داستان دنباله‌دار هزینه‌کرد شورای رشت در اجلاس کلانشهرها

میزان هزینه‌کرد شورای شهر رشت در اجلاس روسای شوراهای اسلامی کلانشهرها در رشت در حالی اعلام شده که هنوز دو فاکتور باقی مانده و هزینه‌های تبلیغات و فاکتورهای مطبوعات محاسبه نشده است.

داستان دنباله‌دار هزینه‌کرد شورای رشت در اجلاس کلانشهرها

گيلان خبر :

 به دنبال برگزاری اجلاس روسای کلانشهرهای بزرگ کشور در این شهر و هزینه‌هایی که صرف آن شد، اعتراض‌هایی را برانگیخت.

در پی تشدید این اعتراض‌ها محمود باقری‌خطیبانی عضو و معاون نظارت و بازرسی شورای اسلامی شهر رشت مامور بررسی وضعیت هزینه‌کردها شد که جمع‌بندی خود از این مسئله را در جلسه علنی شب گذشته شورای اسلامی شهر رشت اعلام کرد.

*هزینه بیش از 94 میلیون تومانی شورا در اجلاس کلانشهرها در رشت

باقری‌خطیبانی مجموع این هزینه‌ها که قبلاً 140 میلیون تومان اعلام شده بود، را 94 میلیون و 961 هزار و 761 تومان اعلام کرد.

عضو شورای شهر رشت تعداد فاکتورهای شورا در اجلاس مذکور را 55 برگ عنوان کرد و گفت: مبلغ 71 میلیون و 556 هزار و 61 تومان هزینه مربوط به اجلاس و 23 میلیون و 405 هزار و 700 تومان برای غیرمرتبط با اجلاس صرف شده است.

وی در ادامه هزینه‌های اجلاس روسای شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌ها در رشت افزود: چهار دستگاه تلویزیون LED به مبلغ 74 میلیون و 100 هزار تومان، سیم کارت رایتل، مودم و متعلقات با چهار فاکتور به مبلغ 483 هزار تومان هزینه شده است.

باقری‌خطیبانی، اضافه کرد: برای خرید محافظ برق، سه‌راهه و اتصالات برقی با دو فاکتور به مبلغ 248 هزار تومان، گل شمعدانی 375 هزار تومان و درختچه‌های طبیعی با گلدان 80 هزار تومان هزینه شده است.

وی هزینه خرید فرش برای راهروی شهرداری «فرش قرمز تشریفات» را 2 میلیون و 323 هزار و 700 هزار تومان، طراحی، پارچه قلم‌کاری و ساعت با دو فاکتور را یک‌میلیون و 400 هزار تومان و تابلوی نقاشی عکس امام (ره) و رهبری نیز یک‌میلیون و 600 هزار تومان اعلام کرد.

معاون نظارت و بررسی شورای اسلامی شهر رشت گفت: برای نورپردازی حیاط شورا مبلغ 5 میلیون و 890 هزار تومان، کارمزد باز به بسته‌کردن میزهای سالن کنفرانس مبلغ 450 هزار تومان، تعمیر و تعویض قطعات فواره حوض شورا 377 هزار تومان هزینه شده است.

وی هزینه خرید الوار و برشکاری آن با دو فاکتور را به مبلغ 155 هزار تومان و گل با دو فاکتور مبلغ 2 میلیون و 300 هزار تومان و مجموع این خریدهای غیر مرتبط با اجلاس روسای کلانشهرها در رشت را 23 میلیون و 450 هزار و 700 تومان عنوان کرد.

باقری‌خطیبانی هزینه خرید سوغات برای اجلاسی‌ها را 4 میلیون و 800 هزار تومان، هزینه شام شورا 552 هزار و 500 تومان، هزینه شام در مرداب انزلی را 3 میلیون و 534 هزار تومان، نهار روز نخست اجلاس 5 میلیون و 312 هزار تومان و نهار روز دوم را 4 میلیون و 840 هزار و 500 تومان اعلام کرد.

وی بخشی دیگر از هزینه‌ها را با خرید کیف‌هایی به همراه حک لیزری و... با دو فاکتور را 12 میلیون و 300 هزار تومان و هزینه مجری و قاری با سه فاکتور را 499 هزار تومان و غذای پرسنل ستادی و خدماتی را 651 هزار و 400 تومان عنوان کرد.

*اعتراض به هزینه‌های غیرضروری در اجلاس شوراهای کلانشهرها در رشت

عضو شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه بحث پیگیری مخارج اجلاس انجام شد، تصریح کرد: تذکر محمدحسین کارگرنیا، عضو شورا درباره هزینه‌کردهای شورا به‌حق و به‌جا بوده است.

وی با بیان اینکه در برگزاری نخستین اجلاس دچار اشکالاتی شدیم، افزود: رشت، شهر مسافرپذیر است و اگر در این شهر شورا رصد نشود به طور یقین باز هم چنین ضررهایی نصیب همگان می‌شود.

باقری‌خطیبانی، ادامه داد: «کارگرنیا» یا این تذکر خود نشان داد که باید جلوی چنین مشکلاتی را گرفت و اگر در دوره‌های گذشته شورا جلوی این اقدام‌ها گرفته می‌شد حادثه دوره سوم شورا به‌وجود نمی‌آمد.

*رسیدگی به 2 فاکتوری که با هزینه‌های شورا در اجلاس کلانشهرها همخوانی نداشت/بلوکه شدن بیش از 5 میلیارد تومان از حساب شهرداری رشت

وی با بیان اینکه 55 فاکتور به بنده داده شد که هزینه‌های آن در زمینه اجلاس و غیرمرتبط با آن بود، یادآور شد: دو فاکتور این هزینه‌ها همخوانی نداشت که مسئله در دست رسیدگی است.

عضو شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به اینکه بازرسی شهرداری مسئول رسیدگی به این دو فاکتور شده است، گفت: بنده در اوایل حضور خود در شورا اعلام کردم که شهرداری مشکل مالی دارد و امروز این مسئله دارد اثبات می‌شود.

وی افزود: بیش از 17 میلیارد تومان چک توسط امور مالی شهرداری بابت اقدام‌های مختلف کشیده شده اما هیچ پولی در اختیار نداریم.

باقری‌خطیبانی با تصریح بر اینکه شب گذشته 5 میلیارد و 500 هزار تومان از حساب شهرداری رشت بلوکه شده است، خاطرنشان کرد: اینها نشان‌دهنده کمبودهای شدید مالی است و باید اصلاح ساختار داشته باشیم.

وی با بیان اینکه بسیاری از ندانم‌کاری‌ها و عدم مدیریت به نام اعضای شورا انجام می‌شود، یادآور شد: اعضای این دوره شورای رشت نیازی به هیچ چیز ندارند و جملگی غنی هستند.

این مسئول درباره افتتاح پارک مفاخر رشت گفت: این پارک در دوره استاندار اسبق گیلان و زمان شهردار اسبق رشت استارت خورده بود و ما تنها روی آن نامگذاری کردیم.

وی ادامه داد: روزی برای مناطق در شهرداری 37 تن آسفالت می‌گرفتیم اما امروز حتی در ماه نیز این اقدام برای رشت انجام نمی‌شود.

باقری‌خطیبانی نسبت به وجود مدیرعامل سازمان فرهنگی‌ورزشی شهرداری رشت اعتراض کرد و گفت: این فرد با کدام نامه به شهرداری آمده است در حالی که در نامه فاکس شده او «استخدام آزمایش جدید» نوشته شده بود.

وی عملکرد این مدیرعامل را سیاسی خواند و تصریح کرد: کسی که هیچ‌گونه شرایط استخدامی ندارد خودرو و راننده در اختیار او می‌گذارند و بنده از اعضای شورا می‌خواهم این مباحث را بررسی کنند.

این عضو شورای شهر رشت نسبت به خرید گل‌های لاله 15 روزه در شهر رشت انتقاد کرد و افزود: در سازمان‌های شهرداری مشکل پرداختی داریم و در شرکت‌های خدماتی هنوز معوقات خود را دریافت نکرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: بودجه شهرداری رشت سال گذشته 230 میلیارد تومان بود و شهرداری اکنون 32 میلیارد تومان بدهی دارد که خواستار رسیدگی به این مسئله از مسئولان مربوطه هستیم.

باقری‌خطیبانی نسبت به عملکرد رئیس شورای شهر رشت معترض شد و خطاب به او گفت: شما تا کنون کاری نکرده‌اید و حتی جمع‌آوری روان‌آب‌های سطحی را نیز استاندار انجام داده است.

به گزارش فارس، هزینه‌کردهای مذکور در حالی اعلام شده که فاکتورهای تبلیغات شورای شهر شهر رشت از جمله مطبوعات و دیگر هزینه‌کردها محاسبه نشده است، «هزینه 30 میلیون تومانی تبلیغات شورای شهر رشت در اجلاس کلانشهرها».

* برداشت 32 میلیارد تومان از حساب شهرداری رشت مربوط به گذشتگان بوده است

رئیس شورای اسلامی شهر رشت نیز درباره بدهی شهرداری رشت اظهار کرد: برداشت 32 میلیارد تومان از حساب شهرداری رشت مربوط به اشتباه گذشتگان بوده است.

رضا جمشیدی‌چناری از وجود پرونده 17 میلیارد تومانی پارک بوستان رشت خبر داد و تصریح کرد: در نامه‌ای با 11 بند تنظیم کرده‌ام و اشتباهاتی که در ساختار شوراها وجود دارد به مسجد‌جامعی داده‌ام که در اجلاس تهران پیگیری می‌شود.

وی حاشیه‌نشینی و از بین رفتن حریم شهر و موضوع حقوق و تکلیف شهروندی برای سرعت‌بخشی به کارها و... را از جمله مواردی عنوان کرد که در اجلاس کلانشهرهای تهران پیگیری می‌شود.

* اخراج 31 مشاور حقوقی شهردار رشت

عضو دیگر شورای شهر رشت نسبت به عملکرد شهردار این رشت معترض شد و گفت: در زمان رای اعتماد به شهردار رشت حداقل 9 نفر از اعضای شورا حضور داشتند و ما گفتیم که در عزل و نصب‌ها دخالت نمی کنیم.

محمدعلی رفیعی افزود: شهردار گفت که 31 مشاور حقوقی داشته که همه آنها را اخراج کرده است و بنده می‌گویم ضررهایی که در چند روز اخیر صورت گرفته است اگر شهردار عزل و نصب‌های صحیح داشت امروز دچار چنین مشکلاتی نمی‌شدیم.

وی با بیان اینکه بلوکه شدن حساب شهرداری رشت نشانه عملکرد ضعیف افراد است، تصریح کرد: اگر افراد بخواهند با واسطه‌گری بمانند شهر آسیب می‌بیند و کسانی هستند که بابت طلب اندک خود حساب شهرداری را بلوکه می‌کنند.

عضو شورای شهر رشت با اشاره به اینکه مشخص نیست 31 مشاور حقوقی چگونه به شورا راه یافتند و چرا همه آنها اخراج شدند، خاطرنشان کرد: بلوکه شدن مبلغ 5 میلیارد تومان در منطقه حمیدیان رشت اتفاق افتاد.

وی گفت: در این زمینه ملکی تفکیک شده بود که به فروش گذاشته شد و سپس با درخواست اهالی آسفالت شده و بعد صاحب ملک اعتراض خود را اعلام کرد.

*بلوکه شدن 5.5 میلیارد تومان حساب شهرداری مربوط به پرونده سال‌های 79 است

شهردار رشت نیز در نشست مذکور اظهار کرد: بلوکه شدن 5.5 میلیارد تومان حساب شهرداری مربوط به پرونده‌ای در سال‌های 79 است که در پنجم مرداد برای ما صادر شد و هفت مرداد حساب بسته شد.

محمدابراهیم خلیلی با اشاره به اینکه ز حدود 1.5 ماه گذشته ممیزی را آغاز کردیم، تصریح کرد: حدود 15 هزار واحد ممیزی شده‌اند و 37 نفر در این راستا مشغول فعالیت هستند و 30 نفر دیگر به این جمع اضافه می‌شوند.

وی استفاده از نیروهای جوان و دانشگاهی در طرح ممیزی را از اقدام‌های شهرداری عنوان کرد و یادآور شد: 15 سال است که در رشت ممیزی انجام نشده و امیدواریم تا پایان سال جاری بخش عمده‌ای از این کار انجام شود.

شهردار رشت درباره وضعیت بودجه این نهاد گفت: در خرداد امسال حدود 40 درصد از بودجه شهرداری عقب بودیم اما در تیر ماه این میزان به 5 درصد عقب‌ماندگی رسید.

وی متذکر شد: امیدواریم با حمایت‌های اعضای شورا بتوانیم امسال به نتایج مطلوب‌تری در بودجه شهرداری برسیم.
 

کد مطلب: 2588

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر