فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور:

95 درصد از عاملین حریق‌ها انسانی هستند

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه امسال نزدیک به سه‌هزار هکتار حریق داشتیم که یک‌هزار و 500 هکتار آن به استان خوزستان تعلق دارد، گفت: 95 درصد از عاملین حریق‌ها انسانی هستند.

95 درصد از عاملین حریق‌ها انسانی هستند

گیلان خبر: سرهنگ پاسدار قاسم سبزعلی شامگاه روز سه‌شنبه در جریان سفر یک‌روزه خود به این شهرستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یگان حفاظت از منابع طبیعی در حوزه‌های مختلف نظیر قاچاق چوب، حریق، چرای غیرمجاز دام، تخریب، تصرفات و تغییر کاربری فعالیت می‌کند.

وی با بیان اینکه نزدیک به 30 هزار پرونده در سال تشکیل می‌شود که بیش از 70 درصد از پرونده‌های تشکیل شده مربوط به تصرفات غیرمجاز زمین است، تصریح کرد: سالانه نزدیک 300 میلیارد تومان از اراضی ملی کشور رفع تصرف و از دست سودجویان و متصرفین خارج می‌شود.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه سالانه به طور میانگین 18 هزار هکتار از اراضی ملی طعمه حریق می‌شوند که 95 درصد از عاملین حریق‌ها انسانی هستند، خاطرنشان کرد: 17 درصد از حریق‌ها در مناطق جنگلی و بیش از 80 درصد از حریق‌ها در مناطق مرتعی رخ می‌دهد.

سبزعلی با تصریح براینکه امسال نزدیک به سه‌هزار هکتار حریق داشتیم که یک‌هزار و 500 هکتار آن به استان خوزستان تعلق دارد، بیان کرد: با توجه به اقداماتی که در حوزه تأمین، تجهیز و استفاده از سیستم بالگرد در اقصی نقاط کشور انجام شده شاهد کاهش 70 درصدی حریق در بسیاری از استان‌های زاگرسی کشور بودیم.

وی ایران را در کمربند خشک و نیمه‌خشک دانست و گفت: یگان حفاظت از منابع طبیعی کشور در راستای حفاظت و صیانت از انفال الهی، 15 شهید و بیش از 500 مجروح را تقدیم کشور کرده است و امیدواریم لایحه حمایت از محیط‌بانان و جنگل‌بانان در مجلس به سرعت مورد تصویب قرار گیرد.  

سبزعلی با اشاره به اینکه تاکنون اعتبارات خوبی را دریافت کرده‌ایم و پیش‌بینی‌های دولت در سال 96 این است که اعتبار خوبی برای منابع طبیعی در نظر گرفته شود، افزود: در زمان تصدی وزیر دفاع سابق و رئیس سابق سازمان حفاظت محیط‌زیست، 100 میلیارد تومان جهت تأمین و تجهیز منابع طبیعی کنار گذاشته شد.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با تصریح براینکه با متخلفین و متجاوزین عرصه‌های طبیعی به شدت برخورد می‌شود، خاطرنشان کرد: امسال نزدیک 30 نفر از متخلفین حریق در استان‌های خوزستان، کرمانشاه، همدان و ایلام دستگیر شده و اکنون در زندان هستند.

وی جریمه حریق‌های عمدی را تا ده سال و  جریمه حریق‌های غیرعمدی را تا سه سال زندان دانست و گفت: انتظار داریم مردم تخلفات عرصه منابع طبیعی را از طریق کد 1504 اطلاع‌رسانی کنند و مرکز فرماندهی و کنترل یگان‌ها در سراسر کشور آماده دریافت اطلاعات مردم به‌صورت شبانه‌روزی هستند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 32048

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر