انجام نخستین عمل موفقیت‌آمیز پیوند کبد در شمال کشور

نخستین عمل پیوند کبد در شمال ایران به همت تیم جراحی دانشگاه علوم پزشکی گیلان بر روی بیمار 34 ساله‌ای که از بیماری سیروز کبدی رنج می‌برد، انجام شد.

انجام نخستین عمل موفقیت‌آمیز پیوند کبد در شمال کشور

گیلان خبر: به نقل از امور رسانه‌ای دانشگاه علوم پزشکی گیلان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به انجام نخستین عمل پیوند موفقیت‌آمیز کبد شمال کشور در بیمارستان رازی رشت اظهار کرد: این اقدام در راستای برنامه راهبردی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و حرکت در مرزهای دانش انجام‌شده است و می‌تواند نویدبخش تحقق برنامه‌های ارزشمند دیگر در حوزه سلامت این استان باشد.

شاهرخ یوسف زاده چابک انجام نخستین پیوند کبد در استان گیلان را نتیجه سالیان سال تجربه دانشگاه عنوان کرد و افزود: انجام عمل پیوند کبد فرایندی بسیار پیچیده است و نیاز به تجهیزات، سازوکار خاصی دارد. در این خصوص هماهنگی تیمی، برنامه‌ریزی و مدیریت بسیار حائز اهمیت است اما با دشواری‌های فراوانی که درزمینهٔ انجام عمل پیوند وجود دارد، در حال حاضر، در بسیاری از استان‌ها انجام این پیوند امکان‌پذیر نیست.

وی بااشاره به اینکه این عمل با همکاری مرکز پیوند کبد دانشگاه علوم پزشکی شیراز به‌عنوان بزرگ‌ترین مرکز پیوند کبد در جهان به انجام رسید گفت: در این زمینه، افرادی متشکل از کادر پزشکی، بیهوشی، پرستاری و ICU، برای آموزش به شیراز اعزام شدند و درنتیجه این کار تیمی و برنامه‌ریزی‌شده و با فراهم آوردن امکانات و تجهیزات لازم، امروز شاهد انجام موفقیت‌آمیز پیوند کبد در استان گیلان هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تبریک این موفقیت ارزشمند به مردم منطقه شمال ایران به‌ویژه مردم استان گیلان، بیان کرد: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و استان در تأمین هزینه‌های این عمل، نهایت همکاری را داشتند.

یوسف زاده با اشاره به تدوین برنامه راهبردی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سال گذشته گفت: این اقدام در راستای برنامه مذکور و پیشرفت در علوم مختلف به‌ویژه علم پزشکی است و می‌تواند نویدبخش تحقق برنامه‌های ارزشمند دیگر باشد. چون انجام این عمل نیاز به تکنیک بالا دارد و باعث رشد توانمندی‌های جراحان ما خواهد شد. رئیس دانشگاه در پایان اظهار امیدواری کرد به‌زودی شاهد پیوند مغز استخوان، پیوندهای سلول تراپی و به امید خدا پیوند قلب و ریه در گیلان باشیم.

نخستین عمل پیوند کبد در گیلان به همت تیم جراحی بیمارستان رازی رشت بر روی بیمار 34 ساله‌ای که از بیماری سیروز کبدی رنج می‌برد به انجام رسید. در حال حاضر انجام این پیوند موفقیت‌آمیز بوده و بیمار جهت گذراندن دوران نقاهت هم‌اکنون در بخش پیوند بیمارستان رازی رشت بستری است.

 این عمل به دنبال اهدای عضو بیمار 26 ساله‌ای به انجام رسید که براثر تصادف در بیمارستان پورسینای رشت، دچار مرگ مغزی شده بود.


منبع: فارس

کد مطلب: 27918

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر