فرماندار تالش :

باید قانون منع عرضه قلیان پیوست فرهنگی داشته باشد

فرماندار تالش با تاکید برداشتن پیوست فرهنگی قانون منع عرضه قلیان در مراکز عرضه گفت: ایجاد امکانات تفریحی و ورزشی راهکاری مناسب برای منع استفاده از قلیان است.

باید قانون منع عرضه قلیان پیوست فرهنگی داشته باشد

گیلان خبر: سید عیسی مهدوی بابیان اینکه مجری قانون منع عرضه قلیان وزارت بهداشت و درمان است، اظهار کرد: ما اعتقادداریم باید از راهی جایگزینی فرهنگ ورزشی به‌جای قلیان سراها در رغبت و انگیزه مردم تغییر ایجاد کنیم.

وی بابیان اینکه‌ ای‌کاش به‌جای هر قلیان سرا یک باشگاه و یا ورزشگاه وجود داشت افزود، متأسفانه امروز جوان جامعه ما به‌جای اینکه وقت خود را در باشگاه و مراکز فرهنگی بگذارد سرمایه اصلی یعنی وقت خود را در قلیان سراها سپری می‌کند.

فرماندار تالش با تاکید بر اینکه موضوع قلیان سراها باید از بعد فرهنگی حل شود گفت: در کشور قانون منع عرضه قلیان وجود دارد و همه دستگاه‌ها در حال اجرای آن هستند اما باید نتایج این قانون مبنی بر اینکه توانسته در کاهش استفاده از قلیان مؤثر واقع شود یا خیر توسط وزارت بهداشت و درمان پیگیری شود.

مقام عالی دولت در شهرستان تالش بابیان اینکه متأسفانه در حال حاضر با تعطیلی قلیان سراها استفاده از آن در خانه‌ها رقم می‌خورد، خاطرنشان کرد: باید برای شناسایی مضرات قلیان از طریق منع وجدانی و بهداشتی وارد شد و از راه فرهنگی با آن مقابله کرد چون مقابله فیزیکی و بستن و پلمپ کردن مراکز عرضه قلیان دیگر پاسخگو نیست.

مهدوی بابیان اینکه باید برای قانون منع عرضه قلیان پیوست فرهنگی در نظر گرفت، گفت: تجربه نشان داده مقابله فیزیکی با عرضه‌کنندگان قلیان جواب نمی‌دهد چون با بستن مراکز عرضه خانواده‌ها و جمع‌های دوستانه در انظار عمومی همچون سواحل دریا اقدام به قلیان کشیدن می‌کنند.

وی بابیان اینکه قانون‌های منعی و بازداشتی سال‌هاست که در حال اجرا است اما در مصرف مواد دخانی تأثیر چندانی نداشته، گفت: باید از طریق فرهنگی جوانان و مصرف‌کنندگان مواد دخانی را به مضرات و آسیب‌های اجتماعی استفاده از قلیان آگاه کرد و از سوی دیگر با ایجاد امکانات ورزشی و تفریحی جایگزینی مناسب برای گذراندن اوقات فراغت جوانان فراهم کرد.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 35342

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر