رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شفت:

جشنواره شاه‌بلوط و شال‌بافی در شفت برگزار می‌شود

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شفت با اعلام اینکه 95 درصد میوه شاه‌بلوط در روستای ویسرود شفت تولید می‌شود از برگزاری جشنواره شاه‌بلوط و شال‌بافی در این شهرستان خبر داد.

جشنواره شاه‌بلوط و شال‌بافی در شفت برگزار می‌شود

گیلان خبر: ابراهیم هوشیار با اشاره به زیستگاه درخت شاه‌بلوط در ویسرود شفت اظهار کرد: روستای ویسرود شهرستان شفت یکی از بزرگ‌ترین رویشگاه‌های درخت شاه‌بلوط است که 95 درصد کل میوه شاه‌بلوط گیلان در این روستا تولید می‌شود.

وی بابیان اینکه حدود 400 هکتار از اراضی روستای ویسرود را درختان شاه‌بلوط دربر می‌گیرد، افزود: هرساله حدود 30 تن از این میوه توسط مردم منطقه جمع‌آوری می‌شود که در اقتصاد روستا نقش مؤثری دارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان شفت با اشاره به خواص داروی میوه شاه‌بلوط، گفت: با توجه به اینکه شاه‌بلوط تقریباً محصول انحصاری روستای ویسرود شفت است لازم می‌دانیم که در معرفی این محصول گام‌های اساسی برداشته و این میوه سنتی و قدیمی را به همگان معرفی کنیم.

هوشیار از برگزاری جشنواره شاه‌بلوط در روز چهارشنبه 29 شهریور در روستای ویسرود خبر داد و افزود: این جشنواره به شکرانه این نعمت الهی و باهدف معرفی بیشتر این محصول و همچنین معرفی این روستا و شناساندن جاذبه‌های گردشگری آن به گردشگران برگزار خواهد شد.

وی همچنین به معرفی محصول دیگر روستای ویسرود در حاشیه جشنواره شاه‌بلوط اشاره کرد و گفت: شال‌بافی یکی دیگر از مهم‌ترین تولیدات صنایع‌دستی روستای ویسرود است که لازم و ضروری است به‌عنوان صنایع‌دستی شفت موردحمایت قرار بگیرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی و صنایع‌دستی شفت گفت: در کنار جشنواره شاه‌بلوط و شال‌بافی نمایشگاه صنایع‌دستی، عرضه محصولات دامی و کشاورزی، نمایش بازی‌های بومی و محلی، اجرای موسیقی محلی و مراسم عروس بران نیز برگزار می‌شود و علاقه‌مندان به فرهنگ بومی و محلی گیلان می‌توانند در آن شرکت نمایند.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 34163

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر