آموزش و پرورش آستارا پیگیر مطالبات آموزش‌دهندگان است

حق‌الزحمه‌ 210 نفر از آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی شهرستان آستارا از سال 94 به بهانه‌های مختلف پرداخت ‌نشده و آن‌ها در سال 96 اشتیاق خود را برای باسواد کردن افراد بی‌سواد تحت پوشش از دست داده‌اند.

آموزش و پرورش آستارا پیگیر مطالبات آموزش‌دهندگان است

گیلان خبر: «عرق کارگر تا خشک نشده مزد او را باید پرداخت» این جمله معروف، یادگاری است از ائمه اطهار و امامان معصوم؛ ولی چه اندازه مسئولان و کارفرمایان که دم از دین‌داری می‌زنند به آموزه‌های دینی و کلام ائمه اطهار(ع) پایبند هستند و به آن عمل می‌کنند؟!

210 نفر از آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی شهرستان آستارا از سال 94 به خاطر باسواد کردن اقشار بی‌سواد جامعه و افزایش درصد باسوادی در این شهرستان فرهنگ‌خیز از سازمان دانش‌آموزی حدود سه میلیارد و 500 میلیون ریال طلب دارند و این طلب تاکنون به بهانه‌های مختلف به دست آن‌ها نرسیده است.

نبود بودجه کافی، بیمه کردن آموزش‌دهندگان و زیاد بودن تعداد آن‌ها از جمله دلایلی است که پرداخت حق‌الزحمه آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی شهرستان آستارا را به تعویق انداخته و آن‌ها بی‌صبرانه در انتظار دریافت معوقه‌های خود هستند تا در سال 96 با اشتیاق بیشتر به سوادآموزان تحت پوشش، سواد یاد دهند.

نهضت سوادآموزی شهرستان آستارا که در بین شهرستان‌های استان گیلان تنها شهرستانی است که حق‌الزحمه آموزش‌دهندگان آن از سال 94 پرداخت نشده است؛ توانسته 541 نفر را به کمک همین آموزش‌دهندگان در قالب دوره‌های سوادآموزی، تحکیم و انتقال باسواد کند.

کوتاهی در پرداخت حق‌الزحمه افرادی که بدون توجه به بیمه و استخدام برای ریشه کردن بی‌سوادی در جامعه و ارتقای سطح کیفی زندگی مردم در روستاها، مناطق کوهستانی و عشایرنشین تلاش می‌کنند از مصادیق خیانت در امانت بوده و با آموزه‌های دینی و کلام ائمه اطهار(ع) تعارض دارد.

*  عدم پرداخت به‌موقع مطالبات باعث ایجاد یأس و دلسردی در من و همکارانم شده است

یکی از آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی شهرستان آستارا با بیان اینکه چندین بار به آموزش و پرورش و نهضت سوادآموزی این شهرستان مراجعه کرده‌ایم و پیگیری‌های ما بی‌نتیجه مانده است، اظهار کرد: گویا این موضوع از قدرت توان آموزش و پرورش شهرستان خارج بوده و باید از سوی استان پیگیری شود.

المیرا شیخوردی‌پور با اشاره به اینکه شهرستان آستارا در بین شهرستان‌های استان گیلان و شاید در سطح کشور تنها شهرستانی است که حق‌الزحمه‌ آموزش‌دهندگان آن از سال 94 پرداخت نشده است، تصریح کرد: عدم پرداخت به‌موقع مطالبات باعث ایجاد ناامیدی و دلسردی در من و همکارانم شده است.

وی به وعده‌های داده شده در اعیاد و مناسبت‌های مختلف سال مبنی بر پرداخت حق‌الزحمه‌های مانده از سال 94 آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی شهرستان آستارا اشاره کرد و گفت: تاکنون هیچ‌یک از وعده‌ها محقق نشده و ما هم‌چنان منتظر هستیم تا مطالباتی که حق قانونی آموزش‌دهندگان است به دست آن‌ها برسد.

*  آموزش و پرورش آستارا پیگیر مطالبات آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی است

مسئول اداره نهضت سوادآموزی شهرستان آستارا با اشاره به اینکه مجموعه آموزش و پرورش این شهرستان به جد پیگیر پرداخت حق‌الزحمه‌های مانده از سال 94 آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی شهرستان آستارا است، اظهار کرد: روز دوشنبه در جلسه‌ای که در استان داشتیم این موضوع را مطرح کردم و مسئولان استانی قول دادند که این مشکل در اسرع وقت برطرف شود.

طاهر ملااحمدی با بیان اینکه آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی از نیمه دوم سال 94 تحت پوشش سازمان دانش‌آموزی قرار گرفته‌اند، گفت: چک مربوط به پرداخت حق‌الزحمه آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی آستارا امضا شده و گویا پس از معارفه رئیس جدید سازمان دانش‌آموزی استان گیلان در روزهای آینده پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در سال 95 بالغ‌بر 138 نفر از اولیای بی‌سواد از طریق سامانه سناد شناسایی شده بود که 101 نفر از آن‌ها در سال 95 زیرپوشش قرار گرفتند، خاطرنشان کرد: 26 نفر از آن‌ها در سال 96 در حال سوادآموزی هستند و افراد باقی‌مانده پس از شناسایی به ثبت می‌رسند تا تحت پوشش سوادآموزی قرار گیرند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 29383

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر