متولی اصلی حجاب وعفاف درکشورغیرت مردان وحیای زنان است

بسیاری از زنان و دختران محجبه و عفیفه در زمانی که دستگاه‌های فرهنگی جزیره‌ای عمل می‌کنند و هزینه‌های زیادی را بر نظام تحمیل می‌کنند، معتقدند متولی اصلی حجاب و عفاف در کشور غیرت مردانه و حیا در زنان جامعه است.

متولی اصلی حجاب وعفاف درکشورغیرت مردان وحیای زنان است

گیلان خبر: هفته عفاف و حجاب فرصتی است تا بیشتر به موضوع حجاب و آسیب‌شناسی در این حوزه و همچنین به بیان راهکارها و دغدغه‌ها آن بیشتر پرداخته شود.

رعایت حجاب و عفاف ازجمله اساس‌های ضروری در حوزه انسانیت است که همگان به آن اذعان دارند و هیچ‌کسی فطرتاً با آن مخالف نیست. آنچه موردتوجه افراد دغدغه مند و قشر متفکر جامعه است، کم‌حجابی و بعضاً بی‌حجابی‌ها در جامعه مدنی ایران است که روزبه‌روز راه از بیراهه گم‌شده و به زوال می‌رود. توجه به حجاب و همچنین مهم‌تر از آن عفاف به یکی از پربحث ترین‌ها مباحث در حوزه علوم اجتماعی بود و کماکان از آن در محافل اجتماعی صحبت می‌شود.

با توجه به شناخت همه از حجاب اما برای همچنان این موضوع مورد سؤال بسیاری از افراد است که چرا برخی از افراد نسبت به رعایت آن در جامعه کم تفاوت و یا بی‌تفاوت هستند؟

هانیه رمضان پور، بانوی محجبه و طلبه در گفتگوی با خبرنگار فارس در رشت به تفسیر حجاب پرداخت و اظهار کرد: حجاب علاوه بر پوشش به عفاف و پاک‌دامنی هم تعمیم داده می‌شود و منحصراً نباید حجاب را در حوزه چادر سر کردن معطوف کرد.

وی بابیان اینکه با حفظ حجاب و رعایت عفاف نگاه آلوده به زنان نمی‌شود، افزود: اگر زنان جامعه عفیفه و محجبه باشند فطرت مردانگی اجازه به تعدی و تجاوز به حریم زنانگی نمی‌کند.

این بانوی محجبه و طلبه با انتقاد از وضعیت بدحجاب در جامعه، گفت: نباید در امربه‌معروف کوتاهی کرد و زنان محجبه حتی با یک نگاه هم که شده باید امربه‌معروف و همان تأکید بر باحجابی و عفیفه بودن کنند.

رمضان پور با اشاره به حرکت روبه‌زوال حجاب در جامه، بیان کرد: متأسفانه حیا در جامعه رو به انحلال و بی‌غیرتی مردان در حال رواج و توسعه است.

فاطمه رضازاده بانوی دیگر از جامعه زنان محجبه گیلان حجاب را مصونیت از بسیاری از گناه‌ها دانست و گفت: برخلاف تصور بسیاری از افراد که به ما می‌گویند حجاب دست‌وپا گیر است و نمی‌توان در جامعه حاضر شد، بنده سال‌ها است که در جامعه باحجاب حاضر می‌شوم و هیچ محدودیتی هم ندارم.

وی بابیان اینکه خانواده و والدین و به‌خصوص مادر نقش اول و به سزا در باحجاب کردن دختران دارند، افزود: در خانواده دو فرد وجود دارند که با دو عنصر اصلی یعنی غیرت پدرانه و برادرانه و حیا مادرانه و خواهرانه می‌توانند در باحجاب کردن و عفیفه کردن دختران سهیم باشند.

این بانوی محجبه گیلانی که سال‌ها در مدارج دانشگاهی کشور به تحصیل پرداخته گفت: اگر خانواده‌ای نتوانست فرزندان خود را باحجاب و عفیفه به جامعه بیاورد تازه مسئولان باغیرت جامعه باید اقدامات لازم را انجام دهند.

رضازاده همچنین با اذعان به اینکه نمی‌توان حجاب را به یک ارگان و دو ارگان نسبت داد، گفت: اگر سرانگشتی حساب کنیم بیش از 20 دستگاه فرهنگی در کشور وجود دارد که ملزم به سکان‌داری در حوزه عفاف و حجاب هستند.

مائده شاه عنایتی از دیگر دختران دانشجو است که در علوم فقه و مبانی حقوق تحصیل‌کرده وب به‌زودی فارغ‌التحصیل می‌شود.

وی عفت را فراتر از حجاب می‌داند و اظهار می‌کند، سرمنشأ عفت زنان و دختران در حیای آن‌ها است.

این دانش‌آموخته فقه و مبانی حقوق که خود محجبه است گفت: متأسفانه روزبه‌روز بی‌بندوباری زیاد شده و هیچ‌کسی توجه کافی نسبت به آن ندارد.

شاه عنایتی با تأکید بر حل ریشه‌ای مشکل حجاب در جامعه گفت: مسئله حجاب با چماق و دستبند حل نمی‌شود بلکه باید حجاب را در خانواده‌ها و پرداختن به امور فرهنگی دست کرد.

وی با تأکید بر اینکه هیچ‌کسی تاکنون از روی زور حجاب را نپذیرفته، افزود: بسیاری از دختران جامعه فواید حجاب را می‌دانند اما چون عوامل محیطی ازجمله رفقا و خانواده الزام عملی به رعایت حجاب ندارند چادر و حتی لباس در خصوص زنان را نمی‌پوشند.

این دانش‌آموخته دانشگاه گفت: باید موضوع حجاب در کشور و جامعه ما که دایه دار اسلام ناب محمدی (ص) است ریشه‌ای حل شود و نباید امر عظیم حجاب به هفته‌ها و همایش‌ها معطوف شود.

راضیه قادری یکی دیگر از بانوان محجبه گیلانی در گفتگو با خبرنگار فارس در رشت منظور از عفاف و حجاب را مشخص شدن حدود زن در اجتماع برشمرد و اظهار کرد: زن باید در پوشش و رفتار یک الگوی مشخصی را داشته باشد و روی آن مقاومت و ایستادگی کند.

وی بابیان اینکه نباید با هر ضدیتی زنان و دختران جامعه از حجاب و عفاف فاصله بگیرند، افزود: درست است که حجاب در جامعه فعلی مظلوم و غریب است اما نباید افراد دغدغه‌مند دست از کار بکشند.

این بانوی محجبه که سال‌ها در امر تبلیغ و کار فرهنگی تلاش می‌کند، گفت: اگر خانواده‌ای تمام قوانین و مقررات در چارچوب اسلام را رعایت کنند فرزندان آن‌ها صد درصد مذهبی بار خواهند آمد و یقینِ فرزندانشان عفیفه و محجبه خواهند شد.

قادری بابیان اینکه جنین فرزندانی دچار لغزش نمی‌شوند، بیان کرد: علاوه بر اینکه این فرزندان در ادامه زندگی دچار لغزش نمی‌شوند بلکه بااخلاق خود چند نفر را به سمت حجاب جذب می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه تربیت باید رکن اساسی و دغدغه همه مادران فاطمی صفت باشد، گفت: کسانی که مسئولیتی در فرهنگ‌سازی جامعه دارند باید فرهنگ دینی مذهبی را گسترش دهند و در بدحجابی جامعه با سکوتشان هم‌نوا نشوند.

با بررسی دغدغه‌ها و دل‌مشغولی‌ها زنان محجبه و عفیفه جامعه استنباط می‌شود زنان و دختران عفیفه جامعه علاوه بر اینکه از وضعیت حجاب در جامعه راضی نیستند بلکه بر تربیت دختران و زنان در خانواده‌ها تأکیددارند.

خانواده ابتدایی‌ترین و اولین تشکل اجتماعی است که تمامی رفتار اعضای آن بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند و با بسط و تعمیم دادن رفتارهای خانواده‌ها در جامعه، به نسبت می‌توان رفتار خوب یا بد را در جامعه مشاهده کرد.

آنچه مورد تأکید همگان در برقراری حجاب و عفاف جامعه است غیرت در مردان و حیا در زنان جامعه است که خانواده‌ها باید به‌صورت جدی این دو را موردتوجه خود قرار دهند.

مسئولان جامعه هم نباید منتظر بمانند تا بی‌حجابی در جامعه افسارگسیخته پیش برود و ضرورت دارد تا اهرم‌هایی برای مقابله با این ضد ارزش در پیش گیرند.

مسئولان نظام از دولت و مجلس و قضائیه گرفته تا خانواده‌ها باید به امر حجاب و عفاف در جامعه نقش پررنگی داشته باشند و باید سازمان و یا نهاد متولی حجاب و عفاف در کشور تشکیل شود.

اکنون قریب به 30 نهاد و دستگاه در امر فرهنگ‌سازی جامعه تلاش می‌کنند اما چون جزیره‌ای عمل می‌شود هیچ‌کدام نتیجه قابل قبولی نمی‌گیرند و آنچه دراین‌بین بر جای می‌ماند تحمیل هزینه‌هایی است که بر نظام و انقلاب وارد می‌شود.

منبع: فارس

 

کد مطلب: 29384

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر