مدیرکل گمرک شهرستان آستارا خبر داد

صادرات 100 هزار تن کالای غیرنفتی از مرز آستارا

مدیرکل گمرک شهرستان آستارا از صادرات 100 هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش 53 میلیون دلار از مرز زمینی گمرک این شهرستان طی چهار ماه گذشته خبر داد.

صادرات 100 هزار تن کالای غیرنفتی از مرز آستارا

گیلان خبر: رسول امیدی ظهر امروز در جمع خبرنگاران این شهرستان از صادرات 100 هزار تن کالای غیرنفتی به ارزش 53 میلیون دلار از مرز زمینی گمرک این شهرستان طی چهار ماه گذشته خبر داد و اظهار کرد: این مقدار کالا به کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان صادر شده است.

وی عمده کالاهای صادره شده را محصولات کشاورزی، مواد غذایی، سیمان، گچ، شوینده‌ها، محصولات شیمیایی، پارچه، صنایع‌دستی، فرش و موکت، لباس، کیف و کفش، مصالح ساختمانی و پلاستیکی، محصولات معدنی و فلزی عنوان کرد.

مدیرکل گمرک شهرستان آستارا با اشاره به کالای وارداتی در این مدت گفت: 86 هزار تن کالا به ارزش 29 میلیون دلار نظیر مواد شیمیایی، چوب، آهن‌آلات، ماشین‌آلات و لوازم برقی از مبدأ گمرک آستارا از طریق کشورهای روسیه، گرجستان و جمهوری آذربایجان وارد کشور شده است.

امیدی از صادرات 30 تن کالا به ارزش 143 هزار دلار در قالب تجارت چمدانی خبر داد و اظهار کرد: عمده کالای صادرات چمدانی از گمرک آستارا به جمهوری آذربایجان شامل مواد غذایی، محصولات کشاورزی و مواد پلاستیکی است.

این مسئول ترانزیت خارجی ورودی کالا در مدت مذکور را 22 هزار تن کالا به ارزش 34 میلیون دلار از طریق گمرک آستارا دانست و خاطرنشان کرد: میزان ترانزیت خارجی ورودی مذکور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن 57 درصد افزایش و به لحاظ ارزش دلاری 22 درصد کاهش داشته است.

مدیرکل گمرک شهرستان آستارا عمده کالای ترانزیت خارجی ورودی را لوازم چوبی، فرآورده‌های نفتی، پنبه، الیاف مصنوعی، شمش آهن، مس، پشم‌شیشه و ورق آهن بیان کرد و افزود: این مقدار کالا از کشورهای آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین به مقصد ترکیه، عراق و امارات متحده عربی ترانزیت شده است.

وی میزان ترانزیت خارجی خروجی را 92 هزار تن کالا به ارزش 396 میلیون دلار دانست و گفت: این میزان کالا از قاره‌های مختلف به کشورهای آذربایجان، روسیه، گرجستان و اکراین است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزن 18 درصد و به لحاظ ارزش دلاری 40 درصد افزایش داشته است.

مدیرکل گمرک شهرستان آستارا با اشاره به نوع کالای ترانزیت شده گفت: کالای ترانزیت شده شامل لوازم برقی، مصالح ساختمانی، گچ، سیمان، ظروف شیشه‌ای، لباس، محصولات کشاورزی، لوازم بهداشتی، خودروی سواری، مبلمان و ماشین‌آلات بوده است.

امیدی تعداد مسافران ترددکننده از مرز زمینی آستارا در مدت مذکور را 249 هزار و 860 نفر اعلام کرد و افزود: آمار مسافران ترددکننده نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ مسافران خروجی هفت درصد به لحاظ مسافران ورودی هشت درصد افزایش داشته است.

مدیرکل گمرک شهرستان آستارا با اشاره به کاهش 9 درصدی درآمد عمومی اداره‌ کل گمرک این شهرستان در چهار ‌ماهه نخست سال جاری خاطرنشان کرد: درآمد گمرک آستارا در این مدت 126 میلیارد و یک میلیون ریال بوده است.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 30238

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر