به دلیل فرسودگی کارخانه‌های شالیکوبی صورت می‌گیرد

ضایعات 24 درصدی فرآوری برنج در گیلان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از ضایعات 17 تا 24 درصدی برنج به دلیل فرسودگی کارخانه‌های شالیکوبی در این استان خبر داد.

ضایعات 24 درصدی فرآوری برنج در گیلان

گیلان خبر: علیرضا شعبان‌نژاد با اشاره به تولید سالانه یک‌میلیون و 200 هزار تن شلتوک در گیلان اظهار کرد: گیلان رتبه دوم تولید برنج در کشور را به خود اختصاص داده است و سال گذشته توانستیم 700 هزار تن برنج سفید برداشت کنیم.

وی بر تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری گیلان تأکید کرد و افزود: امسال 122 میلیارد تومان برای امر مذکور اختصاص داده شده و در مدت پنج سال باید 50 هزار هکتار از شالیزارهای استان تجهیز و نوسازی شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه فرسودگی کارخانه‌های شالیکوبی یکی از مشکلات بخش کشاورزی در استان محسوب می‌شود، تصریح کرد: 17 تا 24 درصد از برنج هنگام فرآوری در کارخانه‌های شالیکوبی به دلیل فرسودگی ماشین‌آلات تبدیل به ضایعات شده و چهار درصد از آن به طور کامل از مصرف غذایی خارجی می‌شود.

شعبان‌نژاد در ادامه آبیاری تحت فشار را از ردیف بودجه‌های اختصاص داده شده توسط مجلس شورای اسلامی در بخش کشاورزی خواند و بیان کرد: قابلیت اجرای آبیاری تحت فشار در تمام مزارع گیلان وجود ندارد ضمن اینکه اکنون 15 میلیارد تومان اعتبار برای آبیاری تحت فشار در استان اختصاص داده شده اما برداشت این اعتبارات نیازمند مجوز شرکت آب منطقه‌ای گیلان است.

وی، ایجاد شبکه‌های آبیاری در کنار آبیاری تحت فشار در گیلان را بسیار تاثیرگذار عنوان کرد و گفت: احداث 11 سد لاستیکی از مصوبات سفر هیأت دولت به استان است و با احداث این سدها بخشی از مشکل آبیاری شالیزارهای گیلان برطرف می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه لایروبی و احیای آب‌بندان‌ها از خواسته‌ها ما محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: سالانه هفت میلیارد متر مکعب آب وارد دریا می‌شود ضمن اینکه سالانه یک‌هزار و 200 میلی‌متر بارندگی در گیلان داریم اما 160 میلی‌متر آن در فصل کشاورزی است.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 25400

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر