کشتی طوفان‌زده صنعت مرغداری به گِل نشست

عرضه مرغ منجمد و صنعت بیمار مرغداری گیلان

عرضه مرغ منجمد در بازار به معنای تزریق سم به صنعت بیمار مرغداری گیلان است.

عرضه مرغ منجمد و صنعت بیمار مرغداری گیلان

گیلان خبر: اکنون قیمت مرغ با قیمت واقعی و یک سال پیش وزارت جهاد کشاورزی فاصله دارد و واحدهای مرغداری در حال زیان‌دهی هستند و تزریق مرغ منجمد از سوی دولت با سه هزار تومان ضرر و به ازای هر کیلو پنج هزار و 900 تومان به بازار به معنای تزریق سم به صنعت بیمار مرغداری بوده و هیچ‌ توجیهی ندارد.

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی مرغداران گیلان به تشریح وضعیت این صنعت پرداخت و گفت: سیاست‌های غلط وزارت جهاد کشاورزی موجب شده تا مرغداران در بدترین شرایط قرار گیرند و هرگاه قیمت مرغ به طرف واقعی شدن پیش می‌رود با یک حربه مانع آن می‌شوند تا کشتی طوفان‌زده صنعت مرغداری به گِل بنشیند.

حبیب اسدالله‌نژاد با بیان اینکه قیمت تمام شده مرغ زنده اکنون بیش از پنج هزار و 200 تومان و مرغ گرم بالای هشت هزار تومان است، افزود: اکنون قیمت مرغ زنده در بازار حدود چهار هزار و 800 تومان و مرغ گرم کمتر از هفت هزار تومان بوده و زمانی که تفاوت یک‌هزار تومانی بین قیمت واقعی و قیمت بازار وجود دارد، هیچ دلیل عقلایی برای اختصاص یارانه سه هزار تومانی در توزیع بدون ضابطه مرغ منجمد با قیمت پنج هزار و 900 تومان وجود ندارد.

وی افزود: این سیاست غلط در سال گذشته نیز تکرار شد و مرغداران مرغ خود را از نیمه دوم فروردین با یک‌هزار تومان ضرر هم نتوانستند بفروشند زیرا فریزرهای مسکونی، بیمارستان‌ها، سالن‌ها، دانشگاه‌ها و ... با یارانه اقشار ضعیف جامعه پر شده بود و بازار کشش لازم را نداشت.

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی مرغداران گیلان پر کردن سردخانه‌های مراکز دولتـی و غیر دولتـی با توزیع مرغ منجمد یارانـه‌دار سه هزار تومان به ازای هر کیلو را ظلم به صنعت مرغداری و دهک‌های پایین جامعه دانست و یادآور شد: این امر به معنای دور ریختن سالانه 700 میلیارد تومان یارانه است.

وی متذکر شد: مبلغ مذکور می‌تواند به صنعت مرغداری کمک کند و مرغ مورد نیاز دهک‌های پایین جامعه را با حداقل قیمت تأمین کند اما سیاست‌های دولت در این زمینه مبهم است.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 24119

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر