وقتی طبیعت ناب گیلان قربانی توسعه شد

به‌دلیل کلید خوردن اجرای پروژه ملی نفت در سواحل رودسر، یک عرصه طبیعی جنگلی همراه با زمین‌های ساحلی اطراف آن به شرکت ملی نفت واگذار و در واقع طبیعت قربانی توسعه شد.

وقتی طبیعت ناب گیلان قربانی توسعه شد

گیلان خبر: جنگل‌ها ریه‌های تنفسی زمین به شمار می‌آیند و در دنیای امروز ماشینی که آلودگی مسیر تنفس زمین را محدود کرده است درختان تنها شریان‌های تنفسی طبیعت هستند.

طبیعتی که سخاوتمندانه با تحمل شیوه‌های مختلف ناملایمتی از سوی بشریت همواره چهره زیبای خود را از آدمی دریغ نمی‌کند.

درختان ریه‌های اصلی تنفس زمین هستند؛ ریه‌هایی که با جذب آلودگی و با اهدای اکسیژنی پاک، دست یاری و دوستی رو به آدمی دراز کرده‌اند و برای تداوم پاکی و سلامت با سکوتی سحرانگیز، بشریت را به همکاری فرا می‌خوانند.

با وجود تمامی موهبت بی‌پایان از سوی طبیعت، هر روز یک آفت به جان درخت و جنگل می‌افتد؛ آفت‌های طبیعی و غیرطبیعی که گاه با آگاهی، تیشه بر ریشه سلامت جامعه می‌زنند و خود را در خواب غفلت محو می‌کنند.

آفت، انگل‌های جانوری، سیل و آتش سوزی از عواملی است که همواره جان بی‌دفاع جنگل‌ها را تهدید می‌کنند اما آفت و آتش بی‌امان جاده سازی، قطع درختان، تغییر کاربری و قاچاق چوب، فراتر از یک تهدید و ظلمی وصف ناپذیر از سوی انسان  برای درخت، جنگل و طبیعت محسوب می‌شود.

به جرأت می‌توان گفت با وجود سکوت طبیعت، آثار و نتایج بی‌توجهی به سرمایه‌های ملی و نابودی محیط زیست به آرامی در زندگی امروزی نمود پیدا کرده است.

در روزگاری که حفظ  مراتع و جنگل‌ها از اصول پایدار در دنیا محسوب می‌شود، نابودی درختان در کشور ما هر روزه سرعت بیشتری به خود می‌گیرد و اگر نابودی طبیعت به همین شیوه پیش رود  به‌طور حتم نسل‌های آینده، جنگل‌ها و درختان را تنها در کتاب‌ها و فیلم‌ها می‌بینند.

استان گیلان از معدود مناطق کشور است که جنگل‌ها و مراتع بی‌نظیر و گسترده‌ای دارد؛ گیلان با تنوع در گونه‌های مختلف جنگلی همواره یکی از بکرترین جنگل‌های دنیا را دارد اما در سال‌های اخیر، آفت قطع درختان و تغییر کاربری بر جان این استان نیز افتاده است.

شهرستان رودسر یکی از زیباترین و سحر انگیزترین مناطق گیلان محسوب می‌شود؛ شهرستانی با سواحلی  چشم نواز و پهنه جنگلی زیبا که چشمان هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند و مراتع جنگلی گسترده‌ای که زیبایی وصف ناپذیر آن  توان مقابله با غول قدرتمند تغییر کاربری و قطع درختان را نداشته است.

در سال‌های اخیر اخباری مبنی بر قطع درختان رو به انقراض روستای لله رود شهرستان رودسر از زبان اهالی آن منطقه شنیده می‌شود؛ اخباری که همواره حاکی از موج نگرانی مردم روستای لله رود است.

بررسی‌های انجام شده حاکی از این است که چند سال قبل از انقلاب، عرصه ساحلی روستای لله رود توسط منابع طبیعی به‌صورت دست کاشت، نهال کاری درخت کاج و توسکای قرمز شده بود و با گذشت زمان و رشد این درختان، زیبایی منحصر به  فردی را به منطقه داده بود که چشم هر گردشگری را به خود جذب می‌کرد.

طبیعت قربانی توسعه  شد

در سال‌های اخیر به‌دلیل کلید خوردن اجرای پروژه ملی نفت در سواحل رودسر، این عرصه طبیعی همراه با زمین‌های ساحلی اطراف آن به شرکت ملی نفت واگذار و در واقع طبیعت قربانی توسعه شد.

با بررسی‌های صورت گرفته این نتیجه حاصل شد که شرکت نفت برای توسعه کارگاه‌های خود احتیاج به زمین داشت و بهترین راه حل را در عرصه طبیعی و قطع درختان می‌دید و اینگونه بود که با قطع این درختان رو به انقراض توسکای قرمز و کاج اقدام کرد.

منابع طبیعی محکوم شد

در خصوص این موضوع رسول قانع با اشاره به اینکه اراضی مذکور در سال 1346 به اراضی ملی تبدیل شده بود اظهار داشت: در سال 1361 منابع طبیعی با همکاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اقدام به نهال کاری در100 هکتار از این اراضی ساحلی کرده بود.

رئیس منابع طبیعی رودسر با اشاره به اینکه در چند سال گذشته برخی از افراد حقیقی و حقوقی در خصوص این اراضی علیه منابع طبیعی طرح دعوا می‌کنند افزود: طی 8 سال در خصوص این اراضی در دادگاه مابین منابع طبیعی و افراد حقیقی و حقوقی مبارزه حقوقی می‌شود که در نهایت منابع طبیعی محکوم و زمین از تصرف منابع طبیعی خارج می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه اقدامات گسترده‌ای از سوی منابع طبیعی برای حفظ این اراضی در استان صورت گرفته بود خاطرنشان کرد: با وجود پیگیری‌ها و پافشاری‌های گسترده از سوی سازمان منابع طبیعی، حکم قلع و قم درختان از سوی دادگاه اجرا می‌شود.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری رودسر تصریح کرد: در حال حاضر زمین مذکور تحت عنوان ساخت تجهیزات سایت شرکت نفت خزر در اختیار شرکت نفت است. 

جنگل به افراد حقیقی و حقوقی واگذار شد

داوود زارع درباره این موضوع اظهار داشت: با وجود تلاش تمامی همکاران در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان و اداره منابع طبیعی رودسر و کارشناسان حقوقی، حکم پرونده تشکیل شده در محاکم قضایی بر خلع ید و رفع تصرف منابع طبیعی از این زمین صادر شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با اشاره به اینکه منابع طبیعی تلاش بسیاری در حفظ این اراضی انجام داده است افزود: در خصوص حفظ این اراضی و در جریان این پرونده برخی از همکاران  تا مرحله انفصال در حکم پیش رفتند و با وجود تمامی تلاش‌ها، زمین به افراد حقیقی و حقوقی واگذار شد.

زارع خاطرنشان کرد: در حال حاضر این زمین از حوزه کاری منابع طبیعی خارج شده و زمین شخصی افراد حقیقی و حقوقی محسوب می‌شود.

حال در دنیای امروزی که آلودگی انواع و اقسام آلاینده‌ها، سلامت بشریت و منابع خدادادی را  تا سرحد نابودی تهدید می‌کند چه کسی به فریاد درختان، جنگل و طبیعت خواهد رسید.


منبع: تسنیم

 

کد مطلب: 18553

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر