مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان عنوان کرد

قابلیت ثبت غذاهای محلی آستارا در فهرست میراث معنوی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان گفت: غذاهای متنوع و محلی آستارا قابلیت ثبت در فهرست آثار میراث معنوی را دارد.

قابلیت ثبت غذاهای محلی آستارا در فهرست میراث معنوی

گیلان خبر: رضا علیزاده پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران این شهرستان با بیان اینکه بحث غذا یکی از زمینه‌هایی بوده که در ثبت آثار دنبال می‌شود اظهار کرد: به دلیل تنوع غذایی در استان، شهر رشت به‌عنوان شهر خوراک و غذا ثبت جهانی شده است.

وی با اشاره به اینکه دیگر مناطق استان به‌ویژه شهرستان آستارا با غذاهای متنوع و محلی خود توانایی این را دارد که در فهرست آثار ثبتی در قطعه میراث معنوی قرار گیرد، تصریح کرد: پرونده چهار غذای محلی لونگی، باسترما، بورانی پلو و چغرتما، کامل شده و در اسرع وقت به شورای ثبت ارسال می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان با بیان اینکه غذا یکی از انگیزه‌های حضور گردشگران در یک منطقه محسوب می‌شود، اضافه کرد: رستوران‌ها، واحدهای پذیرایی و سفره‌خانه‌ها می‌توانند با بها دادن به غذاهای بومی و محلی جذب گردشگر کنند.

علیزاده پرهیز از منوهای کلیشه‌ای و روی آوردن به الگوهای معماری، استفاده از لباس‌های بومی‌ـمحلی، آرایه‌های سنتی و صنایع‌دستی را موجب افزایش جذابیت‌ها دانست و ادامه داد: تلفیق اینها با موسیقی محلی و بومی در رونق بخشیدن به فضای کسب‌وکار در رستوران‌ها نقش دارد.

وی فراهم کردن بسترهای زیرساختی توسعه گردشگری با درک فرصت‌ها و ظرفیت‌های اعتباری موجود در دفتر امور روستایی استانداری، سیستم راه و ترابری و دیگر مجموعه‌ها را امکان‌پذیر خواند و متذکر شد: در بحث زیرساخت‌های صنعت گردشگری هنوز جا برای کار کردن وجود دارد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان با اشاره به اینکه منابع موجود درزمینه ایجاد کمپینگ‌ها، سرویس‌های بهداشتی و نمازخانه‌ها باید پوشش داده شوند، متذکر شد: اعتبارات ما پاسخگوی مرمت، حفظ و صیانت از آثار تاریخی را نمی‌دهد.

علیزاده بناهای تاریخی را از مهم‌ترین دغدغه‌های میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان دانست و اضافه کرد: درجه استهلاک بناهای تاریخی به دلیل شرایط اقلیمی استان بسیار بالاست و با این منابع و بالا بودن بناهای تاریخی عملاً با مشکل مواجه می‌شویم.

وی با بیان اینکه بناهای تاریخی متعلق به دستگاه‌های دولتی باید به‌صورت مشارکتی و در تعامل با میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مرمت و حفظ شوند، خاطرنشان کرد: نابودی بناهای تاریخی نابودی تمدن یک منطقه است.  

به گفته این مسؤول، مجموع اعتبار تملک‌دارایی‌های سرمایه تصویب‌شده میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان، هفت تا هشت میلیارد تومان بوده که تا اواسط سال مالی جاری میزان اعتبار اختصاص یافته مشخص می‌شود و تا به امروز نیز پروژه‌های میراث فرهنگی به‌صورت تعهدی به مرحله اجرا درآمده است. 


منبع: فارس

کد مطلب: 22409

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر