چاقی نتیجه کم تحرکی است

۷۰ درصد گیلانی ها اضافه وزن‌دارند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان گفت: ۷۰ درصد گیلانی‌ها دچار افزایش وزن هستند و این افزایش وزن نتیجه پرخوری، بدجوری و همچنین کاهش فعالیت فیزیکی است.

۷۰ درصد گیلانی ها اضافه وزن‌دارند

گیلان خبر: محمدرضا نقی پور در همایش هفته ملی سلامت زنان در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، اظهار کرد: هفته پایانی مهرماه به عنوان هفته سلامت بانوان هر ساله مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی بابیان اینکه همایش امسال فعالیت فیزیکی و ورزشی را در تامین سلامت جسمی، روحی، روانی و اجتماعی مد نظر قرار داده است، خاطرنشان کرد: امروز با برگزاری همایش استانی و  دعوت از سخنرانان مختلف درصدد بودیم تا به تبیین نقش ورزش در سلامت جسمی و روانی بانوان بپردازیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان اضافه وزن و چاقی را یکی از مشکلات عمده  پیش روی سلامت انسان‌ها عنوان کرد و افزود: میزان رشد اضافه وزن و چاقی در بانوان ۲ برابر مردان است به همین دلیل تاکید ویژه‌ای در ترویج فعالیت فیزیکی جهت پیشگیری از چاقی برای بانوان داریم.

نقی پور چاقی و اضافه وزن را عامل بیماری‌های قلبی، عروقی و سرطان عنوان کرد و افزود: افزایش فشارخون و دیابت عامل بسیاری از بیماری‌های موجود می‌باشد که باید به آن توجه ویژه داشته باشیم.

وی با اشاره به سخن معاون وزیر بهداشت که ورزش را نسخه غیر دارویی رایگان در ترویج سلامت جامعه زنان دانسته است اشاره کرد و افزود: ورزش می‌تواند علاوه بر جلوگیری از بیماری‌های قلبی، روحی، سرطان‌ها و بیماری‌های عضلانی موجب پیشگیری از ناهنجاری‌های روانی نیز باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان  سمینارها، همایش‌ها و راهپیمایی‌های عمومی را  از فعالیت‌های  ترغیب  مردم به ورزش  و تبلیغ سبک زندگی سالم عنوان کرد و گفت: تغییر سبک زندگی و ترویج تحرک و فعالیت جسمی باید توسط همه نهادها و دستگاه‌های مربوطه  انجام بگیرد.

وی بابیان اینکه خانه‌های بهداشت مکان مستقیم ارتباط با مردم جهت دعوت به  دوره‌های آموزشی و حضور مستقیم در پیاده‌روی‌های عمومی می‌باشد، خاطرنشان کرد: تغییر سبک زندگی  با افزایش سطح آگاهی انجام می‌شود  و ترغیب به تغییر آن نباید  محدود به این هفته باشد، بلکه باید  یک خواست عمومی را به همراه داشته باشد.

نقی پور بابیان اینکه ۳۰ درصد چاقی و ۴۰ درصد افزایش وزن در گیلانی ها وجود دارد، گفت: ۷۰ درصد گیلانی‌ها دچار افزایش وزن هستند و این افزایش وزن نتیجه پرخوری، بدجوری و همچنین کاهش فعالیت فیزیکی است.


منبع: فارس

 

 

کد مطلب: 36595

ارسال نظر

پربازدیدها

انتخاب سردبیر