جشنواره ملی تئاتر خیابانی در لاهیجان برگزار می‌شود

با رونمایی از پوستر رسمی جشنواره ملی تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان این جشنواره آغاز به کار کرد.

جشنواره ملی تئاتر خیابانی در لاهیجان برگزار می‌شود

گیلان خبر: شهردار لاهیجان شامگاه شنبه در مراسم رونمایی از پوستر جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان با تاکید بر اینکه مسائل مادی نباید در کار هنری دخیل باشد اظهار کرد: باید به هنر تئاتر توجه ویژه ای کرد.

سعید آگشته با تاکید بر برگزاری نمایش تئاتر در استان گفت: تئاتر زبان مشترک بین مردم و مسئولین است و می تواند در حوزه آموزش شهروندی نقش بسزایی داشته باشد.

وی از راهیابی 310 اثر به دبیرخانه خبرداد و افزود: از بین این آثار در نهایت 20 اثر منتخب نمایشی برگزیده شدند که در مرحله بازبینی و اجرا قرار دارند.

آگشته بابیان اینکه جشنواره از تاریخ 25 تا 28 مردادماه 96  در لاهیجان برگزار می‌شود تصریح کرد: موضوعات جشنواره امسال موضوعات جشنواره امسال شامل شهروند و فرهنگ ایثار و شهادت، اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، فرهنگ دینی و اسلامی، آگاهی از حقوق شهروندی ، ترویج کتاب خوانی، محیط زیست، شهروند نوجوان، نشاط، باور و مسئولیت پذیری است.

 مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز بابیان اینکه هشتمین دوره تئاتر به 35 استان رسید اظهار کرد: زمانی دغدغه داشتیم که کار تئاتر انجام نمی‌شود، امروز کثرت کارها موجب می‌شود که برخی از نمایش‌ها را کنار بگذاریم.

فیروز فاضلی با تأکید بر اینکه پرداختن به حوزه تئاتر باید از نهاد خانواده شروع شود تصریح کرد: کلمه دیسکو رس را اولین بار داریوش آشوری به گفتمان تبدیل کرد، اندیشه، کنش‌های زبانی و رفتاری تشکیل‌دهنده‌ی فرهنگ هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به 5 اثر در حوزه تئاتر کودک گفت: برخی در خصوص موفقیت تئاتر شهروند دغدغه مند هستند، درحالی‌که تئاتر شهروند به یک کردار تبدیل‌شده است.

فاضلی بابیان اینکه شهروندان باید از شهرداری مطالبه داشته باشند خاطرنشان کرد: این راه رفتنی است ولی مطالبه‌ای است که شهروندان دارند، این مفهوم به یک تفکر و گفتمان غالب تبدیل‌شده است.

وی با اشاره بر اینکه هنر را نمی‌توان مدیریت کرد گفت: هنرمندان خودشان راه را به ما نشان می‌دهند، بنده در شهروند لاهیجان هیچ مسئولیتی ندارم و فقط برای خسته نباشید آمده‌ام.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان بابیان اینکه شهرستان‌های دیگر تمایل به برگزاری تئاتر شهروند دارند گفت: دغدغه سال جدید و شورای جدید این است تا به این دریای هنر بیشتر بپردازد.

فاضلی هدف تئاتر شهروند را درگیر شدن شهروندان با آن دانست و افزود: در تئاتر شهروند تماشاگر خودش درگیر صحنه می‌شود، آرزوی من این است هفته‌ای در کل گیلان به‌عنوان تئاتر شهروند داشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه دولت دوازدهم ملزم به اجرای حقوق شهروندی است بیان کرد: طبیعی است که حقوق شهروندی باید اجرا شود تا مردم حقوق خود را بدانند، باید از چشمه‌هایی به عمق هزاران متر که برای تئاتر گیلان زحمت‌کشیده‌اند در تئاتر استفاده شود.

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 31372

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر