زینتی به فروش رفته است.

به دلیل مستعد بودن مناطق گرمسیری و مرطوب برای رشد سنبل‌آبی، این گیاه زیبا به بخش‌هایی از تالاب انزلی، تالاب کیاکلایه لنگرود، پشت مخزن سد سفیدرود و مناطق تالابی استان‌های مازندران، خوزستان، گلستان و بوشهر نفوذ کرده است.

فروش سنبل‌آبی در انزلی، رشت، تهران، کرج، همدان و مشهد مشاهده شده و حفاظت محیط زیست خواستار اطلاع‌رسانی به مردم و جلوگیری به‌موقع از این اقدام است.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 18378

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر