معاون فنی و عملیاتی اورژانس کشور در گیلان:

غرق‌شدگی از عوامل شایعه مرگ‌ومیر در کشور است

معاون فنی و عملیاتی اورژانس کشور گفت: متأسفانه غرق‌شدگی از عوامل شایعه مرگ‌ومیر در کشور است و مردان بیشتر از زنان به‌این‌علت فوت می‌کنند.

غرق‌شدگی از عوامل شایعه مرگ‌ومیر در کشور است

گیلان خبر: حسن نوری ساری روز پنجشنبه در همایش ملی پیشگیری از غرق‌شدگی در دهکده ساحلی بندرانزلی اظهار کرد: برگزاری چنین همایش‌هایی نقش مؤثری در کاهش آمار غرق‌شدگی دارد. وی افزود: متأسفانه غرق‌شدگی در سنینی که تأثیرگذار است شیوع بیشتری دارد و شیوع غرق‌شدگی با تصادفات رانندگی منجر به فوت نسبت نزدیکی دارد.

نوری با اعلام اینکه آمار غرق‌شدگی منجر به فوت در کشور ایران زیاد است خاطرنشان کرد: سالانه ۳۷۹ هزار نفر در دنیا جان خود را به علت غرق‌شدگی از دست می‌دهند که نیمی از آن‌ها سنشان کمتر از ۲۵ سال است که جزو سنین ارزشمند زندگی است.

معاون فنی و عملیاتی اورژانس کشور بابیان اینکه به لحاظ جنسی آمار فوت شدن براثر غرق شدن در مردان بیشتر از زنان است گفت: خانم‌ها ریسک‌پذیری کمتری دارند و احتیاط بیشتری می‌کنند و به همین علت مرگ‌ومیر در زنان به علت غرق شدن کمتر از مردان است.

نوری افزود: طبق گزارشات پزشکی قانونی حدود 50 درصد عوامل فوت ناشی از تروما ترافیک و ۲/۵ درصد تروما فوت به علت غرق شدن است و سیر غرق شدن در کشور نزولی است که این آمار چندان قابل‌قبول نیست.

وی با تأکید بر اینکه بر اساس یکسری آموزه‌های پیشگیرانه می‌توانیم آمار غرق‌شدگی را کاهش دهیم اذعان کرد: بر اساس آمار در موضوع مرگ‌ومیر براثر غرق شدن سیر نزولی در کشور داریم اما در موضوعات دیگر شاهد افزایش هستیم.

معاون فنی و عملیاتی اورژانس کشور در خصوص کمپ‌های طرح سالم‌سازی اظهار کرد: در گیلان با توجه به تلاش‌هایی که ۱۱۵ استان انجام داده است رشد خوبی در خصوص طرح سالم‌سازی دریا انجام‌شده است و به همین نسبت شاهد مرگ کمتری نیز بوده‌ایم. نوری در خصوص فوریت‌های انجام‌شده در طرح کمپ‌های سالم‌سازی دریا گفت: در سال ۹۰ فوریت‌های انجام‌شده دو هزار و 900 مورد بوده است و این مهم در سال ۹۵ دو هزار و 530 مورد بوده است و درمجموع کاهش قابل‌توجهی نداشته است.

این مسئول با اشاره به مبحث درمان در محل و تعداد اعزام‌ها دراین‌باره در سال ۹۰ تصریح کرد: بحث درمان در محل و تعداد اعزام‌ها به محل در سال ۹۰ تعداد ۷۷ مورد و در سال ۹۵ به ۷۴ مورد کاهش‌یافته است.

معاون فنی و عملیاتی اورژانس کشور با اعلام اینکه استان گیلان ۲۸۸ کیلومتر ساحل دارد گفت: این موضوع می‌تواند مخاطرات فراوانی ایجاد کند و در این راستا باهمت دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سال ۹۵ شاهد حضور ۶۹ درصدی کمپ‌های اورژانس در سواحل استان بوده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه با تمامی اقدامات انجام‌شده و اجرای طرح‌های سالم‌سازی کاهش چشمگیری در مرگ‌ومیر مشاهده نشده است خاطرنشان کرد: غالباً مخاطرات منجر به فوت در داخل دریاها، استخرهای شخصی و در محدوده‌های خارج از طرح سالم‌سازی دریا اتفاق می‌افتد و حدود ۸۳ درصد حوادث مربوط به مناطقی است که توجه کافی به آن نداشته‌ایم.

این مسئول بابیان اینکه در سال‌های ۹۳ لغایت ۹۵ میزان مرگ‌ومیر در اطراف کمپ‌های سالم‌سازی و... روندی ثابت داشته است گفت: اغلب مرگ‌ومیرها براثر غرق شدن در مکان‌هایی اتفاق می‌افتد که طرح‌ها در آنجا متمرکز نشده‌اند.

نوری با اشاره به اینکه یکی از مباحث کلیدی در آمار غرق‌شدگی موضوعات فرهنگی است تصریح کرد: واقعیت این است که مردم تمایل دارند با خانواده‌هایشان جهت استراحت و تفریح به دریا بروند اما به علت وجود برخی از محدودیت‌ها تصمیم می‌گیرند به مکان‌هایی خارج از محدوده طرح سالم‌سازی مراجعه کنند و این موضوع یکی از دلایل افزایش فوت براثر غرق شدن در مکان‌های خارج از طرح دریا است.

این مسئول با تأکید بر اینکه فرهنگ‌سازی در بحث غرق‌شدگی بسیار حائز اهمیت است خاطرشنان کرد: اگر در بحث فرهنگ‌سازی غرق‌شدگی ورود نکنیم هرگز موفق به رفع این مشکل نخواهیم شد.

نوری شایع‌ترین زمان غرق‌شدگی را مربوط به قبل از طلوع آفتاب و یک ساعت قبل از غروب آفتاب دانست و اذعان کرد: در قبل از طلوع آفتاب و یک ساعت قبل از غروب آفتاب طرح سالم‌سازی دریا شروع نشده و آمار غرق‌شدگی در این دو زمان نیز بسیار فراوان است.

وی بابیان اینکه مسئولان باید به‌گونه‌ای عمل کنند که افراد مشتاق به حضور در طرح‌های سالم‌سازی دریا باشند بیان کرد: مرگ‌های گروهی براثر غرق‌شدگی یکی دیگر از مباحث موردتوجه است.

معاون فنی و عملیاتی اورژانس کشور افزود: متأسفانه آموزش‌های لازم به افراد در زمان مواجه با غرق‌شدگی داده نشده و اگر فردی دچار غرق‌شدگی شود افراد دیگر که ناآشنا به موارد غریق نجات هستند نیز وارد دریا شده و این موضوع درنهایت به مرگ گروهی منجر خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه باید به آموزش عمومی توجه شود بیان کرد: بحث آموزش عمومی و فرهنگ‌سازی پاشنه آشیل در مبحث غرق‌شدگی است و یقیناً ارگان‌هایی ازجمله صداوسیما، وزارت بهداشت و... که در این خصوص دارای اندیشه، توان و... هستند می‌توانند بسیار تأثیرگذار باشند.

معاون فنی و عملیاتی اورژانس کشور با تأکید بر اجرای آموزه‌های استاندارد بین‌المللی خاطرنشان کرد: رفع نقاط پرخطر در نقاط ساحلی که بر عهده دهیاری‌ها و شهرداری‌ها است می‌تواند بسیار مؤثر باشد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 29463

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر