نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در رشت:

دولت در کنترل مصرف مواد دخانی موفق عمل نکرده است

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: افزایش مالیات، ساماندهی و برداشتن صندوق‌های فروش توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و عدم فروش سیگار به افراد زیر۱۸ سال موجب کنترل مصرف مواد دخانی می‌شود که دولت در این موارد موفق عمل نکرده است.

دولت در کنترل مصرف مواد دخانی موفق عمل نکرده است

گیلان خبر: محمدحسین قربانی درباره ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: کشور در سال 86 به عضویت کمیسیون مبارزه با دخانیات سازمان جهانی بهداشت در آمد و ستاد مبارزه با مواد مخدر با تصویب قوانینی در کشور تشکیل شد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره اعضای ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: این ستاد متشکل از 4 وزیر، دو تن از نمایندگان مجلس و برخی دیگر از سازمان‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط مانند قوه قضاییه و نیروی انتظامی است و وزارت بهداشت به‌عنوان دبیرخانه این ستاد در حال فعالیت است.

قربانی با اشاره به شیوع مصرف مواد مخدر در بین اقشار مختلف جامعه، زنان، دانشجویان و دانش‌آموزان افزود: آمار استفاده از مواد مخدر در سنین مختلف امری نگران کننده است و سیاستی کلی برای مبارزه با این معضل در بین تمام کشورهای جهان وجود دارد.

وی افزایش مالیات بر دخانیات را تنها عامل کاهش استفاده از مواد مخدر بیان کرد و گفت: در همه جای دنیا افزایش مالیات مولفه‌ای موثر در کاهش مصرف مواد مخدر است و ایران به‌عنوان عضوی از سازمان بهداشت جهانی متعهد است که براساس آیین نامه، سالانه 10 درصد افزایش مالیات بر دخانیات داشته باشد.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی در مقایسه مالیات بر دخانیات در سال‌های 95 و 96 بیان داشت: بر اساس عملکرد مثبت مجلس در سال 95، مالیات بر دخانیات از 400 میلیون تومان به 2 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است که در سال 96 با کاهش این مبلغ روبه‌رو شدیم.

قربانی اشتغال‌زایی از طریق تولید مواد دخانی را موجب افزایش مرگ و میر بیان کرد و افزود: بر اساس نظرات بعضی از آقایان در زمینه اشتغال و تولید مواد دخانی قابلیت اشتغال‌زایی برای تعدادی افراد را داریم ولی در مقابل، دخانیات در روز جان هزاران نفر در کشور را می‌گیرد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و متخصصان هر کسی که تمایل به مصرف مواد دخانی دارد باید هزینه‌اش را پرداخت کند و افزایش مالیات بر دخانیات باعث کاهش  توزیع و در نتیجه کاهش مصرف بسیاری از افراد می‌شود. 

وی درباره مولفه‌هایی که منجر به کاهش مصرف مواد دخانی می‌شود ابراز داشت: افزایش مالیات، ساماندهی و برداشتن صندوق‌های فروش توسط سازمان وزارت صنعت معدن و تجارت و عدم فروش سیگار به افراد زیر18 سال موجب کنترل مصرف مواد دخانی می‌شود که دولت در این موارد موفق عمل نکرده است.


منبع: تسنیم

کد مطلب: 25774

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر