رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور خبر داد

تولید 920 تن پیله تر ابریشم در کشور

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور از تولید بالغ بر 920 تن پیله تر ابریشم در سال جاری خبر داد و گفت: 376 تن از پیله تر ابریشم در گیلان تولید شده است.

تولید 920 تن پیله تر ابریشم در کشور

گیلان خبر: علی‌اصغر داداش‌پور با اشاره به نوغانداری کشور و گیلان اظهار کرد: نوغانداری یک حرفه ایده‌آل در روستاها است و ویژگی‌های بارزی دارد و از این نظر تولید نسبی در کشور داریم.

وی با بیان اینکه در مدت زمان 45 روزه می‌توان به درآمد ناشی از نوغانداری رسید، افزود: مردم ثابت کردند که در یک پروسه زمانی کوتاه می‌توانند در نوغانداری به درآمد برسند و هزینه دیگر مشاغل کمک کنند.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور 95 درصد نوغانداری را در آسیا دانست و تصریح کرد: نوغانداری در سه حوزه دنبال می‌شود و در نوغان و زنجیره ابریشم باید نگاهی زنجیروار داشته باشیم و تجارتی که در این زمینه شکل می‌گیرد زنجیره به‌هم پیوسته است.

وی با اشاره به اینکه در گیلان نوغانداری با تلاش نوغانداران در مناطق محروم حفظ می‌شود، افزود: مرکز توسعه نوغانداری کشور از سال 93 در کشور تاسیس شد و در گیلان استقرار دارد و اموال و دارایی این مرکز از ابریشم شکل گرفته است.

داداش‌پور از تولید بالغ بر 920 تن پیله تر ابریشم طی سال جاری در کشور خبر داد و یادآور شد: 376 تن این پیله در گیلان تولید شده و نوغانداران با تلاش خود در مناطق محروم حرفه نوغانداری را حفظ کرده‌اند.

وی با تأکید بر ضرورت حفظ موجود حمایتی از صنعت نوغانداری بیان کرد: در این راستا صندوق حمایت از صنعت ابریشم و نوغانداری تشکیل شده و گیلان رتبه نخست تولید ابریشم را دارد و خراسان رضوی، گلستان، خراسان شمالی، مازندران، آذربایجان شرقی و... در این زمینه فعالیت دارند.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور گیلان را تولید کننده 60 درصد نوغانداری دانست و متذکر شد: در کشور بالغ بر 14 هزار هکتار توتستان وجود دارد که بالغ بر 6 هزار هکتار آن در گیلان است.


منبع: فارس

کد مطلب: 21771

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر