رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان آستارا خبر داد

صادرات 827 تن فرآورده خام دامی از مرز آستارا

رئیس شبکه دامپزشکی آستارا تعداد بازرسی‌های انجام شده از مراکز عرضه فرآورده‌های خام دامی را یک‌هزار و 468 مورد دانست و گفت: در قالب این تعداد بازرسی، دو‌هزار و 241 کیلوگرم گوشت فاسد کشف و 33 متخلف به تعزیرات حکومتی شهرستان آستارا معرفی شدند.

صادرات 827 تن فرآورده خام دامی از مرز آستارا

گیلان خبر: بهرام پورضرب ضمن تبریک هفته دامپزشکی اظهار کرد: از آغاز سال جاری تاکنون، یک‌هزار و 468 مورد بازرسی از مراکز عرضه فرآورده‌های خام دامی توسط بازرسان شبکه دامپزشکی این شهرستان صورت گرفته که 126 مورد آن غیربهداشتی بود.

وی مراکز عرضه فرآورده‌های خام دامی بازرسی شده را قصابی، مرغ‌فروشی، رستوران و کبابی‌ها دانست و تصریح کرد: در قالب این تعداد بازرسی، دو‌هزار و 241 کیلوگرم فرآورده خام دامی غیرقابل‌مصرف و فاسد کشف و با دستور مستقیم مقام قضایی و در حضور مأموران نیروی انتظامی امحاء شد.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان آستارا ارزش ریالی این مقدار فرآورده خام دامی امحاء شده را حدود 448 میلیون و 200 هزار ریال دانست و خاطرنشان کرد: در این راستا، 33 متخلف عرضه‌کننده فرآورده‌های خام دامی غیرقابل‌مصرف و فاسد پس از تشکیل پرونده به تعزیرات حکومتی شهرستان آستارا معرفی شدند.

پورضرب با اشاره به آمار ترانزیت فرآورده‌های خام دامی در شش ماه نخست سال بیان کرد: در این مدت، 844 تن فرآورده خام دامی از کشورهای روسیه و جمهوری آذربایجان به واسطه مرز زمینی گمرک شهرستان آستارا با نظارت مستقیم شبکه دامپزشکی به کشورهای آسیای میانه، عراق و پاکستان ترانزیت شده است.

به گفته رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان آستارا از مقدار مذکور فرآورده خام دامی ترانزیت شده، 764 تن گوشت منجمد گاو و گوساله، 41 تن آلایش‌های خوراک دام، 6 تن ابریشم خام، 11 تن گوشت گوسفندی منجمد و 22 تن دنبه گوسفندی است.  

وی میزان صادرات فرآورده‌های خام دامی را 827 تن دانست و گفت: در نیمه نخست سال جاری، 541 تن پنیر خامه‌ای، 143 تن ماهی قزل‌آلا، 143 تن شیر خشک و دو رأس اسب به واسطه مرز زمینی شهرستان آستارا به کشورهای روسیه، گرجستان و جمهوری آذربایجان صادر شده‌اند. 

پورضرب مقدار سم مصرف شده جهت واکسینه و سم‌پاشی دام  و جایگاه دام علیه بیماری‌های مختلف ویروسی و میکروبی را 119 لیتر دانست و افزود: در این مدت 33 هزار و 123 رأس دام سبک و سنگین علیه بیماری‌های مختلف ویروسی، میکروبی و مشترک بین انسان و دام واکسینه شده‌اند.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان آستارا جایگاه دام سم‌پاشی شده را 74 هزار و 548 مترمربع و تعداد دام سم‌پاشی شده را چهار‌هزار و 807 رأس دام سبک و سنگین دانست و بیان کرد: هم‌چنین در مدت مذکور، 260 قلاده سگ توسط کارشناسان شبکه دامپزشکی شهرستان آستارا علیه بیماری هاری ایمن‌سازی شده‌اند.

وی تست بیماری تب برفکی را یک‌هزار و 239 مورد، تست بیماری طاعون را 326 مورد، تست بیماری تب سل را 706 مورد، تست بیماری تب مالت را 332 مورد و تست بیماری مالئین را 49 مورد دانست و اظهار کرد: پس از انجام تست‌های مذکور، بیماری خاصی در جمعیت دامی این شهرستان مشاهده نشده است.  


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 35869

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر