در ششمین جلسه کمیسیون فرهنگی شورای رشت بیان شد:

تندیس آیت‌الله احسان‌بخش نیاز به بازنگری دارد

در ششمین جلسه کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت به گسترش ورزش در جامعه و توجه به ورزش همگانی تأکید شد.

تندیس آیت‌الله احسان‌بخش نیاز به بازنگری دارد

گیلان خبر: محمدحسن عاقل منش شامگاه سه‌شنبه در ششمین جلسه کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به بیست و سوم مهرماه مصادف با روز جهانی نابینایان اظهار کرد: باید عزت و احترام روشندلان را حفظ کنیم و در بین این افراد چهره‌هایی با تحصیلات عالیه حضور دارند. 

وی افزود: ۲۴ مهرماه ملی روز پاراالمپیک است و از فردا نیز هفته تربیت‌بدنی آغاز می‌شود و ان شاالله با تصمیمات خوب و سازنده بتوانیم در حیطه گسترش ورزش در جامعه گام‌های مؤثری برداریم.

 رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر  با تبریک به مناسبت انتخاب سید محمدعلی ثابت‌قدم به‌عنوان شهردار گرگان ادامه داد: در جلسه امشب کمیسیون فرهنگی قصد داریم از اقدامات فرهنگی شهرداری‌های مناطق پنج‌گانه در سرای محلات و... بیشتر مطلع شویم.

سید پیام جعفری نیا  نیز اظهار کرد: بودجه روابط عمومی شهرداری‌های مناطق رشت صفر است و متأسفانه سیاست‌گذاری‌های فرهنگی در شهرداری رشت انجام نمی‌شود.

وی افزود:  چون بودجه فرهنگی در اختیار نداریم باید از سازمان‌های مردم‌نهاد در راستای برنامه‌هایمان تقاضای مشارکت نماییم. 

مدیر روابط عمومی شهرداری منطقه یک رشت با اشاره به برنامه‌های فرهنگی انجام‌شده توسط شهرداری منطقه یک اظهار کرد: دیدار با خانواده‌های شاهد و جانباز ازجمله این اقدامات بوده است.

جعفری نیا بیان کرد: طرح کیوسک پزشکان در خیابان نواب رشت ازجمله مباحثی است که به‌منظور رفاه شهروندان در دست انجام بوده اما به علت مباحث مالی فعلاً اجرایی نشده است.

 مدیر روابط عمومی شهرداری منطقه یک رشت  افزود: ایجاد خانه مهربانی از دیگر اقدامات فرهنگی ما بوده است که در آن  غذای بهداشتی و لباس تمیز در اختیار افراد نیازمند قرار می‌گیرد.

جعفری نیا با اشاره به سرای محلات مستقر در حوزه شهرداری منطقه یک رشت گفت: سه سرای محله در حیطه شهرداری منطقه یک قرار دارد که یکی از آن‌ها در محله اسماعیل‌آباد وجود دارد.

مرتضی عاطفی نیز در خصوص اقدامات فرهنگی منطقه اظهار کرد: شهرداری‌های مناطق با کمبود بودجه فرهنگی مواجه هستند و ترویج فرهنگ بومی، تجلیل از مفاخر و هنرمندان و ایجاد بستر برای فعالیت‌های فرهنگی و... ازجمله رئوس برنامه‌های شهرداری منطقه دو در راستای اجرای برنامه‌های فرهنگی بوده است.

مرتضی عاطفی افزود: راه‌اندازی بازارچه فرهنگی در روزهای پنجشنبه از دیگر اقدامات ما بوده است و عمدتاً برنامه‌هایمان به‌صورت مشارکتی با سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت است.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره کدو، جوکول و... تصریح کرد: در حال حاضر یک سرای محله در حوزه  شهرداری منطقه دو رشت قرار دارد و ما به دنبال کیفی سازی هستیم و در حال حاضر سرای محلات رشت  به اهدافی که مدنظر بوده دست پیدا نکرده‌اند.

شهردار منطقه دو رشت در خصوص راه‌اندازی خانه تئاتر با عنوان استاد اکبر رادی در حوزه شهرداری منطقه گفت: استاد رادی از مفاخر شهر رشت است.

عاطفی افزود: برگزاری محافل انس با قرآن و دیدار با خانواده شاهد که تقریباً ماهیانه دو بار انجام می‌شود از دیگر برنامه‌های فرهنگی شهرداری منطقه است.

وی نمایش فیم (رگ خواب) در پیاده راه فرهنگی را از دیگر اقدامات فرهنگی شهرداری منطقه دو رشت اعلام کرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای رشت نیز اظهار کرد: از اهداف مهم در اجرای برنامه‌های فرهنگی ارتقای فرهنگ شهروندی است و ما می‌خواهیم از طریق اجرای  برنامه‌ها ببینیم چقدر در ایجاد و تقویت فرهنگ‌ها تأثیرگذار بوده‌ایم.

عاطفی شهردار منطقه دو رشت در این خصوص بیان کرد: فعالیت‌های فرهنگی عموماً زودبازده نیستند و ما سعی می‌کنیم از این طریق بین مردم و حوزه مدیریت شهری اعتماد و همدلی ایجاد کنیم.

زاهد یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت نیز اظهار کرد: در فعالیت‌های فرهنگی به عدد و رقم مالی با حجم کار ارتباطی ندارد.

فرهام زاهد افزود: اینکه باکارهای فرهنگی شهروندان را به پرداخت عوارض ترغیب کنیم خوب است اما اداراتی همانند شهرداری که متولی چنین مباحثی هستند و می‌توانند در  فرهنگ شهر تأثیرگذار باشند در محلات پائین و حاشیه‌نشین شهر باید بیشتر به کارهای عام‌المنفعه بپردازند.

در ادامه جلسه نائب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای رشت نیز اظهار کرد: عدم وحدت رویه  در اقدامات فرهنگی در سطح رشت و موازی کاری‌هایی که شهرداری و دستگاه‌های مطالبه گر فرهنگی دارند واقعیتی است که باید پذیرفت.

فاطمه شیرزاد با اشاره به اینکه باید  در پنج منطقه شهرداری رشت درزمینهٔ اقدامات فرهنگی وحدت رویه ایجاد شود بیان کرد:  متأسفانه در حال حاضر یک ناهماهنگی مابین روابط عمومی شهرداری مرکز و شهرداری‌های مناطق وجود دارد و متولی اصلی فرهنگی  سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت است.

وی با ابراز گلایه از نصب برخی المان‌ها و نمادها و تندیس‌های رشت اظهار کرد: در این خصوص باید اقدامات بهتری انجام شود و در شهرداری منطقه دوالمانی که از شهید آیت‌الله احسان‌بخش نصب‌شده نیازمند بازنگری است و باید نظارتی روی این‌گونه اقدامات صورت بگیرد و بهتر است با این شرایط نمادها و المانها فعلاً مورد بهره‌برداری قرار نگیرد.

شیرزاد افزود: در کارهای فرهنگی نیازمند وحدت رویه هستیم و ایجاد خانه مهربانی در شهرداری منطقه یک رشت ازجمله اقدامات خوب و تأثیرگذار است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای رشت نیز با اشاره به المان  شهید جانباز آیت‌الله احسان‌بخش گفت: به علت علاقه مردم نسبت به شهید احسان‌بخش حساسیت‌هایی در این مورد وجود دارد.

عاقل منش افزود: بعد از نصب المان اعتراضات شروع شد و حتی دختر آیت‌الله هم در این خصوص اعتراض کرده و اعلام نمودند که از اجرای کیفی کار راضی نیستند.

وی با اشاره به تنظیم  آیین‌نامه‌ای توسط سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری رشت در خصوص نحوه اجرا و اقدامات مربوط به نصب یادمان‌ها و... در رشت بیان کرد: با تصویب این آئین‌نامه  اعضای متخصص و خبره این کار انتخاب می‌شوند و این مجموعه مسئول تائید المانها و یادمان‌ها در رشت خواهند بود.

شهردار منطقه دو‌ رشت در ادامه جلسه کمیسیون فرهنگی در خصوص تندیس آیت‌الله احسان‌بخش گفت: با هنرمند این کار قرار داد غیر نقد بسته‌شده است و مسئولیت مدیریت هنری این کار با سازمان سیما و منظر شهرداری رشت بوده است.

شیرزاد عضو کمیسیون فرهنگی شورای رشت  خطاب به شهردار منطقه دو رشت گفت: این صحبت‌های شما رفع مسئولیت است و انتظار می‌رود که توجه بیشتری  در چنین اقداماتی مبذول شود و اصلاً تندیس نصب‌شده هیچ‌گونه شباهتی ندارد.

عضو دیگر کمیسیون فرهنگی شورای رشت در  ادامه جلسه گفت: به شهرداران مناطق کارهای متعددی ارجاع می‌شود.

احمد رمضان پور افزود: یا سازمان فرهنگی را تعطیل کنیم و یا اینکه کارهای تخصصی به سازمان‌های تخصصی سپرده شود.

وی بابیان اینکه باید ساختار تغییر کند تصریح  کرد: متأسفانه کارها سلیقه‌ای شده است و باید به‌صورت تخصصی کارها انجام شود و در غیر این صورت همچنان شاهد ادامه مشکلات هستیم.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری رشت نیز در جلسه کمیسیون فرهنگی شورای رشت اظهار کرد: از دغدغه‌های فرهنگی  اعضای کمیسیون سپاس گذارم.

سجاد محجوب افزود: ساخت تندیس شهید آیت‌الله احسان‌بخش در دوره مدیر سابق سازمان آغازشده و به علت اینکه تصور می‌کردیم ممکن است ناهمگونی‌هایی وجود داشته باشد در ابتدا از خانواده آیت‌الله دعوت کردیم از تندیس ساخته‌شده بازدیدی داشته باشند و آن‌ها نیز پس از دیدن تندیس آن را تائید کردند.

وی با اشاره به اینکه بعد از نصب تندیس با اعتراضات و نارضایتی‌ها مواجه شدیم گفت:  بنده حدود دو ماه است مسئولیت سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری رشت را برعهده‌گرفته‌ام و از مراحل ساخت این تندیس اطلاعاتی چندانی ندارم.

شهردار منطقه سه شهرداری رشت نیز اظهار کرد: شهرداری منطقه سه در حال حاضر چهار سرای محله در اختیار دارد و زمانی که بنده مسئولیت را برعهده‌گرفته گرفتم اکثر این سراها تعطیل بود.

طیبه بینا افزود: قرار بود سرای محله پل ارتباطی شهروند و شهرداری باشد.

وی با اشاره به اینکه در شهرداری منطقه طی تفاهم‌نامه‌هایی که در سنوات گذشته بسته شد توانستیم با جلب  مشارکت با سازمان‌هایی همچون بهزیستی، مرکز بهداشت و... کارهایی در حوزه غربالگری سلامت انجام دهیم گفت: این اقدامات با مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد بوده و هزینه مالی برای شهرداری منطقه به همراه نداشته است.

بینا استعدادیابی در محلات و انتخاب شهروند نمونه را از دیگر اقدامات شهرداری منطقه سه دانست.

وی افزود: قصد راه‌اندازی بانک اطلاعاتی در محلات راداریم تا در آینده به فراخور شرایط کارکنیم.

قاسم پور یکی از مشاورین کمیسیون فرهنگی شورای رشت گفت: فقدان یک سیاست در برنامه‌های فرهنگی شهرداری‌های مناطق احساس می‌شود.

محمد قاسم پور افزود: باید در خصوص اقدامات فرهنگی وحدت رویه ایجاد شود و از موازی کاری‌ها جلوگیری شود.

شهردار منطقه چهار رشت نیز در این جلسه اظهار کرد: منطقه چهار دارای بافت خاصی است و با معضل‌ها و آسیب‌های اجتماعی در منطقه مواجه هستیم.

متین عاشوری افزود: نشست‌هایی در تابستان با تشکل‌های مردم‌نهاد در راستای مباحث اجتماعی و... برگزار نمودیم و در تابستان امسال  از ساعت هفت غروب تا ساعت ۹ شب توسط یکی از تشکل‌ها و همکاران منطقه آموزش مباحث اجتماعی و... در قالب میز خدمت در پارک دانشجو انجام می‌شد.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره پیاده‌روی، بازی و ...در شهرداری منطقه چهار رشت بیان کرد: همه این اقدامات  بدون تحمیل هزینه به شهرداری انجام‌شده است و از کلیه تشکل‌ها به‌واسطه همراهی و همکاری سپاس گذارم.

عاشوری به طرح ثبت تالاب عینک رشت در جمع شهرهای تالابی افزود:  درمجموع دو سرای محله در شهرداری منطقه چهار رشت وجود دارد  که در آن‌ها کلاسهای آموزشی و فرهنگی مختلف برگزار می‌شود.

عاقل منش رئیس کمیسیون فرهنگی شورای رشت نیز در خاتمه بابیان اینکه دشمنان برای کارهای فرهنگی هدفمند حرکت می‌کنند گفت: در شرایطی که آمریکا اقداماتی همچون طرح عروسک‌های باربی و... را هدفمندانه اجرا می‌کنند  ما نباید به برگزاری یک جشنواره به‌عنوان کار فرهنگی بسنده کنیم.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 36313

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر