مشاور روابط اتاق بازرگانی گیلان با روسیه:

مناطق آزاد ابزاری قدرتمند برای جذب سرمایه‌گذار خارجی است

مشاور روابط اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان با روسیه مناطق آزاد را ابزاری قدرتمند برای جذب سرمایه‌گذار خارجی برشمرد و گفت: دولت برای توسعه صادرات به کشورهای cis منطقه آزاد انزلی را تقویت کند.

مناطق آزاد ابزاری قدرتمند برای جذب سرمایه‌گذار خارجی است

گیلان خبر: سید جلیل جلالی فر بابیان اینکه مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی به تقویت مناطق آزاد تأکید کرده‌اند، اظهار کرد: مناطق آزاد یکی از ابزارهای قوی اقتصادی در دولت ایران و همه دولت‌های جهان است.

وی بابیان اینکه مناطق آزاد ابزاری قدرتمند برای جذب سرمایه گزار و صادرات است، افزود: متأسفانه بعضی از سازمان‌های دولتی منافع ملی را فدای منافع صنفی و تعاونی‌های درون‌سازمانی خودکرده و در مسیر توسعه زیرساختی تنها منطقه آزاد فعال در دریای خزر کارشکنی‌ها و مقاومت می‌کنند و بازار را در کشورهای هدف تقدیم رقبا می‌کنند.

مشاور روابط اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گیلان با روسیه گفت: طی چند سال اخیر منطقه آزاد انزلی شاهد ایجاد منابع داخلی و جذب سرمایه گزاری بخش خصوصی داخلی و خارجی بوده که این موفقیت‌ها تائید کننده موقعیت استراتژیکی منطقه آزاد انزلی بوده است.

جلالی فرد با بیان اینکه مدیریت پویا و پرسنل پرانگیزه سازمانی با درک صحیح از اهداف اقتصادی توانسته‌اند بالغ‌بر 750 میلیارد تومان در ایجاد زیرساخت‌ها هزینه کنند، تصریح کرد: این کار در شرایط رکود اقتصادی در کشور مثال‌زدنی و نماد مدیریت برتر بوده و بیانگر موقعیت برجسته منطقه آزاد انزلی در گیلان است.

وی با اذعان به اینکه اگر در این راستا کارشکنی نشود شاهد رشد قابل‌توجه در جذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی خواهیم بود، خاطرنشان کرد: در طی یکی دو سال اخیر به دلیل حاکم بودن تفکر ناکارآمد مدیریتی در سازمان بنادر و کشتیرانی با کارشکنی‌ها در تکمیل و راه‌اندازی و اتصال جاده ریلی در این بندر مواجه بوده‌ایم.

مشاور روابط اتاق بازرگانی گیلان با روسیه بابیان اینکه بندر کاسپین با آبخوری ۹ متری می‌تواند در حمل‌ونقل دریایی و جذب کالاهای ترانزیتی بسیار مؤثر باشد، تصریح کرد: چون کاسپین عنوان منطقه آزاد را دارد زمینه جذب سرمایه‌های خارجی مخصوصاً کشورهای همسایه به‌ویژه روسیه را به خود جلب کند.

جلالی فر بابیان اینکه در حال حاضر بیش از 300 شرکت خارجی در منطقه آزاد به ثبت رسیده و از اتاق بازرگانی نیز کارت فعالیت دریافت کردند، بیان کرد: سرمایه‌گذاران به امید راه‌اندازی کامل بندر کاسپین و اتصال خط ریلی به آن هستند و بدون شک افتخارات اقتصادی و صادرات و به دنبال آن زمینه اشتغال را در استان فراهم خواهد شد.

مشاور روابط اتاق بازرگانی گیلان با روسیه با تأکید بر اینکه فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران خارجی منتظر زیرساخت‌های لازم هستند، گفت: جرثقیل‌ها و تجهیزات بندری باید در کاسپین نصب و خط راه‌آهن به بندر کاسپین منطقه آزاد وصل شود و باید مطمئن باشیم که حضور سرمایه‌گذاران بیشتری را در منطقه خواهیم داشت.

جلالی فر بابیان اینکه بزرگ‌ترین بازار هدف ما بازار روسیه است و ترانزیت کالا از آسیای میانه به این کشور و کشورهای اروپای شرقی است، گفت: عبور کالا به مقاصد مذکور قطعاً از راه زمینی و عبور از کشور آذربایجان تبعاتی را در بر خواهد داشت لذا بهتر است برنامه‌های راهبردی خود را بر پایه دریا محور پایدار کنیم.

وی با تأکید بر اینکه باید استراتژی اقتصاد را بر پایه صادرات محور طراحی و اجرا کنیم، افزود: اتصال ریل به کشور آذربایجان مشکلات خاص خودش را دارد و باید با توجه به سرمایه گزاری بندری موجود از مواهب دریای خزر بهره‌مند شویم.

مشاور روابط اتاق بازرگانی گیلان با روسیه با تأکید بر اینکه اقتصاد صادرات محور مدیرانی با درک مفهوم آن می‌خواهد، افزود: نخستین محور برای رونق اقتصاد صادرات محور، فراهم کردن زیرساخت‌ها به‌صورت کامل است.

جلالی فر بابیان اینکه باید عوامل انگیزشی حضور سرمایه‌گذاران را در داخل کشور فراهم کرد، گفت: مناطق آزاد عوامل بسیار مهمی است که می‌تواند برای جذب سرمایه گزاری خارجی انگیزه ایجاد کند.

مشاور روابط اتاق بازرگانی گیلان با روسیه افزود: مناطق آزاد در تمامی سرزمین‌ها معافیت‌های مالیاتی و مزایا دیگر دارد و سرمایه‌گذار می‌داند که اگر در منطقه‌ای به نام منطقه آزاد وارد شوند می‌توانند به سهولت تجارت و سرمایه‌گذاری کند

 

وی با تأکید بر اینکه اگر دولت واقعاً به دنبال ایجاد رونق و توسعه صادرات است باید حضور جدی در بازار هدف کشور روسیه و راه‌اندازی هر چه سریع‌تر کریدور شمال و جنوب را به جدیت دنبال کند، گفت: دولت باید خط ریلی را به بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی که ازنظر زمانی و هزینه زودبازده‌تر است را انجام دهد و جلوی تعلل و تقابل بعضی از سازمان‌های دولتی که باعث حضور رقبای تجاری ما ازجمله اسرائیل در بازار بزرگ روسیه و سایر کشورها می‌شود را بگیرد.

جلالی فر متذکر شد: با توجه به اینکه تعداد زیادی بندر در شمال کشور وجود دارد اما تنها 303 میلیون دلار در سال ۲۰۱۶ به کشور بزرگ روسیه صادرات داشتیم.

مشاور روابط اتاق بازرگانی گیلان با روسیه گفت: به دلیل عدم درک صحیح از بازار بزرگ ‌روسیه و تقابل‌های صنفی سازمانی، بازار روسیه را در اختیار دشمن اعتقادی‌مان یعنی اسرائیل گذاشته‌ایم.

وی بابیان اینکه در سال ۲۰۱۶ حجم مبادلات تجاری اسرائیل با روسیه کاهش داشته و دشمن دیرینه ما سه برابر کشور ما به روسیه صادرات انجام داده است، افزود: اسرائیل تنها با دو بندر توانسته سه برابر ما به روسیه صادرات انجام دهد و آن‌هم از سوی دریای مدیترانه این اتفاق یک فاجعه تجارتی برای ما محسوب می‌شود.

جلالی فر بابیان اینکه ما در سبقت گرفتن در صادرات به روسیه موفق نبودیم و این شکستی برای ما به‌حساب می‌آید، افزود: درست است نسبت به سال قبل ایران در صادرات به روسیه 13 درصد رشد داشته اما نمی‌توانیم اعلام کنیم که موفقیت حاصل‌شده است.

وی خاطرنشان کرد: دولت باید به‌صورت واقعی و عملی به نظرات و پیشنهادات و راهنمایی‌های بخش خصوصی توجه کنند و نظرات کارشناسان شاغل در سازمان‌ها عملاً ثابت کرد که کارآمد نبوده است نمونه بارز آن نظریه‌های غیر کارشناسی و تقابل و تعلل با راه‌اندازی بندر کاسپین منطقه آزاد انزلی و عدم اتصال راه‌آهن به آن است.

مشاور روابط اتاق بازرگانی گیلان با روسیه با تأکید بر اهتمام ویژه مسئولین به اقتصاد ازجمله جهانگیری به‌عنوان فرمانده اقتصاد مقاومتی، گفت: اسرائیل در سال ۲۰۱۶ بالغ‌بر ۱۵۳ میلیون دلار صیفی‌جات به روسیه صادرات کرده ولی متأسفانه کشور ما ۱۰۴ میلیون دلار و کل صادرات اسرائیل به روسیه در همین سال ۷۱۹ میلیون و کشورمان ۳۰۳ میلیون دلار داشته وزارت جهاد و کشاورزی و راه و صنعت و تجارت چه پاسخی دارند؟

جلالی فر با تأکید بر اینکه یکی از راهکارهای مؤثر توسعه و افزایش صادرات تفویض اختیار از حاکمیت مرکزی به استان‌های مرزی است، مطرح کرد: تجار و بخش خصوصی استان‌های مرزی کشورمان هستند که تهدیدها و فرصت‌های تجارت و صادرات را می‌شناسند و با تفویض اختیار منطقه‌ای مسئولین استانی و منطقه‌ای قادر خواهند بود موانع موجود در مسیر صادرات را بردارند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 31288

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر