رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان بیان کرد

تولیدبیش ازیک‌میلیون کاه وکلش پس ازبرداشت برنج درگیلان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با اشاره به اینکه ارزش اقتصادی این میزان کاه و کلش حدود 240 میلیارد تومان است گفت: کشاورزان و شالی‌کاران می‌توانند کاه و کلش خود را دسته‌بندی کرده و به‌راحتی به اتحادیه دامداران بفروشند.

تولیدبیش ازیک‌میلیون کاه وکلش پس ازبرداشت برنج درگیلان

گیلان خبر: علیرضا شعبان نژاد امروز در نشست خبری با اشاره به اینکه حدود یک‌میلیون 200 هزار تن کاه کلش بعد از برداشت برنج در مزارع استان گیلان تولید می‌شود  اظهار کرد: ارزش اقتصادی این میزان  کاه  و کلش حدود 240 میلیارد تومان است.

وی بابیان اینکه در گذشته در شهرستان رشت، غرب و شرق گیلان رسم بر این بود که کاه و کلش را آتش می‌زدند گفت: آتش زدن کاه و کلش هم خاک گیاهی داخل مزرعه را از بین می‌برد  و هم آثار زیست‌محیطی را در بر داشت  و هم باعث سلب آسایش همشهری‌ها می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با اذعان به اینکه برخی در مورد آتش زدن کاه و کلش به‌اشتباه فکر می‌کردند بیان کرد: عده‌ای فکر می‌کردند که آتش زدن باعث  مبارزه با آفات  می‌شود و به تقویت زمین کمک می‌کند در حال که گیاه خاکی را از بین می‌برد.

شعبان نژاد بابیان اینکه بازار مناسبی برای کاه کلش فراهم کردیم افزود: کشاورزان و شالی‌کاران می‌توانند کاه کلش خود را دسته‌بندی کرده و به‌راحتی به اتحادیه دامدار بفروشند.

وی افزود: بیش از 200 دستگاه کمباین و دو هزار  و 500 دستگاه دروگر را وارد مزرعه کردیم و با تسهیلاتی که از خط اعتباری  مکانیزاسیون  گرفتیم در سه  گذشته حدود 150 میلیارد تومان  و امسال هم 53 میلیارد تومان برای خرید ماشین‌آلات دادیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با اشاره به جذب خط اعتباری مکانیزاسیون افزود:  حدود 62 درصد جذب داشتیم که رتبه اول کشور را در این زمینه کسب  کردیم.

وی با اشاره به تعداد دستگاه‌های ذخیره کننده کاه کلش افزود: فقط 800 دستگاه بیلر کار بسته‌بندی کاه کلش را  بر عهده دارند و  در کنار دسته‌بندی ذخیره  هم می‌کنند.

شعبان نژاد در رابطه با کشت دوم و پرورش راتون گفت: استان گیلان دارای 238 هزار هکتار مزرعه شالیزاری  است که تنها چهار ماه از سال زیر کشت بوده و هشت ماه آن بلااستفاده است و البته  همه مزارع زیر کشت دوم نمی‌روند و این به  دلیل ضعف کشاورز نیست زیرا در بعضی از مزارع  شرایط آبیاری اجازه نمی‌دهد.

وی با تأکید بر اینکه برنج راتون از برنج اول گران‌تر است بیان کرد:  راتون نیاز به  50 کیلو کود دارد  و با یک آبیاری و  یا باران می‌شود 800 تن راتون  برداشت کرد و کیلویی سه هزار تومان هم گران‌تر از محصول اول بوده و کیفیت و سلامت آن‌هم  به ارگانیک نزدیک‌تر است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان افزود: 150 هزار هکتار از مزارع گیلان ظرفیت راتون گیری دارد و هر هکتار 800 کیلو راتون می‌دهد.

وی با اشاره به احشام سرگردان گفت: با کمک دهیاران و شورای محل شورای کشت را تشکیل دهند  و با کمک شوراهای محلی  دام‌ها را دو ماه دیگر محصور کنند  و این همدلی را ایجاد کنند تا کشاورزان به پرورش راتون  اقدام کنند.

شعبان نژاد افزود: برای برنج در گیلان یک نرخ ریالی و  یک نرخ جنسی وجود دارد  که نرخ جنسی عمدتاً در شرق گیلان  و نرخ ریالی برای سایر نواحی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان تصریح کرد: به ازای 100 کیلو شلتوک کشاورزان می‌تواند سه کیلو برنج سفید و هر 100 کیلو برنج سفید 6 کیلو  برنج سفید را به کارخانه‌دار بدهند و به ازای هر کیلو 250 تومان بگیرند و تمامی کارخانه‌های شالی‌کوبی باید نرخ نامه را در محل خرید نصب کنند.

شعبان نژاد با اشاره به افزایش قیمت مرغ و تخم‌مرغ افزود: استان گیلان روزانه 60 تا 70 درصد تولید مرغ را به سایر استان و خارج  کشور صادر می‌کند اما قیمت مرغ و تخم‌مرغ و کلیه محصولات کشاورزی تابعی از قیمت کشور است و ربطی به استان ندارد و نمی‌شود که ما تولیدکننده هستیم اینجا ارزان باشد.

وی با اشاره به قیمت مرغ افزود: هفت هزار و 500 تومان تا هشت هزار تومان قیمت متعادلی  برای مصرف‌کننده است و اگر قیمت بالای هشت هزار تومان باشد گران است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با اشاره به خرید مرغ منجمد افزود:  در انبارهای گیلان بیش از دو هزار تن مرغ منجمد است و  هرکدام از فروشگاه‌های بزرگ و تعاونی‌های که نیاز مرغ دارند بگویند که ما در اختیارشان بگذاریم و آن‌ها با قیمت پنج هزار و 700 تومان در اختیار مصرف‌کننده قرار بدهند درحالی‌که می‌دانیم مردم ما عادت به مرغ گرم دارند از مرغ منجمد کمتر استقبال می‌کنند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 31895

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر