عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد:

نیازمند تحقق اقتصاد کشاورزی در وزارتخانه جهاد هستیم

عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد گیلان با تأکید بر اینکه نیازمند تحقق اقتصاد کشاورزی در وزارت خانه جهاد کشاورزی هستیم بیان داشت: باید تولیدات داخل کشور به سمت خودکفایی حرکت کند.

نیازمند تحقق اقتصاد کشاورزی در وزارتخانه جهاد هستیم

گیلان خبر: رضا اخگری بابیان اینکه در اقتصاد کشاورزی همچنان در وضعیت رکود و کمترین بازدهی قرار داریم، اظهار کرد: علیرغم اینکه اقتصاد کشاورزی امنیت غذایی ما را بر عهده دارد اما وضعیت رکودی آن موجب نارضایتی است.

وی با اذعان به اینکه عملاً خودکفایی‌هایی در کشور علیرغم اینکه دارای پتانسیل‌های بالایی در داخل کشور هستیم به وجود نیامده، افزود: یکی از نقاط قوت ایران، اقتصاد کشاورزی آن است که باید مدیران ارشد بتوانند با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام می‌دهند جلوی نوسانات و کمبودها را بگیرند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد گیلان به لزوم ثبات بازار، رضایت تولیدکننده و امنیت مصرف‌کننده با پرداختن به اقتصاد کشاورزی تأکید کرد و گفت: ما انتظار داریم وزیر کشاورزی در حوزه اقتصاد کشاورزی حرفی برای گفتن داشته باشد.

اخگری با اشاره به تلاش‌های وزارت جهاد کشاورزی در راستای مدیریت بهینه مصرف آب با همکاری سایر وزاتخانه‌ها نظیر نیرو خاطرنشان کرد: در دولت یازدهم تمام تلاش‌ها در راستای مدیریت آب منابع کشاورزی بوده است و سعی شد تا جلوی ولنگاری‌های مصرف آب‌گرفته شود.

این استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه باید کشاورزی ما به سمتی برود که تولیدات داخل کشور به سمت خودکفایی حرکت کند، تصریح کرد: ما در سال گذشته اعلام خودکفایی در محصول گندم را داشتیم اما عملاً این کار اتفاق نیفتاده است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه در ادامه افزود: عوامل اقلیمی و محیطی باعث شد تا سطح تولیدات گندم بالا برود اما عملاً خودکفایی در گندم اتفاق نیفتاده و افزایش میزان تولید گندم مربوط به تغییر مدیریت‌ها و ابزارهای مربوط به آن نبوده است.

وی با ابزار امیدواری از اینکه مدیر ارشد کشاورزی در کشور باید رویکردی را از خود نشان دهد که پایداری در تولید داشته باشیم، خاطرنشان کرد: کشاورزان همچنان با مشکلاتی در راستای تولید مواجه هستند و درآمدهای آن‌ها مکفی نیست که وزارت جهاد کشاورزی باید تصمیمات کاربردی‌تری را برای آن‌ها وضع کند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 32325

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر