در کمیته برنامه‌ریزی شفت چه می‌گذرد؟

یکی از سرمایه‌گذاران بخش گردشگری شهرستان شفت معتقد است آزار و اذیت‌ها در راستای ایجاد زیرساخت‌ها باعث شده تا پروژه‌ای 5 هزار مترمربعی شهرستان رها و به اشتغال شهرستان ضرباتی وارد شود که رفع این مشکل نیازمند بازنگری در تصمیمات اتخاذشده کمیته برنامه‌ریزی شهرستان شفت است.

 در کمیته برنامه‌ریزی شفت چه می‌گذرد؟

گیلان خبر: صنعت گردشگری ازجمله صنعت‌هایی است که همه‌ی جوامع بشری امروزه به دنبال پررونق کردند آن هستند به و از آن به‌عنوان کارخانه بدون دود یاد می‌شود چون علاوه بر اینکه آلودگی زیست‌محیطی ندارد ظرفیت‌های اشتغال را نیز فعال می‌کند.

با پراهمیت بودن صنعت گردشگری دولت‌ها در سال‌های اخیر برای تشویق سرمایه‌گذاران علاوه بر در اختیار گذاشتن تسهیلات مالی زیرساخت‌های توسعه‌ای نظیر برق، آب، جاده و سایر شاخص‌ها و نیازمندی‌های اولیه برای ورود گردشگران را به منطقه  فراهم می‌کنند.

شهرستان شفت با داشتن مواهب و ظرفیت‌های عظیم گردشگری فرصت بسیار ایده آل برای حضور گردشگران را فراهم کرده و ازاین‌رو سرمایه‌گذاران زیادی برای ایجاد تفرجگاه‌ها و هتل‌ها و متل‌ها در شهرستان واردشده‌اند و دست به سرمایه‌گذاری زده‌اند که علاوه بر سوددهی آن‌ها موجب افزایش سطح اشتغال شهرستان نیز شده است.

علیرضا قربانی یکی از سرمایه‌گذارانی است که به ادعای خودش سال‌ها در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل بوده و اکنون نیز با وارد شدن به بخش گردشگری سعی در ایجاد اشتغال و رونق اقتصاد شهرستان شفت دارد.

وی از سال 89 اقدام به احداث یک هتل در 6 طبقه با زیربنای 5 هزار متر کرده که هنوز به اتمام نرسیده اما چندین فاز آن مورد بهره‌برداری رسیده و در حال خدمات‌رسانی هست.

سرمایه‌گذار شفتی از کمیته برنامه‌ریزی شهرستان مبنی بر عدم‌حمایتشان از سرمایه‌گذاران منتقد و گله من هست و مدعی است که مدیران شهرستان نمی‌توانند زیرساخت‌های لازم برای حضور سرمایه‌گذاران را در شهرستان فراهم کنند.

قربانی به‌شدت از رفتار مدیران شرکت برق استان و شهرستان گله‌مند هست و معتقد است که بسیار باعث اذیت و آزارش شده‌اند و با تنگ‌نظری اعلام می‌کنند که نباید از قطع شدن پروژه‌اش ناراحت باشم چون سرمایه یک‌ریالی‌اش در این شهرستان با حمایت دولت به یک تومان افزایش‌یافته است.

وی مدعی است که شرکت برق به‌عناوین‌مختلف تزریق نیرو به پروژه را قطع می‌کند و دراین‌باره توضیح می‌دهد که بابت انشعاب 11 میلیون در سال گذشته پرداخت کرده و پس از 5 ماه مجدداً با تقاضای5 میلیونی ما به تفاوت شرکت برق مواجه شده که با قطع مجدد مجبور به پرداخت مبلغ مذکور شده است.

این سرمایه‌گذار شفتی بابیان اینکه از سرمایه‌گذاری در گیلان بسیار پشیمان است می‌گوید ای‌کاش سرمایه‌های خود را در استانی همچون مازندران به کار می‌گرفته چون از کوچک‌ترین حمایت دولتی محروم مانده و نتوانسته خود و مجموعه‌اش را حفظ کند.

قربانی معتقد است که دو هفته قبل کمیته برنامه‌ریزی شهرستان 32 میلیون تومان اعتبار زیرساختی برای میراث فرهنگی تعریف کرده اما شرکت برق بااینکه در جلسه کمیته برنامه‌ریزی حاضر بود حاضر به کمک کردن در حوزه گردشگری نیست و مغرضانه عمل می‌کند.

وی بابیان اینکه اکنون با آزار و اذیت‌های چندساله مجبور به متارکه پروژه شده می‌گوید که در تلاشم تا این مجموعه گردشگری را رها کنم چون مدیران شهرستان ازجمله برق دنبال غرق کردن سرمایه‌گذار هستند.

سرمایه‌گذار شفتی با اشاره به جان‌فشانی‌های خود در دوران دفاع مقدس و پاسخ اکنون مدیران برق به زحماتش در آن دوران طلایی معتقد است با این طرز تفکر، تنگ‌نظری و برخورد مغرضانه این‌چنینی مدیران در شهرستان و استان هیچ‌وقت این شهرستان پیشرفت نمی‌کند.

قربانی به لزوم هماهنگی و حمایت دولت از سرمایه‌گذاران تاکید می‌کند و بیان می‌کند که مسئولین باید تعامل بیشتری داشته باشند تا پروژه‌های مهم شهرستان نظیر مجموعه‌های گردشگری با سرعت بیشتری به بهره‌برداری برسد و بعد هرچقدر خواستند می‌توانند مطالبه کنند چون هنوز مجموعه به‌اندازه‌ای که باید فعال باشد نیست و نیاز به کمک و اتمام دارد.

وی بابیان اینکه قصد فروش و واگذاری این پروژه به شخص دیگری را دارم می‌گوید یکی از دلایل عدم ارائه خدمات دولتی نیت فروش من از این پروژه است و مدیران شفتی اعلام می‌کنند چون قصد این مجموعه را دارم از ارائه خدمات محرومم می‌کنند که گویا قرار است این پروژه را بر کولم بزارم و با خود ببرم.

سرمایه‌گذار شفتی با ابراز ناراحتی و اندوه از اینکه کسی در این استان و شهرستان به داد سرمایه‌گذار نیست و باعث فرار آن‌ها از منطقه می‌شوند، می‌گوید که حاضر است یک میلیارد زیر قیمت کارشناسی پروژه را واگذار کند چون واقعاً کسی نیست که به داد سرمایه‌گذار و ایجاد اشتغال در استان برسد.

 نجفی، رئیس اداره برق شهرستان نیز در رابطه با این سرمایه‌گذار اعلام می‌کند که شرکت برق شهرستان نهایت همکاری را در این پروژه داشته و معتقد است که هزینه‌های نیرورسانی هتل باید از سوی سرمایه‌گذار تأمین شود اما علیرغم اینکه این هزینه پرداخت‌نشده مدیریت برق شهرستان 7 ماه هست که در حال همکاری با این مجموعه گردشگری است.

وی بابیان اینکه هزینه نصب تیر برق و ترانس باید از سوی سرمایه‌گذار پرداخت می‌شد می‌گوید که تاکنون 64 میلیون شرکت برق برای نیروی رسانی آن هزینه کرده که 32 میلیون تومان توسط فرماندار در کمیته برنامه‌ریزی تائید شد که تاکنون به‌زعم اینکه امسال نیز در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان مصوب شده به شرکت برق پرداخت‌نشده است.

مدیر اداره برق شهرستان شفت همچنین با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذار باید 32 میلیون تومان به اداره برق بپردازند، اضافه می‌کند که در آذر سال گذشته ترانس و تیر برق برای این مجموعه گردشگری نصب‌شده و مقررشده بود در بهمن و یا اسفند سال گذشته بدهی خود را تصفیه نماید که تاکنون این مهم رقم نخورده است.

نجفی معتقد است که هزینه‌های پرداخت‌شده از سوی سرمایه‌گذار تنها هزینه کنتور است و هتلی که 149 کیلووات برق نیاز دارد باید هزینه‌های آن را نیز پرداخت کند و انواع همکاری‌ها از سوی ما انجام‌شده و اکنون نیز مدیرعامل برق استان اجازه همکاری رایگان بیشتر با این مجموعه گردشگری را نمی‌دهد.

گرچه در این راستا خبرنگار فارس در شفت نظر محسنی فرماندار شهرستان را نیز  برای جزئیات این پروژه جویا شد اما با رد ارتباط و توضیح در این راستا تلاش‌ها برای توضیح خواهی ناکام ماند.

اما سؤال اینجاست چرا به‌زعم اینکه مسئولان استان ادعای تلاش برای رونق گردشگری و اقتصاد منطقه را دارند علاوه بر اینکه سرمایه‌گذار جذب نمی‌کنند، سرمایه‌گذاران فعلی را نیز از منطقه فراری می‌دهند؟

بااینکه با فعال کردن صنعتی گردشگری و جذب سرمایه‌گذاری در این حوزه با هر یک‌میلیون دلار یک‌میلیون شغل ایجاد می‌شود نیازمندیم تا حمایت واقعی از این صنعت در جهت شکوفایی اقتصاد منطقه تلاش کنیم.

مدیران شهرستان شفت باید وقتی کسی تمام سرمایه‌های خود را برای رونق اقتصاد منطقه به کار گرفته و جوانان منطقه را به کار مشغول کرده حمایت کنند تا با افزایش خدمات‌دهی و رونق بخشی به گردشگری باعث شکوفایی شهرستان شوند و از میز خدمتی که تنها به خدمات روزمره اشغال‌شده رها کنند و فرصت خدمت را به شخصی دیگر بسپارند.

بااینکه سرمایه‌گذار بخشی از هزینه‌های زیرساختی برق را پرداخت کرده و مدتی هم شرکت همکاری لازم را کرده چرا ادامه همکاری‌ها با ابهامات مواجه شده و مسئولان ارشد این شهرستان چه راهکاری برای برون‌رفت معضل کوچکی با این سطح در شهرستان را دارند؟ 

گردشگری امروز در دنیایی که قیمت نفت دچار نوسان است و هرروز کشور با تهدیدات و مشکلات خارجی مواجه می‌شود باعث می‌شود تا تراز مالی ملی را افزایش دهد و این درخور مدیران و کارگزاران نظام نیست که اهتمام به این مسئله مهم و شکوفا ساز اقتصادی نداشته باشند.

 

منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 36168

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر