مشاور رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور:

بازار ایران سال‌ها است به بیماری قاچاق دچار شده است

مشاور رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور بابیان اینکه بازار ایران سال‌ها است که به بیماری قاچاق مبتلا شده، گفت: کسانی که در بودجه کشور نیستند آدرس قاچاق کالا را بدهند چون آمار و ارقام دولت در واردات کالا به کشور معلوم است.

بازار ایران سال‌ها است به بیماری قاچاق دچار شده است

گیلان خبر: ایرج ندیمی با اشاره به اینکه از سال 79 تا 80 در پرونده قاچاق، اطلاعاتی را به‌صورت مختلط دریافت کرده‌ایم، اظهار کرد: حد و اندازه واردات کالاهای قاچاق به داخل کشور هیچ‌گاه به‌اندازه کافی رصد نشده است.

وی با اشاره به کوچک نمایی و درعین‌حال بزرگنمایی قاچاق توسط برخی‌ها، افزود: در بیان بزرگنمایی‌ها و کوچک نمایی‌ها آدرس‌های مشخصی موجود نیست اما برخی‌ها به لحاظ وجود آثار قضاوت‌هایی دارند.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه در فضای رکود و فروش برخی‌ها قاچاق کالا انجام می‌دهند، گفت: موضوع خریدوفروش مجموعاً با عدم رونق روبرو است که آن‌هم به دلیل تغییر نگاه مردم ایران است.

عضو اسبق کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اذعان به اینکه بازار ایران سال‌ها است که به بیماری قاچاق دچار شده است، خاطرنشان کرد: بخش عمده‌ای از موضوع قاچاق مربوط به خود مردم است چون مردم نسبت به موضوع پس‌انداز، خریدوفروش تغییر روش داده‌اند.

ندیمی بابیان اینکه بسیاری از مبادی در کشور را خودمان رسمی کرده‌ایم، گفت: باید اجازه داد تا مقداری از کالاهای اساسی موردنیاز از بازارچه‌های مرزی وارد شوند اما نمی‌توان حد و اندازه واردات را کنترلی برایش قائل شویم.

مشاور رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور بابیان اینکه در راستای ترویج قاچاق متأسفانه بازارچه‌های مرزی گشایش‌یافته‌اند، گفت: علاوه بر اینکه بازارچه‌های مرزی برای ورود کالاهای قاچاق وجود دارد تقاضاهای جدیدی نیز برای بازگشایی بازارهای مرزی موجود است.

عضو اسبق کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر گفته می‌شود قاچاق کالا در حد کوله بری نیست پس حتماً دستگاهی است چون قوه مجریه اعداد و ارقامش معلوم است و واردات قاچاق را انجام می‌دهد.

ندیمی بابیان اینکه باید کسانی که در بودجه کشور نیستند آدرس قاچاق کالا در کشور را بدهند، اظهار کرد: تمامی ورودی کالاها و خروجی آن‌ها در ادارات دولتی ثبت اموال می‌خورد و نمی‌توان خریدی را در دولت انجام داد که معلوم نباشد.

نماینده سابق مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه آدرس‌های نامعلوم از قاچاق کالا بیانگر این است که یا آدرسی وجود ندارد و یا برخی‌ها نمی‌خواهند آدرس روشن و دقیقی ارائه کنند تصریح کرد: آدرس دستگاه قوه مجریه کاملاً معلوم است و کسانی که نمی‌خواهند آدرس دقیقی از قاچاق کالا بدهند نمی‌خواهد موضوع قاچاق کالا را ساماندهی کنند.


منبع: فارس

 

کد مطلب: 30508

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر