رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان:

مصوب بودجه گیلان 840 میلیارد تومان است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با اشاره به اینکه مصوب بودجه گیلان، 840 میلیارد تومان است گفت: دولت دوازدهم چاره‌ای ندارد که پروژه‌های نیمه‌تمام را تعیین تکلیف کند و به همین دلیل هم مجاز به این نیستیم که بیش از 10 درصد بودجه را به پروژه‌های جدید اختصاص بدهیم.

مصوب بودجه گیلان 840 میلیارد تومان است

گیلان خبر: کیوان محمدی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اشاره به روند اختصاص بودجه 96 به دستگاه‌های اجرایی استان گیلان اظهار کرد: با توجه به آغاز برنامه ششم از سال 96، در بودجه امسال تغییراتی نسبت به سیستم بودجه‌ریزی در سال‌های گذشته ایجادشده است.

وی با اشاره به اینکه برنامه ششم توسعه از امسال به مدت پنج سال بر بودجه‌ریزی و سایر برنامه‌های کشور سایه خواهد افکند تصریح کرد: سال گذشته بودجه عمرانی استان گیلان 546 میلیارد تومان بود و امسال این بودجه به حدود 840 میلیارد تومان رسیده است و این افزایش بودجه به خاطر سهمی است که استان‌ها از بودجه کل دریافت کرده‌اند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان بابیان اینکه درگذشته معمولاً حدود هفت درصد از بودجه کل در اختیار استان‌ها قرار می‌گرفت و مابقی به وزارتخانه، بخش‌ها و سازمان مرکزی در سطح ملی اختصاص می‌یافت بیان کرد: اما امسال حدود 30 درصد از بودجه ملّی را به استان‌ها اختصاص دادند که نویدبخش بازتر بودن دست مدیران استانی نسبت به سال‌های گذشته است و این امیدواری وجود دارد که بتوانیم در آینده نزدیک نقش مؤثرتری را در توسعه استان ایفا کنیم.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته مصوب بودجه گیلان، 304 میلیارد تومان بود خاطرنشان کرد: در پایان سال 95 عملکرد ما 350 میلیارد تومان شد و این به دلیل اضافاتی بود که در طول سال به بودجه هزینه‌ای تعلق گرفت.

وی افزود: امسال این بودجه به 377 میلیارد تومان ارتقا پیدا کرد که تقریباً 4.3 بودجه کل است. با توجه به درصد جمعیت استان که 3.2 جمعیت کشور است نشان می‌دهد که بودجه هزینه‌ای خوبی در سطح ملی داریم و جز ده استان کشور هستیم.

محمدی با اشاره به اینکه دولت در سال 96 تاکید به برگزاری جلسات هفتگی دارد افزود: ما در سال 95 حدود 14 جلسه برگزار کردیم که باید قانوناً ماهی یک جلسه داشته باشیم.

وی با اذعان به اینکه امسال با تاکید استاندار تاکنون 10  جلسه برگزار کردیم بیان کرد: حاصل این 10 جلسه از 86 پروژه‌ای که در سال 96 به‌صورت ملی ارائه می‌شود ما 11 پروژه داریم و در سال گذشته هم  بیش از 50 پروژه استانی در ستاد مقاومتی مصوب کردیم این علاوه بر آن 83 پروژه‌ای بود که به‌صورت ملی به ما ابلاغ‌شده بود در داخل استان اقدام کردیم.

محمدی با اشاره به بودجه هزینه‌ای استان گیلان افزود: این بودجه 216 میلیارد و 500 میلیون تومان حقوق است که به کارکنان دولت تعلق می‌گیرد و چیزی حدود 160 میلیارد تومان نیز صرف سایر خدمات مانند هزینه آب، برق، تلفن، گاز و... می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان  با اشاره به اینکه هماهنگی خوبی در سطح خوب استان است گفت: آرامش و امنیت خوبی در استان داریم که این آرامش زمینه را برای کارهای اقتصادی و سایر برنامه‌ها فراهم کرده است و امیدواریم که امسال با اتمام پروژه‌های که در سال 95 آغازشده‌اند بتوانیم پروژه‌های جدیدی را افتتاح کنیم.

وی بابیان اینکه طرح‌های اولویت‌دار در استان گیلان طرح‌های کشاورزی و گردشگری هستند، گفت: تصویب 86 طرح جدید در سال جاری علاوه بر 121 طرح اولویت‌دار سال 95 است و از این تعداد، 11 طرح مصوب در گیلان داریم که عمدتاً در زمینه گردشگری، اقتصاد دریا محور، پرورش ماهی در قفس و بوم گردی است.

وی در خصوص میزان تخصیص بودجه سال 95 گفت: بودجه کشور رابطه مستقیمی با درآمدهای نفتی دارد و  تحقق بودجه سالانه ما منوط به این است که وضعیت نفت در دنیا به چه شکل می‌شود. اگر قیمت نفت افزایش یابد وضعیت بودجه کشور نیز خوب خواهد بود.

وی افزود: خوشبختانه بعد از احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تاکنون برگشت بودجه عمرانی در گیلان نداشتیم جز اینکه مطابق قوانین اجازه خرج کردن نداده باشند و بودجه هزینه‌ای نیز به‌صورت کامل در دستگاه‌ها جذب‌شده و برگشت ندارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان در خصوص ابلاغیه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به دستگاه‌های اجرایی، گفت: معاون اول رئیس‌جمهور به‌عنوان رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در سال 95 به‌طورجدی پیگیر مسئله بود و لذا از 200 طرح اعلام‌شده به ستاد فرماندهی، 121 طرح اولویت‌دار شناخته شد که از این تعداد، 83 طرح دارای برش استانی است و این 83 طرح در گیلان با جدیت موردتوجه قرار دارد.

دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی در گیلان افزود: دولت یازدهم و احتمالاً دولت دوازدهم چاره‌ای ندارد که پروژه‌های نیمه‌تمام را تعیین تکلیف کند و به همین دلیل هم مجاز به این نیستیم که بیش از 10 درصد بودجه را به پروژه‌های جدید اختصاص بدهیم یعنی 90 درصد بودجه ما باید هزینه پروژه‌هایی شود که در سال‌های قبل کلنگ خورده است.

وی افزود: بعضی از این پروژه طبق ماده 27 که دولت دست ما را باز گذاشته است باید به بخش خصوص واگذار شود حتی اگر بخش دولتی آن را به پایان برساند مدیریت بعدی امکان‌پذیر برای بخش دولتی نیست. ما از بخش خصوص دعوت می‌کنیم که از تمام پروژه‌های نیمه‌کاره ما بازدید داشته باشند و برای ما و استانداری پیشنهاد  بیاورند که به‌اصطلاح اگر می‌توانند در این پروژه‌ها با ما مشارکت داشته باشند و یا به‌نوعی پروژه‌ها را با واگذاری ما تحویل بگیرند.

وی بابیان اینکه 90 درصد بودجه باید برای پروژه‌هایی که درگذشته کلنگ احداث آن خورده است هزینه شود گفت: در حدود چهار هزار پروژه کوچک و بزرگ در استان داریم که پروژه‌های بزرگ بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با اشاره به اینکه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی زیر نظر استاندار علاوه بر ستاد فرماندهی، 9 زیرمجموعه به‌صورت کمیته وجود دارد بیان کرد:  نتیجه این همکاری رونق فضای کسب کار است و این برحسب تحقیقات پژوهش‌های مجلس گفته‌شده که چند سال پی‌درپی فضای کسب‌وکار در گیلان مناسب است و شرایط مناسبی برای سرمایه‌گذاران فراهم‌شده است.

محمدی در زمینه طرح آمایش سرزمین گفت: آمایش سرزمین نقش به‌ویژه در توسعه دارد، کل استان‌های کشور و آمایش ملی ما دچار این معضل است و ما باید یک آمایش  ملی داشته باشیم که جایگاه گیلان در آن مشخص شود یعنی استراتژی مشخص شود که مثلاً گیلان استان کشاورزی است و استان گردشگر پذیر ایست و مبتنی بر تجارت است و باید توسعه پیدا کند.

وی با اشاره به مشارکت دانشگاه گیلان و دانشگاه شهید بهشتی طرح آمایش سرزمین تصریح کرد: طرح آمایش ما در سال گذشته به پایان رسید و آمایشی که توسط دانشگاه گیلان انجام دادیم بر اساس آمارها سال 90 بود که امسال داریم تجدیدنظر می‌کنیم و امیدواریم تا انتهای پاییز یا اواسط زمستان طرح آمایش گیلان به‌طور کامل به پایان برسد.

محمدی افزود: در قانون ششم توسعه همه استان‌ها موظف هستند که در اول سال 96 حتماً طرح آمایش خود را ارائه دهند و ما با توجه به اینکه بهترین تیم را انتخاب کردیم تا برای آینده گیلان یک کار بزرگی را انجام دهیم که تکلیف همه مدیران و مردم و سرمایه‌داران مشخص شود که در گیلان در کجا می‌شود سرمایه‌گذاری کرد.

وی افزود: استان گیلان بسیار استان پیچیده‌ای است و معضلات محیط‌زیستی دارد که دیگر استان‌ها ندارند و نه‌فقط در سطح منطقه و بلکه این سخت‌گیری‌ها در سطح ملی است.

محمدی  بابیان اینکه گیلان، مازندران و گلستان نگین انگشتری ایران هستند گفت: ما اگر مواظب  ثروت خدادادی که خداوند در محیط‌زیست به ما داده نباشیم، فردای قیامت باید پاسخگو باشیم.

وی با تأکید بر اینکه اقتصاد گیلان، اقتصاد رو به رشد و شکوفایی است گفت: منطقه آزاد انزلی ظرفیت بسیار خوبی را برای منطقه ایجاد خواهد کرد و راه‌آهن قزوین- رشت-انزلی-آستارا می‌تواند گیلان را به یک‌قطب تجاری نه‌فقط در کشور بلکه در منطقه تبدیل کند و راه جدیدی برای کشور و شرق و غرب جهان باشد و امیدواریم مدیران بتوانند با چنین رویکردی، مسئله اشتغال را سروسامان بدهند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 30995

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر