در دومین جلسه کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت بیان شد

اصل خانواده مورد تهاجم قرار گرفته است

بررسی هجمه علیه خانواده ها ، نارضایتی از برگزاری تجلیل از بازیشستگان و نامگذاری میدان بسیج رسانه از مهمترین مباحث مطرح شده در جلسه کمیسیون فرهنگی شورای رشت بود.

اصل خانواده مورد تهاجم قرار گرفته است

گیلان خبر: محمدحسن عاقل منش در دومین جلسه کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت، با اشاره به فرارسیدن ایام محرم تصریح کرد: عشق و شور حسینی همه را وارد عرصه می‌کند و مجموعه مدیریت شهری نیز در برگزاری بهتر برنامه‌های این ایام نقش مؤثری دارد و باید تلاش کنیم این امور با محوریت مردم انجام شود.

وی افزود: اخیراً در سازمان زیباسازی بحث واگذاری استندهای تبلیغاتی برای هیئت‌های عزاداری مطرح‌شده که اقدام خوبی است.

عاقل منش با اشاره به فصل بازگشایی مدارس بیان کرد: حجم انبوه دانش آموزان و دانشجویان در شهر موجب می‌شود که به بحث حمل‌ونقل عمومی توجه بیشتری در این ایام معطوف شود و در این راستا ارائه سرویس رایگان اتوبوس‌رانی هم‌زمان با اول مهر ازجمله مصوبات شورا است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای رشت در خصوص طرح پیوستن تالاب عینک به کنوانسیون رامسر گفت: جمعی از کارشناسان در این خصوص بررسی‌هایی انجام داده و معتقدند شهر رشت می‌تواند به‌عنوان نخستین تالاب شهر در کشور مطرح شود و درگذشته نیز رشت با داشتن نخستین کتابخانه، داروخانه ... در کشور سرآمد بود و متأسفانه در دهه اخیر کمتر شاهد این اولین‌ها بودیم.

وی افزود: پیوستن رشت به تالاب شهرها یک اولین دیگر برای رشت به همراه خواهد آورد و امیدوارم در جلسه امروز نتایج خوبی در این خصوص به دست آوریم.

عاقل منش بابیان اینکه فرصت چندانی نداریم گفت: نهم مهرماه آخرین‌مهلتی است که می‌توانیم در این خصوص مدارک لازم را آماده و ارسال کنیم.

وی مراسم اخیر تکریم از بازنشستگان شهرداری رشت را نامناسب دانست و گفت: باید مراسمی درخور شأن بازنشستگان برگزار شود.

 در ادامه عضو موسسه زیست‌محیطی مردم‌نهاد سبز کاران اظهار کرد: اخیراً طرحی توسط دبیرخانه کنوانسیون رامسر مبنی بر پیوستن تالاب شهرها به آن مطرح‌شده است.

نسیم طواف زاده افزود: این اقدام برای نخستین بار قرار است اجرا شود و موجب برند محیط‌زیستی خاص شهرهای تالابی می‌شود.

طواف زاده با اشاره به مزیت‌های پیوستن تالاب عینک به جمع تالاب شهرها گفت: با تحقق این مهم از حمایت و پشتیبانی مالی، مشاوره و... دیگر کشورها در خصوص حفظ تالاب‌ها بهره‌مند خواهیم شد.

وی افزود: تالاب عینک بعد از تالاب انزلی بزرگ‌ترین تالاب استان گیلان است که ارزش گونه‌ای خاصی درگذشته داشته و طی سال‌های اخیر برخی از آن‌ها از بین رفته است و در صورت تحقق این مهم شهر رشت می‌تواند در دبیرخانه این کنوانسیون به ثبت برسد.

طواف زاده معرفی تالاب عینک رشت در سایت رسمی کنوانسیون رامسر را از دیگر مزایای این اقدام دانست و بیان کرد: تا نهم مهرماه فرصت داریم که مدارک را آماده و به سازمان محیط‌زیست ارسال و پس‌ازآن وزارت خارجه این فرم‌ها را به دبیرخانه کنوانسیون ارسال کند.

طواف زاده افزود: هشتم اردیبهشت‌ماه سال آینده لیست نهایی اعلام خواهد شد و در حال حاضر یکی از چالش‌های مهم این است که کشورهای عربی بسیار تلاش دارند تا اسم کنوانسیون را تغییر بدهند.

وی با اشاره به ارتباط نزدیک‌بین جوامع محلی و تالاب‌ها بیان کرد: با این اقدام ارزش اقتصادی _اجتماعی و فرهنگی تالاب‌ها مورد شناسایی قرار خواهند گرفت.

در ادامه این جلسه نائب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای رشت اظهار کرد: مبحث تالاب‌ها باید در کمیسیون بهداشت و محیط‌زیستی بررسی شود.

فاطمه شیرزاد افزود: کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای رشت با حساسیت ویژه‌ای در حال بررسی طرح پیوستن رشت به تالاب شهرها است و یقیناً در موعد مقرر اقدامات لازم انجام و فرم‌ها ارسال خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه نگرانی خاصی بابت این حوزه وجود ندارد تصریح کرد: قطعاً امضای شهردار رشت در این خصوص کفایت می‌کند و با نگرانی‌هایی که در حوزه‌های مردم‌نهاد و کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای رشت وجود دارد شاهد رقم خوردن اتفاقات خوبی در خصوص تالاب عینک رشت باشیم.

 در ادامه این جلسه عضو دیگر کمیسیون فرهنگی شورای رشت نیز اظهار کرد: قرار بود طرح پیوستن رشت به تالاب شهرها در کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای رشت مطرح شود.

فرهام زاهد افزود: امیدوارم این کار در زمان مقرر بررسی و به سرانجام برسد و اگر قرار است کاری اتفاق بیافتد به شکل صحیح و با نگاه تخصصی انجام شود.

در ادامه این جلسه محمدحسن علیپور عضو دیگر کمیسیون فرهنگی شورای رشت نیز اظهار کرد: نباید فرصت‌ها را از دست بدهیم.

وی افزود: تالاب رشت یک مکان خوب به‌منظور گردشگری و سرمایه‌گذاری است و باید از چنین مباحثی استقبال کرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای رشت نیز در پاسخ به اظهارات اعضای کمیسیون گفت: با توجه به اینکه در خصوص جذب گردشگر نیز در این طرح توضیحاتی داده‌شده است یقیناً با مباحث فرهنگی نیز ارتباط دارد.

محمدحسن عاقل منش افزود: این طرح جهت بررسی‌های کارشناسانه‌تر به کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای رشت ارسال خواهد شد.

در ادامه مدیر روابط عمومی شهرداری رشت نیز با اشاره به اینکه تحقق این طرح بسیار ارزشمند است تصریح کرد: تمامی اتفاقاتی که در مباحث مختلف افتاده است می‌تواند به تکمیل طرح کمک کند.

فاطمه قدیمی افزود: با توجه به فرصت کوتاهی که جهت تکمیل و ارائه طرح مذکور در اختیار داریم باید از همه گروه‌هایی که می‌توانند تأثیرگذار باشند کمک بگیریم.

در ادامه رئیس کمیسیون فرهنگی شورای رشت با اشاره به فرارسیدن ایام محرم اظهار کرد: یقیناً برای نصب بنرها و... در ایام ماه محرم نیازمند برنامه‌ریزی هستیم و سازمان سیما و منظر شهرداری رشت باید در این خصوص تمهیدات لازم را ارائه کند.

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری رشت گفت: در خصوص نصب بنر و پرده‌های این ایام هیئت‌ها می‌توانند با مراجعه به سازمان از فضای تبلیغاتی در نظر گرفته‌شده استفاده کنند.

سجاد محجوب افزود: نحوه آذین‌بندی را طی جلساتی به هیئت‌ها گوشزد کردیم و در میدان امام حسین (ع) در ایام محرم به‌صورت موقت حال و هوای عاشورایی ایجاد خواهیم کرد و آخرین نصب المان مربوط به ماه محرم در سی و یکم شهریور انجام خواهد شد.

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای رشت در ادامه این جلسه اظهار کرد: در اعیاد اسلامی، مناسبت‌ها و شهادت‌ها آذین‌بندی در رشت بسیار نامناسب است و شهروندان در این خصوص رضایتمندی ندارند و باید هرچه سریع‌تر ستاد تزئینات شهری تشکیل بشود.

فاطمه شیرزاد افزود: باید از نماینده هیئت‌های مذهبی هم‌جهت حضور در این جلسه دعوت به عمل می‌آمد و با توجه به فرارسیدن ماه محرم، آغاز هفته دفاع مقدس و بازگشایی مدارس سازمان زیباسازی باید با دقت عمل بیشتری اقدام کند.

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی شورا با اشاره به اینکه سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری رشت باید جلساتی با هیئت‌ها برگزار می‌کرد بیان کرد: در این جلسات باید شکل آذین‌بندی‌ها مشخص می‌شد و در حال حاضر وضعیت اصلاً مطلوب نیست و هیئت‌های مذهبی هم معتقدند که استندها در اختیار روابط عمومی شهرداری رشت قرار دارد.

 مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری رشت اظهار کرد: ستاد آذین‌بندی به‌زودی تشکیل خواهد شد و متأسفانه در شرایط فعلی مناطق به‌شدت درگیر با مشکلات مالی هستند و این موضوع روی اقدامات تأثیرگذار بوده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای رشت در ادامه جلسه با اشاره به تشییع پیکر شهدا و دفن در پارک‌های شهر رشت گفت: باید فضا را آماده‌سازی کنیم و تقاضا دارم فراخوانی بگذاریم و به فضاسازی موجود مکان دفن پیکر شهدای گمنام در پارک‌ها بپردازیم و از حالت غریبانه خارج کنیم.

محمدحسن عاقل منش خواستار توجه ویژه مدیران شهرداری منطقه پنج به مجموعه مکان دفن شهدای گمنام در پارک‌های رشت شد.

در ادامه این جلسه مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری رشت اظهار کرد: اخیراً شاهد حجم مراجعات بابت زیباسازی و نقاشی دیوارهای مدارس هستیم و در این راستا بر اساس توان سازمان مواردی را در دستور کار قرار داده‌ایم.

سجاد محجوب افزود: همچنین در خصوص ماه محرم و هفته دفاع مقدس برنامه‌ریزی‌های خوبی صورت گرفته است.

 در ادامه جلسه مدیر روابط عمومی شهرداری رشت با اشاره به تشکیل ستاد آذین‌بندی در رشت گفت: با تشکیل این ستاد بسیاری از موازی کاری‌ها برطرف خواهد شد.

فاطمه قدیمی افزود: بحث کمپین شهرهای حسینی و دل‌های پاک ازجمله اقداماتی است که روابط عمومی شهرداری رشت با همکاری دیگر سازمان‌ها هم‌زمان با ایام محرم انجام خواهد داد.

وی بیان کرد: (نه به کیسه‌های پلاستیکی) از دیگر اقداماتی است که در دستور کار قرار دارد و طرح داشتن شهری تمیز در غروب عاشورایی که در راستای کمک به پاکبانها تشکیل‌شده است از دیگر برنامه‌ها است.

قدیمی با تبریک به مناسبت فرارسیدن آغاز سال تحصیلی جدید گفت: با حضور مجموعه مدیران شهری زنگ اول مهر دریکی از مدارس نواخته خواهد شد و در ساعت هشت صبح روز شنبه این اقدام با حضور شهردار و اعضای شورا در مدرسه شهید بهشتی انجام خواهد شد.

قدیمی افزود: راه‌اندازی سینما سه‌بعدی با همراهی بسیج رسانه در پیاده راه فرهنگی از دیگر اقدامات است که طی آن به بازگویی خاطرات دفاع مقدس خواهیم پرداخت.

در ادامه رئیس کمیسیون فرهنگی شورای رشت خواستار حضور در مدارس بیشتری در سطح رشت شد و گفت: یقیناً حضور در مدارس مختلف موجب خوشحالی کودکان و نوجوانان خواهد شد و معتقدم به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که مدارس بیشتری در آن روز شاهد حضور مدیران شهری جهت نواختن زنگ آغاز سال تحصیلی جدید باشد.

 مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت نیز اظهار کرد: باید از حضور جلال‌الدین محمد شکریه در شورای رشت جهت تقویت ارتباطات با اصناف نهایت استفاده را ببریم.

علیرضا حسنی افزود: به مناسبت ایام محرم باید با اصناف جلساتی برگزار کنیم و از آن‌ها بخواهیم پرچم‌های تهیه‌شده را بر سر درب‌هایشان نصب‌کرده و در فضاسازی شهری با شهرداری رشت همراهی کنند.

وی با اشاره به ایجاد ایستگاه‌های صلواتی در سطح رشت بیان کرد: حرکت کاروان آفتاب از مقابل بقعه خواهر امام (س) در روز پنج‌شنبه هفته جاری از دیگر برنامه‌هایی است که جهت فضاسازی با موضوعیت ایام محرم در نظر گرفته‌شده و این کاروان که متشکل از هنرمندان توانمند است ساعت پنج عصر حرکت خود را آغاز خواهد کرد و در طی مسیر به دیگر بقاع متبرکه در مسیر نیز ورود خواهد کرد.

وی اجرای ۲۴ نمایش با موضوعیت محرم و عاشورا از دیگر برنامه‌ها دانست و گفت: ۱۴ بخش از این نمایش در جلوی سازمان فرهنگی ورزشی اجرا می‌شود.

حسنی برپایی ایستگاه صلواتی در مقابل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت را از دیگر اقدامات دانست و بیان کرد: توزیع سی دی آواهای محرمی به تیراژ پنج هزار عدد در این راستا برنامه‌ریزی‌شده و از هفتم امام به مدت پنج شب سوگواره‌هایی در پیاده راه برگزار خواهیم کرد.

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت با اشاره به تقارن ماه محرم و هفته دفاع مقدس گفت: بازسازی عملیات‌های دوران جنگ در پیاده راه به همراه ایجاد غرفه‌های عفاف و حجاب و غرفه شهدای مدافع حرم ازجمله برنامه‌های پیش‌بینی‌شده است و مشارکت در برنامه ستارگان درخشان با همکاری سپاه و حضور در رژه هفته دفاع مقدس نیز در دستور کار قرار دارد.

در ادامه احمد رمضانپور یکی دیگر از اعضای کمیسیون فرهنگی گفت: تبلیغات را نباید دولتی کنیم.

وی افزود: اگر کل شهر را تغییر سیما بدهیم ولی مردم در آن مشارکت نداشته باشند یقیناً نتیجه‌ای ندارد.

وی با اشاره به اینکه اجازه بدهیم هیئت‌ها به‌عنوان نمایندگان مردمی نقش داشته باشند گفت: هیئت‌ها باید برای خدا فعالیت کنند.

در این جلسه محمدحسن علیپور گفت: در شرایطی که کارگر شهرداری رشت دو ماه حقوق نگرفت است نباید به‌گونه‌ای اقدام شود که خیابان‌های رشت مملو از زباله و... در مسیر حرکت هیأت‌های عزاداری باشد.

در ادامه جلسه فرهام زاهد یکی دیگر از اعضای کمیسیون گفت: فعالیت برای امام حسین با قلب انسان‌ها ارتباط دارد.

وی افزود: نباید به‌گونه‌ای رفتار شود که برای برخی‌ها انتظار ایجاد شود و ابراز تأسف و انزجار وظیفه تک‌تک شیعیان است و بسیار عام است.

زاهد افزود: هراندازه که بخواهیم این موضوع را مردمی کنیم یقیناً تأثیرگذار خواهد بود.

فاطمه شیرزاد عضو دیگر کمیسیون فرهنگی شورای رشت با تشکر از برگزاری همایش شیرخوارگان حسینی گفت: این هیأت در آغاز محرم شور و حال ویژه‌ای به شهر می‌بخشد و این همایش پرشور در روز جمعه در مکان مصلی رشت برگزار خواهد کرد و در کمیسیون فرهنگی از برگزارکنندگان این همایش تقدیر شود.

فاطمه شیرزاد افزود: تجلیل از پیر غلامان و جوانان ذاکر اهل‌بیت (ع) در دستور کار قرار بگیرد و این برنامه به‌صورت یک مصوبه در شورای پنجم انجام شود.

وی با اذعان به اینکه همان‌طور که همه ما عاشق امام حسین هستیم شور و شعور حسینی را در جامعه نیز نشان بدهیم تصریح کرد: یقیناً همچون سال‌های گذشته ایام تاسوعا و عاشورا باعظمت فراوانی در رشت برگزار خواهد شد.

در ادامه محمدحسن عاقل منش با اشاره به حادثه‌ای که در سال گذشته در راستای آتش زدن یک خیمه ایجاد شد گفت: امیدوارم خدمات شهری به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی نماید که دیگر شاهد بروز چنین حوادث تلخی نباشیم.

نماینده حوزه خدمات شهری شهرداری رشت نیز در این جلسه گفت: تمهیدات لازم انجام و در جلسه‌ای که قرار است با هیئت‌ها برگزار شود موارد لازم مطرح و تأکید خواهد شد.

هادی زاده با اشاره به اقدامات اجرایی در خصوص آغاز سال تحصیلی افزود: سرویس رایگان اتوبوس، پاک‌سازی اطراف مدارس از زباله‌ها و... ازجمله این اقدامات است.

وی افزود: صدور حفاری‌های جدید را در ایام بازگشایی مدارس ممنوع کرده‌ایم و در روز اول مهر در چند مدرسه به‌صورت نمادین با اهدای شاخه گل از دانش آموزان استقبال خواهیم کرد.

در ادامه مدیر روابط عمومی شهرداری رشت در خصوص نام‌گذاری کوچه‌های شهر گفت: در دوره گذشته حدود یک هزار و 500 کوچه فاقد نام داشتیم و در حال حاضر بالغ‌بر 600 کوچه متبرک به نام شهدا شده و 400 کوچه به نام شهیده های کشور مزین شده است.

فاطمه قدیمی افزود: امیدواریم با مصوبه شورا نام‌گذاری کوچه‌ها بعدازاین بر اساس شماره‌گذاری انجام شود و در حال حاضر در طول ماه مراجعات جهت نام‌گذاری کاهش‌یافته است.

در این جلسه تعدادی از کوچه‌ها بر اساس تقاضای شهرداری‌های مناطق رشت نام‌گذاری شدند.

به گزارش روابط عمومی شورا یکی از میادین رشت واقع در خیابان رسالت بنام شهدای بسیج رسانه نام‌گذاری شد.

در خاتمه جلسه موضوع انتخاب دبیر کمیسیون فرهنگی شورای رشت مطرح شد که این موضوع با رأی اعضا به هفته آینده موکول شد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 34160

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر