مدیرکل دامپزشکی گیلان خبر داد

آغاز طرح واکسیناسیون طیور بومی در گیلان از 3 آذرماه

مدیرکل دامپزشکی گیلان از اجرای طرح ملی واکسیناسیون طیور بومی با مشارکت نیروهای سازمان بسیج سازندگی از 3 آذرماه سال جاری خبر داد.

آغاز طرح واکسیناسیون طیور بومی در گیلان از 3 آذرماه

 گیلان خبر: سهراب عاقبتی صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت اجرای طرح ملی واکسیناسیون طیور بومی اظهار کرد: نیوکاسل بیماری مسری و ویروسی است.

وی با بیان اینکه نیوکاسل با مرگ قطعی در طیف وسیعی از گونه‌های پرندگان موجب ایجاد مشکلات بسیاری برای طیور و روستاییان می‌شود، افزود: واکسیناسیون یکی از راه‌های پیشگیری بیماری نیوکاسل است.

مدیرکل دامپزشکی گیلان واکسیناسیون طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل را با مشارکت نیروهای سازمان بسیج سازندگی عنوان کرد و ادامه داد: این طرح ملی از سوم آذرماه جاری در یک‌هزار و 325 روستای گیلان همزمان با 12 استان کشور اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برای مقابله با بیماری نیوکاسل واکسیناسیون طیور بومی موثرترین راه پیشگیری است، خاطرنشان کرد: در این بیماری خطر انتقال ویروس توسط لاشه کشتاری وجود دارد.

عاقبتی ویروس نیوکاسل را نسبت به گرما فوق‌العاده حساس خواند و تصریح کرد: ترشحات و مخاط چشم طیور آلوده منشأ ویروس بوده و این ویروس به خوبی در جنین تخم مرغ رشد می‌کند و تکثیر می‌شود.

وی از دست دادن اشتها، ناراحتی گیجی و خواب آلودگی، خروج ترشحات از بینی، اسهال، صدای ناله، تورم سر و گردن، خس خس و ... را از علائم بیماری نیوکاسل در طیور بومی عنوان کرد.

نیوکاسل در طیور بومی موجب تشنج، فلجی، حرکت به دور خود، آویزان شدن پاهای طیور روی زمین و در نهایت مرگ آنها می‌شود.


منبع: فارس

کد مطلب: 20584

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر