افزایش 36 درصدی کشف پرونده‌های جرائم سایبری در گیلان

فرمانده انتظامی استان گیلان از افزایش 36 درصدی کشف پرونده‌های جرائم سایبری در استان ، خبر داد.

افزایش 36 درصدی کشف پرونده‌های جرائم سایبری در گیلان

گیلان خبر: سردار محمدرضا میرحیدری بابیان اینکه پرونده‌های ورودی حوزه فتا در سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 64 درصد افزایش داشته است اظهار کرد: هتک حیثیت و نشر اکاذیب با 39 درصد، مزاحمت اینترنتی با 25 درصد، برداشت اینترنتی غیرمجاز حساب‌های بانکی با 18 درصد، مهم‌ترین جرائم سایبری استان در سال جاری هستند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

وی با تاکید بر اینکه کشف پرونده‌های حوزه فتا در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 36 درصد افزایش داشته است، خاطرنشان کرد: 82 درصد متهمانی که به دستگاه قضایی معرفی‌شده‌اند را مردان و 18 درصد زنان، تشکیل می‌دهند.

فرمانده انتظامی استان گیلان بابیان اینکه میانگین سنی متهمان اینترنتی گیلان 18 تا 35 سال 69 درصد، 36 تا 45 سال 13 درصد، 46 سال به بالا 15 درصد است، اظهار کرد: 47 درصد بزهکاران اینترنتی که به دستگاه قضایی معرفی‌شده‌اند، دارای تحصیلات عالی دانشگاهی بودند.

میرحیدری با اشاره به اینکه انگیزه متهمان اینترنتی در گیلان 47 درصد ضد اخلاقی، 21 درصد انتقام‌جویی، تسویه‌حساب‌ها و رقابت‌های شغلی،16 درصد کسب منافع مالی و 16 درصد متفرقه (شامل سرگرمی، کنجکاوی، اثبات توانایی‌ها) بوده است، بیان کرد: 72 درصد مجرمان شناسایی‌شده در حوزه فضای سایبر از ابتدای سال جاری تاکنون از اپلیکیشن‌های اجتماعی موبایلی برای ارتکاب بزه استفاده کرده‌اند.

این مقام ارشد انتظامی با یادآوری اینکه شهروندان باید در انتخاب پیام‌رسان‌های موبایلی شرکت‌های بیگانه و استفاده از خدمات آن‌ها، محرمانگی و امنیت اطلاعات شخصی را جدی بگیرند، افزود: شهروندان در ارتباط، انتشار و اشتراک مطالب، تقوای رسانه‌ای را رعایت کنند.

میرحیدری با اشاره به لزوم استفاده از نرم‌افزارهای پیام‌رسان ایرانی از سوی شهروندان و لزوم وسواس به خرج دادن مردم در دوستی‌های فضای مجازی از شهروندان خواست در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام‌رسان‌های موبایلی مراتب را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir یا ایمیل این پلیس به نشانی Gfata@police.ir گزارش کنند.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 30993

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر