پژوهشگر و محقق اقتصادی:

شاهد دوپهلوگویی و ابهام‌افزایی آمریکا هستیم

پژوهشگر و محقق اقتصادی به دوپهلوگویی و ابهام افزایی ها ارکان حاکمیت آمریکا اشاره کرد و گفت: تهدیدهای آمریکا بر روابط اقتصادی ایران و اروپا سایه‌ای گسترده دارد.

شاهد دوپهلوگویی و ابهام‌افزایی آمریکا هستیم

گیلان خبر: غلامرضا خانکشی پور بابیان اینکه از دوسالگی برجام عبور کردیم و ایران از همان ابتدای توافق به تعهدات خود پایبند بوده است، اظهار کرد: علاوه برطرف ایرانی، طرف‌های روسی و چینی و همچنین طرف‌های اروپایی و آمریکایی همواره بر عدم تخلف ایران از تعهدات خود اذعان داشته‌اند.

وی بابیان اینکه کارشکنی‌های طرف آمریکایی و به‌تبع آن عدم همکاری مؤثر طرف‌های اروپایی بر کسی پوشیده نیست، افزود: پس از گذشت دو سال همچنان تحریم‌ها برقرار هستند و تهدیدهای آمریکا بر روابط اقتصادی ایران و اروپا سایه‌ای گسترده دارد.

پژوهشگر و محقق اقتصادی با اشاره به دیدگاه رئیس‌جمهوری مبنی بر اینکه دولت حتی برای آب خوردن هم محتاج برجام بود، گفت: دولت که به برچیده شدن دیوارهای بی‌اعتمادی بین ایران و جهان به‌اصطلاح صنعتی امیدوار بود همچنان شاهد همه گزینه‌ها بر روی میز لیبرال کاپیتالیسم آمریکایی است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه با اذعان به اینکه همچنان شاهد دوپهلو گویی و ابهام افزایی ارکان حاکمیت در آمریکا هستیم، بیان کرد: در این دو سال به میمنت برجام، هیئت‌های اقتصادی و سیاسی پی‌درپی بین ایران و کشورهای پیشرفته صنعتی رفتند و آمدند درحالی‌که حاصل آن‌همه، هواپیماهایی شد برای عکس یادگاری و صادرات منابع خام و ثروت‌هایی شد که بیشتر و ارزان‌تر فروختیم اما بهایش را نتوانستیم به ایران منتقل کنیم.

این محقق اقتصادی با اشاره به قتل‌عام حجاج ایرانی در عربستان، مطرح کرد: پس از برجام به حاجی‌هایمان تجاوز، به ایرانی در مرز ترکیه اهانت، دیپلمات‌هایمان را از کویت اخراج، در دادگاه‌های آمریکا اموالمان را بلوکه و تحریم‌ها را تشدید کردند و مواردی دیگر که از جشن و شادی دو سال پیش طرفداران برجام تجربه ساده‌لوحی رقم‌زده شد و این پرسش که بندهای توافق شده در برجام تا چه حد برد طرف ایرانی را تعریف کرده است همچنان ابهام دارد.

خانکشی پور با طرح این سؤال که آیا گل‌های درخت آفت‌زده برجام به گلابی خواهد نشست یا خیر، افزود: گلابی‌های درخت برجام را در چندسالگی اعتدال می‌توان چید و یا باید برچید؟

وی بابیان اینکه نمی‌توان قطعاً به کسانی که پیش‌بینی درستی از مذاکره و برجام داشتند، خندید، متذکر شد: به ریش دلواپسان هیچ‌کس نمی‌خندد درحالی‌که می‌توان از برجام تجربه‌ای فراتر از یک توافق کسب کرد.

این پژوهشگر و محقق اقتصادی با تأکید بر اینکه می‌توان موافقت و مخالفت با برجام را در یک تقسیم‌بندی کلی‌تر و مبنایی تعریف و تحلیل کرد، گفت: درواقع مخالفت و موافقت به اصل مذاکره با شیطان بزرگ برمی‌گردد که نگاه به خارج در برابر نگاه به داخل، طراحی توسعه بر پایه سرمایه خارجی در برابر طراحی پیشرفت بر پایه مقاومت و اقتصاد مقاومتی است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه بابیان اینکه از مکانیسم معیوب اعتراض در برجام چیزی قابل‌بیان نیست، افزود: از کلمات مبهم در متن برجام و امکان اقدامات دوپهلو نظیر رفع ظاهری تحریم و تهدید شرکت‌های طرف معامله با ایران توسط امریکا، از عبور توافق کنندگان از خطوط قرمز مقام معظم رهبری، از ناتوانی امیدواران و اعتدال‌گرایان از دفاع از برجام، از تغییر لحن مسئولین این توافق نمی‌گوییم بلکه ما از یک تجربه برای تکرار نشدن تاریخ و مذاکرات بعدی و احتمالاً برجام های بعدی می‌گویم.

خانکشی پور با تأکید بر اینکه رمز موفقیت ما در همدلی و اتحاد ملی است، گفت: دقت در قول و فعل رهبری و همچنین در اعتماد به‌نظام اسلامی و اطاعت از ولایت امری است که باید نسبت به آن توجه کافی داشت.

وی با اشاره به اینکه اگر هزینه‌ای که برجام برای کشور و ملت داشت به یک تجربه بزرگ ملی گره بخورد و تعلقات حزبی و گروهی و جناحی مانع حق اندیشی و حق‌گویی نگردد، آنگاه تاریخ قبل نخواهد شد، گفت: برجام نیز با چنین نگاهی با دستاوردی حداقلی چراغ راه آینده خواهد شد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 30149

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر